28/08/2024

Ciasto na maślance ze śliwkami i kruszonką

Ciasto na maślance ze śliwkami i kruszonką

Ciasto na maślance ze śliwkami i kruszonką to hit jesieni. Ciasto wychodzi wyjątkowo wilgotne, długo zachowuje świeżość i jest niesamowicie smaczne. Jest wysokie, puszyste i nie sposób poprzestać na jednym kawałku. Ten wypiek jest jednak wymagający. Aby ciasto maślankowe udało się i nie miało zakalca, należy pamiętać, aby wszystkie składniki na ciasto miały temperaturę pokojową. Jajka, maślankę i śliwki wyjmujemy na kilka godzin przed przygotowaniem ciasta. 
Jeśli nie masz maślanki możesz ją zastąpić jogurtem naturalnym lub kefirem. A zamiast śliwek użyć innych owoców np. malin, truskawek, borówek czy brzoskwini.

Ciasto na maślance ze śliwkami i kruszonką

Ciasto na maślance ze śliwkami i kruszonką

[blacha o wymiarach 23 cm na 37 cm]

Składniki:

  • 5 jajek w temperaturze pokojowej
  • 2 szklanki cukru
  • 1 szklanka oleju
  • 5 szklanek mąki pszennej tortowej
  • 4 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 szklanki naturalnej maślanki (500 ml) w temperaturze pokojowej
  • 1 kg śliwek węgierek w temperaturze pokojowej

Kruszonka:

  • 120 g zimnego masła
  • 1,5 szklanki mąki pszennej tortowej
  • 3/4 szklanki cukru




Przepis na ciasto na maślance ze śliwkami i kruszonką

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Jajka, maślankę i śliwki wyjmujemy z lodówki na kilka godzin przed przygotowywaniem ciasta.

1. Kruszonka: Pokrojone masło łączę z cukrem i mąką. Dokładnie rozcieram w palcach tworząc kruszonkę.

2. Jajka ubijam z cukrem na białą, puszystą masę. Nie przerywając miksowania do ubitych jajek dodaję maślankę oraz olej. Odkładam mikser. Do miski przesiewam partiami mąkę z proszkiem do pieczenia i mieszam łyżką lub szpatułką. 

3. Umyte i pozbawione pestek śliwki kroję na ćwiartki. 

4. Masę wykładam do wyłożonej papierem do pieczenia formy o wymiarach 23 cm na 37 cm. Wyrównuję powierzchnię. Wykładam pokrojone śliwki skórką do dołu. Na koniec równomiernie posypuję całość kruszonką.

5. Blachę wstawiam do nagrzanego do 180*C piekarnika i piekę ok. 1 godzinę do tzw. suchego patyczka. U mnie po godzinie ciasto było jeszcze surowe, dopiero po półtorej godziny pieczenia patyczek był suchy, a ciasto upieczone. Dlatego po godzinie pieczenia należy wetknąć drewniany patyczek (taki do szaszłyków) do ciasta i sprawdzić czy ciasto się upiekło czy jeszcze potrzebuje czasu na dopieczenie.


Smacznego! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

*cieszę się, że Cię tu widzę :)
*komentarze są moderowane ze względu na spam
*obraźliwe komentarze będą usuwane