Do niedawna ozonator kojarzył nam się głównie z dezynfekcją w salonie kosmetycznym czy dezynfekcją pomieszczeń tj. żłobki, przedszkola, bawialnie dla dzieci. Przynajmniej ja miałam takie skojarzenia. Dzisiaj, w czasach pandemii, więcej wiemy o sposobach dezynfekcji. Jednym z takich rozwiązań jest ozonowanie. Na początku trochę teorii.
Czym jest ozon?
Ozon jest cząsteczką składającą się z trzech atomów tlenu (O3). Ma on silne właściwości utleniające, więc jest stosowany do dezynfekcji i sterylizacji. Zabija większość bakterii w wodzie i powietrzu. Większość zna ozon, który wytwarza się w momencie wyładowań elektrycznych podczas burzy. Dzięki niemu po burzy odczuwamy charakterystyczny zapach czystego powietrza.
Czy ozonowanie jest bezpieczne?
Ozon dzięki niestabilności chemicznej, skutecznie oczyszcza powietrze i wodę. Jest gazem nietrwałym i rozpada się stopniowo do cząsteczek tlenu O2, a dodatkowy wolny atom tlenu wiąże się z różnymi substancjami organicznymi i nieorganicznymi w wodzie i powietrzu, utleniając związki organiczne i przemieniając je w bezpieczne dla człowieka substancje tj. dwutlenek węgla i wodę. Ozon dość szybko rozpada się do tlenu, dlatego jest znacznie mniej toksyczny niż inne środki dezynfekujące np. takie jak chlor. Dzięki temu ozon nazywany jest najczystszym utleniaczem i dezynfektorem.
Na czym poleca proces ozonowania?
Proces dezynfekcji ozonem polega na uwolnieniu trzeciego atomu, który rozbija błonkę komórkową bakterii i błonę komórkową lub płaszcz białkowy wirusów. Pozwala to na zniszczenie DNA i RNA bakterii i wirusów w wyniku ich utleniania.
Proces utleniania ozonem polega na tym, że jeden z atomów tlenu O3 wchodzi w interakcję z powierzchnią szkodliwych związków organicznych, zmieniając je w nieszkodliwe związki organiczne.
Jaki ozonator wybrać?
Na rynku jest ogromny wybór tego rodzaju urządzeń. Naprawdę jest w czym wybierać. Jeśli szukamy małego, a jednocześnie wydajnego generatora ozonu do użytku domowego to doskonale sprawdzi się tutaj ozonator Wenon. Urządzenie to ma wszechstronne zastosowanie, służy m.in. do dezynfekcji żywności, wody oraz wielu innych powierzchni. Ozonator ten mimo swoich małych gabarytów ma bardzo dużą wydajność (wytwarza aż 1000 mg ozonu w ciągu 1 godziny).
Dzięki wysokiej wydajności 1000mg/h znacznie
skracamy czas ozonowania. W porównaniu do typowych ozonatorów dostępnych na polskim
rynku z wydajnością 500 – 600 mg/h ozonujemy dwa razy szybciej zużywając mniej energii
elektrycznej.
Ogromną zaletą ozonatora Wenon jest to, że jest niewielkich rozmiarów, przez co nie zajmuje wiele miejsca do przechowywania. Jest bardzo poręczny, łatwy w obsłudze. Plusem jest także designerskie, nowoczesne wykonanie urządzenia.
Czyszczenie żywności
Jak wiemy warzywa i owoce są bardzo zdrowe i pełne witamin, pod warunkiem że pochodzą z naszego ogródka lub ekologicznej uprawy. Wtedy wiemy co jemy. Jednak nie zawsze mamy dostęp do takich produktów. Nigdy nie mamy 100% pewności co do jakości zakupionych warzyw czy owoców. Niestety mycie w wodzie jest niewystarczające. W dodatku ciężko dokładnie umyć miękkie owoce tj. truskawki, maliny czy jagody. Z ozonatorem to niezwykle łatwe. Wystarczy wlać zimną wodę do naczynia, najlepiej szklanego, ceramicznego lub plastikowego (nie można w metalowej misce), włożyć owoce i/lub warzywa. Do wody włożyć końcówkę ozonatora, włączyć urządzenie i ozonować przez 5 minut. Najlepiej robić to pod włączonym okapem, a naczynie przykryć pokrywą lub deską tak, aby jak najmniej ozonu wydostawało się na zewnątrz. W ten sposób w ciągu kilku minut oczyścimy produkty z tzw. "chemii", pestycydów, bakterii, grzybów, itp. W ten sposób można czyścić wszystkie warzywa, owoce, zioła, a nawet mięsa i ryby.
Nie dość, że oczyszczone warzywa i owoce są pozbawione mikroorganizmów to jeszcze to dłużej mogą być przechowywane, bo na ich powierzchni nie ma już grzybów czy pleśni.
Uzdatnianie wody
Ozonowanie wody pozwala na rozpuszczenie zanieczyszczeń organicznych, pozbycie się chloru oraz zwiększenie natlenienia wody. Poprawia jakość wody. Warto również ozonować wodę do podlewania roślin.
Oczyszczanie powietrza
Dzięki generatorowi ozonu można ozonować pomieszczenia. W tym celu przed przystąpieniem do ozonowania należy wynieść z pomieszczenia rośliny. Podłączyć urządzenie i ustawić timer. W czasie ozonowania w pomieszczeniu nie powinny przebywać zwierzęta i ludzie. Po skończonej pracy, należy odłączyć ozonator i przewietrzyć pomieszczenie, aż woń ozonu nie będzie wyczuwalna, zazwyczaj 30 minut, a czasem dłużej 2 - 3 godziny.
Dodatkową opcją ozonatora jest jonizowanie powietrza. W tym celu należy nacisnąć przycisk "anion" na urządzeniu (ikonka z minusem).
Zintegrowany generator anionów 18 000 000 szt./cm³.
W trybie czuwania wystarczy nacisnąć przycisk ANION, aby uruchomić / zatrzymać i cieszyć się świeżym powietrzem w pomieszczeniu, aby zmniejszyć liczbę bakterii i wirusów.
Aniony (w przeciwieństwie do ozonu) mogą się generować, gdy w pomieszczeniu są ludzie. Zalecane dla alergików na kurz (jony ujemne przyczyniają się do szybszego ich opadania).
Inne zastosowania ozonatora
Dzięki generatorowi ozonu można odświeżyć ubrania, których nie chcemy prać. W ten sposób pozbędziemy się z materiału nieprzyjemnego zapachu, np. dym nikotynowy. Ozonator przychodzi również z pomocą gdy chcemy pozbyć się nieświeżego zapachu z obuwia, całkowicie niweluje go.
Ponadto ozonator doskonale radzi sobie z dezynfekcją zabawek i akcesoriów dla dzieci, np. smaczków, butelek, pojemników do przechowywania żywności itp.
Z pomocą ozonatora można przeprowadzić odgrzybienie wentylacji i odświeżyć wnętrze samochodu, dzięki czemu zniwelujemy przykre zapachy.
Generator ozonu pomoże również w domowych porządkach. Świetnie sprawdzi się do dezynfekcji blatów kuchennych, stołów, a także sanitariatów w łazience.
Ponadto
producent zapewnia, że urządzenie całkowicie odkaża niepożądane
składniki w wodzie lub powietrzu, w tym COVID-19 na obszarze do 15 m2.
Ciekawy wpis. Warto było tutaj zajrzeć
OdpowiedzUsuń