Chaczapuri adżarskie to potrawa wywodząca się z kuchni gruzińskiej. Chaczapuri to nic innego jak drożdżowe łódeczki pieczone z serem i jajkiem. W niniejszej wersji użyto dwóch serów, słonej fety i ciągnącej mozarelli. Najpierw pieczemy łódeczki z serami, a pod koniec pieczenia do każdej wybijamy po jajku i trzymamy w piekarniku do ścięcia białka. Żółtko powinno pozostać płynne. Chaczapuri jemy w ten sposób, że odrywamy po kawałku drożdżowego ciasta i maczamy w roztopionych serach wymieszanych z jajkiem. Danie mimo, że bezmięsne jest bardzo sycące.
Jeśli lubicie tego typu wypieki koniecznie przygotujcie Łódeczki Bolognese.
Inspiracja
Chaczapuri adżarskie
Ciasto:
- 1/4 szklanki ciepłej, ale nie gorącej wody
- 1/2 łyżeczki cukru
- 25 g świeżych drożdży (lub 10 g suchych drożdży)
- 500 g mąki pszennej
- 1/2 łyżeczki soli
- 1 szklanka maślanki (w temperaturze pokojowej)
- 1 jajko
- 1 łyżka roztopionego i ostudzonego masła
Farsz:
- 150 g sera mozzarella
- 170 g sera typu feta
- 1 żółtko
- 1 łyżeczka roztopionego masła
- pieprz
Dodatkowo:
- 4 jajka "M"
- 2 łyżeczki masła
- szczypiorek
Ciasto drożdżowe:
1. Rozczyn: Do szklanki z ciepłą wodą (1/4 szkl.) rozkruszam świeże drożdże i dodaję do nich cukier. Dzięki dodatkowi cukru drożdże zaczną pracować. Wszystko dokładnie rozcieram tak, aby nie było grudek. Odstawiam na 15 minut pod przykryciem w ciepłe miejsce.
2. Do dużej miski przesiewam mąkę z solą. Dodaję wyrośnięty rozczyn, maślankę w temperaturze pokojowej, jajko, roztopione i ostudzone masło. Całość wyrabiam ręcznie lub przy pomocy robota planetarnego z hakiem na gładkie, elastyczne ciasto.
3. Po dokładnym wyrobieniu odstawiam ciasto pod przykryciem w ciepłe miejsce na 1 godzinę.
Farsz:
1. W międzyczasie przygotowuję farsz. Do miseczki kruszę fetę i dodaję startą mozarellę. Dodaję żółtko, roztopione masło i szczyptę pieprzu. Całość dokładnie mieszam.
Lepienie chaczapuri:
1. Wyrośnięte ciasto dzielę na 4 części, z każdej formuję kulkę. Następnie każdą kulkę wałkuję na podłużny placek. Na środku każdego kładę ok. 2 łyżki farszu. Zlepiam boki tworząc kształt łódeczki.
2. Łódeczki z nadzieniem układam na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
3. Chaczapuri piekę w nagrzanym do 220*C piekarniku przez 10 - 14 minut (u mnie piekły się 14 minut).
4. Po tym czasie wyjmuję chaczapuri z pieca. Farsz delikatnie mieszam formując dołek, do którego wbijam jajko.
5. Następnie blaszkę z łódeczkami wkładam z powrotem do piekarnika i trzymam jeszcze ok. 10 - 12 minut w 200*C, aż białko się zetnie, a żółtko pozostanie płynne.
6. Na gorące, upieczone chaczapuri kładę po pół łyżeczki masła, aż ładnie się roztopi. Posypuję szczypiorkiem. Od razu podaję.
Smacznego! :)
Nice post thank you Jamie
OdpowiedzUsuń