Strony

26/01/2020

Domowe sushi


Domowe sushi


To mój pierwszy przepis w Nowym Roku. Mam nadzieję, że Wam się spodoba. Dzisiaj podam Wam przepis na domowe sushi - japońską przekąskę z ryżu. Wbrew pozorom jest nieskomplikowana do wykonania i zajmuje niewiele czasu jeśli właściwie rozłożymy pracę :) Dodatki możemy dowolnie modyfikować. My nie przepadamy za surową rybą, więc użyliśmy wędzonego na zimno łososia. Wasabi jest mocno ostre, więc tylko daliśmy troszkę do każdej roladki, a wielbiciele ostrzejszych smaków mogli sobie doprawić już gotowe sushi na talerzu. Nasze sushi wyszło niezwykle kolorowe. Użyliśmy zielonego ogórka, czerwoną paprykę, szczypiorek, śmietankowy serek i awokado Hass. Całość zawinęliśmy w listki alg i pokroiliśmy. Przygotowanie zajęło kilka godzin. W zasadzie to przyrządzenie ryżu najwięcej zajmuje, bo samo składanie sushi, zawijanie i krojenie nie jest czasochłonne :) Koniecznie polecam Was spróbować domowego sushi, bo wychodzi o wiele taniej niż w chińskiej restauracji, a smak jest naprawdę wspaniały, oczywiście jeśli lubicie tego typu kuchnię. Radzę jedynie uważać z ilością wasabi, bo to jest piekielnie ostra pasta ;)


Domowe sushi

Domowe sushi

Przepis znaleziony na opakowaniu ryżu do sushi

Domowe sushi

Składniki na około 40 sztuk:

  • 400 g ryżu do sushi
Zalewa do ryżu:
  • 9,5 łyżki octu ryżowego
  • 7 łyżek cukru
  • 2 łyżeczki soli
Dodatkowo:
  • 5 listków prażonych alg morskich
  • 5 łyżek śmietankowego serka kanapkowego
  • 100 g wędzonego na zimno łososia
  • 1 dojrzałe awokado
  • 1 zielony ogórek
  • pół dużej czerwonej papryki
  • szczypiorek
  • pasta wasabi




Ryż do sushi

1. Ryż do sushi wsypuję do garnka, po czym zalewam zimną wodą. Mieszam dokładnie i odcedzam wodę. Następnie znów zalewam świeżą zimną wodą, mieszam i odcedzam. Czynność powtarzam trzykrotnie. Za czwartym razem nie odlewam już wody tylko odstawiam garnek z ryżem i wodą na 30 minut.

2. Po tym czasie odcedzam wodę i wlewam do ryżu świeżą, zimną wodę, tak aby sięgała 1 cm powyżej powierzchni ryżu. Wstawiam na palnik i gotuję 15 minut od momentu wrzenia na niewielkim ogniu pod przykryciem. W czasie gotowania nie zaglądamy do ryżu, nie podnosimy pokrywki.

3. Po tym czasie garnek z ryżem zdejmuję z palnika i pozostawiam na kolejne 20 minut pod przykryciem.

4. Zalewa do ryżu: W jednej misce łączę ocet ryżowy, cukier i sól. Dokładnie mieszam i odstawiam na 20 - 30 minut. Co jakiś czas mieszam zalewę.

5. Do gorącego ryżu wlewam octową zalewę i dokładnie mieszam.



Zawijanie sushi:

1. Na macie bambusowej (lub papierze do pieczenia) kładę listki alg śliską stroną do maty (papieru). Następnie zwilżonymi zimną wodą dłońmi układam na nori porcję ostudzonego, ugotowanego ryżu. Rozprowadzam cienką warstwę pozostawiając na końcu płata około 2 - 3 cm wolnego brzegu.

2. Na ryżu rozsmarowuję cieniutki pasek wasabi (ja wyciskam trochę pasty na palec i rozsmarowuję cienko po ryżu). Następnie nakładam pasek serka kanapkowego (około 1 łyżka serka na 1 płat nori). Kładę pokrojonego w cienkie paski ogórka (bez nasion), paprykę, łososia, awokado oraz szczypiorek. 

3. Przy pomocy maty (lub papieru) całość zwijam w ciasny rulon. Każdą roladkę kroję na 7 - 8 części. 

4. Sushi podaję z sosem sojowym, wasabi i/lub marynowanym imbirem.


Smacznego! :)

2 komentarze:

  1. Czas chyba i u mnie zrobić domowe sushi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Często robimy z synkiem sushi. Uwielbiamy.
    Kiedyś nawet pokazałam to na blogu.
    Chętnie skorzystam z Twoich podpowiedzi, bo warto wprowadzać zmiany.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

*cieszę się, że Cię tu widzę :)
*komentarze są moderowane ze względu na spam
*obraźliwe komentarze będą usuwane