- Makaron Boloński: Klasyka! Podawaj sos boloński z ulubionym makaronem, takim jak spaghetti czy tagliatelle. To danie zawsze zdobywa uznanie.
- Ravioli czy Tortellini: Wypełnij gotowe lub domowe ravioli lub tortellini sosem bolońskim. Posyp tartym serem i zapiecz w piekarniku do czasu, aż ser się rozpuści. To połączenie smaków z pewnością podbije Twoje podniebienie.
- Ziemniaki z bolońskim sosem: Wypróbuj alternatywę dla makaronu i podawaj sos boloński z ziemniakami. Ugotowane w mundurkach ziemniaki wydrąż, wypełnij wgłębienia sosem, posyp tartym serem i zapiecz w piekarniku.
- Zapiekanka z sosem bolońskim: Warstwa sosu bolońskiego między makaronem, a warstwą sera w zapiekance to prawdziwy hit. Przepis na lazanię znajdziesz tutaj. Upiecz to w piekarniku i rozkoszuj się jej smakiem :)
- Placki ziemniaczane z bolońskim sosem: Podawaj sos boloński na plackach ziemniaczanych jako smakowitą przekąskę lub danie główne.
- Bolońska pizza: Rozsmaruj sos boloński na cieście do pizzy, dodaj ulubione składniki i upiecz. Pyszna alternatywa dla tradycyjnej pizzy.
Składniki:
- 500 g mięsa mielonego wieprzowego np. zmielona szynka lub łopatka bez kości
- 1 duża cebula
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki oleju rzepakowego
- 1 duża marchew lub 2 mniejsze
- 2 łodygi selera naciowego
- 1 puszka pomidorów w kawałkach (lub 500 ml przecieru pomidorowego)
- 1 szklanka bulionu
- 3 łyżki koncentratu pomidorowego
- 2 łyżeczki oregano
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- 1 łyżeczka cukru
- sól, pieprz
- ugotowany makaron spaghetti
Przepis na sos boloński
1. Cebulę obieram i drobno siekam. Łodygi selera kroję w małą kostkę. Obraną marchew ścieram na dużych oczkach tarki.
2. Na patelni rozgrzewam olej. Wrzucam posiekaną cebulę. Kiedy się zeszkli dodaję przeciśnięty przez praskę czosnek. Po chwili wrzucam mięso mielone. Smażę do zbrązowienia mięsa.
3. Następnie na patelnię dodaję startą marchewkę oraz pokrojony seler naciowy. Dokładnie mieszam. Po 5 minutach dodaję całą zawartość puszki z pomidorami. Wlewam szklankę bulionu oraz dodaję 3 łyżki koncentratu pomidorowego.
4. Sos duszę pod przykryciem na małym ogniu, co jakiś czas mieszając, przez 90 minut albo i dłużej. Co jakiś czas należy zajrzeć do sosu i ew. podlać wodą i zamieszać. Przyprawy i zioła dodajemy w czasie duszenia sosu.
5. Gotowy sos podajemy z ugotowanym makaronem.
Smacznego! :)
Najlepszy! Cieszę się, że Wam smakuje :) Idealny do makaronu, naleśników, lazani czy bułek :D
OdpowiedzUsuń