02/02/2024

Pieczone pączki z marmoladą


Pieczone pączki z marmoladą


W tym roku po raz pierwszy przygotowałam pieczone pączki z marmoladą i powiem Wam, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Smakiem wcale nie odbiegają od tradycyjnych, smażonych w oleju pączków. Są puszyste, wilgotne i znikają w zastraszającym tempie. Najlepsze w dniu pieczenia, ale jeśli dokładnie owiniecie pączki w folię spożywczą to nie zeschną i będą również dobrze smakować następnego dnia. Takie pączki można również zamrozić, a potem rozmrażać w temperaturze pokojowej.

Pieczone pączki to świetna i o wiele zdrowsza alternatywa do klasycznych, smażonych pączków. Wykonanie pieczonych pączków jest o wiele łatwiejsze, podobne do przygotowania drożdżowych bułeczek. Zapisz koniecznie przepis i wypróbuj w najbliższym czasie! :)


Pieczone pączki z marmoladą

Pieczone pączki z marmoladą

Pieczone pączki z marmoladą

Pieczone pączki z marmoladą

Pieczone pączki z marmoladą

Pieczone pączki z marmoladą

Pieczone pączki z marmoladą

Pieczone pączki z marmoladą

Inspiracja

Pieczone pączki z marmoladą

Składniki na 22 pączki:

  • 450 g mąki pszennej typ 450
  • 30 g drożdży świeżych (lub 10 g drożdży suchych)
  • 3 łyżki cukru
  • 150 ml ciepłego mleka
  • 3 jajka 
  • 70 g roztopionego masła
  • 4 łyżki oleju rzepakowego
  • szczypta soli
Do posmarowania wierzchu:
  • 1 jajko
  • 1 łyżka mleka
Dodatkowo:
  • twarda marmolada np. Stovit
Lukier:
  • 1 szklanka cukru pudru
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • 1 - 2 łyżki gorącej wody
Pieczone pączki z marmoladą


Przepis na pieczone pączki z marmoladą

1. Rozczyn drożdżowy: Do małej miseczki rozkruszam świeże drożdże i dodaję do nich cukier (1 łyżkę). Dzięki dodatkowi cukru drożdże zaczną pracować. Następnie dodaję do drożdży roztartych z cukrem ciepłe mleko (150 ml). Płyn nie może być za gorący bo zniszczy drożdże, ani za zimny bo drożdże nie będą pracować. Wsypuję mąkę (2 łyżki). Wszystko dokładnie rozcieram tak, aby nie było grudek. Odstawiam na 15 minut pod przykryciem w ciepłe miejsce. 

2. Do dużej miski wsypuję mąkę, sól i cukier, po czym robię wgłębienie na środku. Wbijam 3 jajka, dodaję wyrośnięty rozczyn drożdżowy.

3. Następnie mieszam wszystko mikserem z przystawką (hakiem) do drożdżowego ciasta (w robocie planetarnym lub ręcznie) przez kilka minut. Pod koniec wyrabiania do masy dodaję roztopione i ostudzone masło oraz olej rzepakowy. Ciasto wyrabiam jeszcze kilka minut, aż będzie gładkie i elastyczne.

4. Po dokładnym wyrobieniu odstawiam ciasto pod przykryciem w ciepłe miejsce na 1,5 godziny.

5. Po tym czasie ciasto wałkuję na lekko podsypanej mąką stolnicy na placek o grubości 1 cm. Przy pomocy szklanki lub wykrawacza o średnicy 7,5 - 8 cm wykrawam koła. 

6. Na środek każdego krążka kładę łyżeczkę marmolady. Następnie łączę brzegi w ten sposób, aby marmolada znajdowała się w środku kulki. Gotowe bułeczki odkładam łączeniem do dołu na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, zachowując odstępy, gdyż pączki urosną. 

7. Uformowane pączki przykrywam ściereczką i odstawiam na 20 minut do wyrastania.

8. Wierzch bułeczek smaruję jajkiem roztrzepanym z łyżką mleka. 

9. Blachę wstawiam do nagrzanego do 180*C (grzanie góra-dół) piekarnika i piekę 15 - 18 minut do zrumienienia.

10. W międzyczasie przygotowuję lukier. Cukier puder wsypuję do miseczki, dodaję sok z cytryny i gorącą wodę w takiej ilości, aby otrzymać odpowiednią konsystencję lukru.

11. Upieczone pączki, jeszcze ciepłe smaruję przygotowanym lukrem. Pączki po dokładnym ostudzeniu pakuję do foliowego worka, aby nie obsychały.


Smacznego! :)

Pieczone pączki z marmoladą

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

*cieszę się, że Cię tu widzę :)
*komentarze są moderowane ze względu na spam
*obraźliwe komentarze będą usuwane