Strony

11/02/2021

Pączki - najlepszy przepis

Pączki

To najlepsze pączki jakie można sobie wyobrazić :) Mięciutkie, delikatne, puszyste, słodkie, po prostu przepyszne. Nie sposób poprzestać na jednym pączku. Dlatego warto zrobić od razu z podwójnej porcji. Chociaż ja smażyłam w jeden dzień najpierw 20 pączków i następnego kolejna partia. Przy wyrabianiu ciasta też jest łatwiej, lżej, jeśli mamy mniej składników. Mimo, że użyłam robota to i tak ciasto wyrabiałam z 45 dag mąki, tak aby nie przegrzać urządzenia.

Przygotowanie wcale nie jest trudne. Trochę pracochłonne, bo wykonanie zajmuje około 3 godzin. Jeśli wszystko sobie przygotujecie wcześniej to wszystko pójdzie sprawnie i bez problemu. Dzięki dodatkowi spirytusu pączki nie chłoną tłuszczu w czasie smażenia. Polecam też wysmarować garnek, w którym będą się smażyć pączki octem. 

Podaję przepis na 18 średniej wielkości pączków. Nie robię dużych pączków, wolę te trochę mniejsze, wtedy mam pewność, że nie będzie zakalca. Ciasto na pączki wyrabiałam przy pomocy robota planetarnego z hakiem. Do nadzienia najlepsza będzie twarda marmolada różana lub wieloowocowa. Pączki można również nadziewać po usmażeniu. Do tego celu użyć można szprycy lub rękawa cukierniczego.

Pączki udekorowałam lukrem sporządzonym z cukru pudru i soku z cytryny. Wierzch posypałam skórką pomarańczy. Ale można też oprószyć pączki przesianym cukrem pudrem.

Pączki przechowuję na dużym talerzu lub tacy. Całość owijam w folię spożywczą i trzymam na blacie kuchennym.


Pączki
Miksowanie żółtek z cukrem na parze


Pączki

Lepienie pączków


Pączki



Pączki

Pączki


Pączki 

Składniki na 18 pączków:

Rozczyn drożdżowy:
  • 50 gram świeżych drożdży (pół opakowania)
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 kopiasta łyżka mąki pszennej
  • pół szklanki ciepłego, ale nie gorącego mleka
Ciasto na pączki:
  • 45 dag mąki pszennej
  • rozczyn drożdżowy
  • 5 dużych żółtek
  • pół szklanki ciepłego mleka
  • 80 gram stopionego, ostudzonego masła 
  • 1/3 szklanki cukru
  • 1 opak. cukru waniliowego 16 g
  • szczypta soli
  • 1 łyżka spirytusu (lub 2 łyżki wódki)
  • twarda marmolada różana lub wieloowocowa (np. firmy Stovit)
Dodatkowo:
  • ok. 2 - 3 litry oleju rzepakowego (w zależności od rozmiarów garnka)
Dekoracja:
  • cukier puder 
  • sok z cytryny
  • skórka pomarańczowa





Rozczyn drożdżowy:

1. Do miski rozkruszam drożdże, dodaję łyżkę mąki, łyżeczkę cukru i wlewam pół szklanki ciepłego mleka. Całość dokładnie rozcieram łyżką. Naczynie przykrywam ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce, aż do wyrośnięcia. Zajmuje to około 15 minut.


Ciasto na pączki:

1. Mąkę przesiewam przez sito do dużej misy. 

2. Żółtka wbijam do miski, dodaję do nich cukier i cukier waniliowy. Miksuję (w misce umieszczonej na garnku z gotującą się wodą) na białą, puszystą i kremową masę.

3. Podrośnięte drożdże dodaję do przesianej mąki, dodaję również ubitą masę żółtkową. Ciasto wyrabiam rękami lub robotem z hakiem, dodając ciepłe mleko w takiej ilości aby ciasto było miękkie, pulchne i sprężyste, nie rzadkie. Ciasto jest odpowiednio wyrobione, gdy zacznie odchodzić od miski.

4. Wtedy do miski z ciastem wlewam stopniowo rozpuszczone, ciepłe (nie gorące) masło i wyrabiam całość dotąd, aż ciasto będzie łatwo odchodzić od rąk i od miski. Na końcu wlewam spirytus (lub wódkę) i jeszcze zagniatam około 5 minut. 

5. Ciasto przykrywam ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 1 godzinę.


Lepienie pączków


1. Wyrośnięte ciasto przekładam na blat lekko podsypany mąką. Nożem dzielę ciasto na mniejsze kawałki. Można uformować dwa wałki z ciasta i każdy podzielić na 9 części.

2. Każdą część rozpłaszczam dłonią tworząc placuszek, na środek nakładam łyżeczkę marmolady i zlepiam formując pączki.

3. Pączki układam zlepieniem do dołu na ściereczce, przykrywam drugą ściereczką i pozostawiam do wyrośnięcia na 30 minut.


Smażenie pączków

1. W szerokim garnku rozgrzewam olej. Do mocno nagrzanego oleju wkładam partiami pączki (tak, aby zlepienie było na wierzchu, a ta ładniejsza wyrośnięta część w oleju) i smażę na ładny, złoty kolor. Smażę najpierw z jednej strony 2 minuty, a potem z drugiej strony 2 minuty (aby miały białą obrączkę trzeba po przewróceniu na drugą stronę przykryć garnek pokrywką).  

2. Usmażone pączki wyjmuje na papierowy ręcznik. Ostudzone pączki posypuję przesianym cukrem pudrem lub dekoruję lukrem i skórką pomarańczową.


Lukier 

1. Cukier puder mieszam z sokiem z cytryny. 


Smacznego! :)

1 komentarz:

*cieszę się, że Cię tu widzę :)
*komentarze są moderowane ze względu na spam
*obraźliwe komentarze będą usuwane