10/11/2023

Staropolski piernik dojrzewający


Staropolski piernik dojrzewający

Dzisiaj podzielę się z Wami przepisem na niesamowity piernik. Dlaczego niesamowity? A to dlatego, że surowe ciasto musi spędzić kilka tygodni w lodówce, po czym jest pieczone na tydzień przed świętami. Piernik z poniższej receptury wychodzi fenomenalny w smaku, bardzo smaczny i długo zachowuje świeżość. Zazwyczaj za przygotowanie zabieram się w okolicach 11 listopada, aby zdążyć ze wszystkim. Niewątpliwą zaletą tegoż piernika jest to, że można upiec go wcześniej, na 5 - 7 dni przed świętami. Dlatego już dzisiaj zachęcam Was do zapisania tego znakomitego przepisu i wypróbowania :)

Przepis na piernik dojrzewający

Składniki używane do przygotowania staropolskiego piernika dojrzewającego są łatwo dostępne, ale sama procedura wymaga cierpliwości i zaangażowania. Podstawowe składniki to mąka pszenna, świeże jaja, masło, naturalny miód, cukier, przyprawy korzenne takie jak cynamon, goździki i imbir, a także soda oczyszczona i mleko. Wszystko to po dokładnym wymieszaniu pozostawiamy do dojrzewania w lodówce na 4 - 6 tygodni. 


Staropolski piernik dojrzewający

Kochani! Zapraszam do śledzenia mojego konta na Instagramie, Facebooku oraz Tik-Toku ❤️ Dziękuję za każde miłe słowo, komentarz i obserwację ❤️ jesteście wspaniali ❤️

Staropolski piernik dojrzewający

Składniki:

  • 500 g miodu naturalnego 
  • 1,5 szklanki cukru (lub mniej)
  • 250 g masła
  • 1 kg mąki pszennej
  • 3 duże jajka
  • 3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
  • 125 ml mleka
  • pół łyżeczki soli
  • 50 g przyprawy korzennej do piernika 
Do przełożenia:
  • 1 kg powideł śliwkowych
Dodatkowo:



Przepis na piernik staropolski


1. W rondelku umieszczam masło, cukier oraz miód. Następnie podgrzewam doprowadzając do wrzenia. Cukier powinien się całkowicie rozpuścić. Zdejmuję rondelek z ognia i odstawiam do ostudzenia.

2. Do większej miski przekładam ostudzone, rozpuszczone masło z cukrem i miodem. Dodaję mąkę, sodę rozpuszczoną w mleku, sól, jajka oraz przyprawę do piernika. Całość dokładnie wyrabiam i przekładam do naczynia. U mnie stalowa miska. Może być też szklane naczynie lub emaliowane np. garnek. Wierzch przykrywam ściereczką i odstawiam do lodówki na 5 - 6 tygodni. Ciasto podczas leżakowania w lodówce gęstnieje.

3. Piernik piekę na 5 - 7 dni przed świętami.


Jak upiec piernik staropolski?

1. Ciasto dzielę na 3 jednakowe części. Będą potrzebne 3 blachy o wymiarze 25 cm na 40 cm. Każdą smaruję cienko masłem i wykładam papierem do pieczenia. Następnie każdą z części wałkuję na prostokątny placek pasujący wymiarem do blachy 25 cm na 40 cm o grubości pół centymetra. Rozwałkowane placki umieszczam na blaszkach.

2. Każdy blat piekę w nagrzanym do 180*C piekarniku przez 15 - 20 minut. Jeśli piekę jednocześnie więcej niż jedno ciasto to wtedy ustawiam na piekarniku funkcję termoobieg. Ciasto dosyć wyrasta w czasie pieczenia.

3. Ostudzone blaty piernika przekładam podgrzanymi powidłami śliwkowymi. Wierzch przykrywam arkuszem papieru i obciążam np. ciężką, drewnianą deską i ceramicznym naczyniem. Ciasto odstawiam w chłodne miejsce na 3 - 4 dni, aż blaty zmiękną.

4. Piernik kroję na 3 części. Dekoruję polewą czekoladową lub lukrem. Można też ozdobić bakaliami.


Smacznego! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

*cieszę się, że Cię tu widzę :)
*komentarze są moderowane ze względu na spam
*obraźliwe komentarze będą usuwane