Pani Walewska to pyszny przekładaniec z budyniowym kremem, dżemem z czarnej porzeczki, bezową wkładką i kruchym spodem. Wspaniale smakuje, pięknie wygląda i nie sposób mu się oprzeć. Jeśli lubicie kremowe przekładańce koniecznie wypróbujcie ten przepis!
Przepis rodzinny
Pani Walewska
[blacha o wym. 25 cm na 35 cm]
Kruche ciasto:
- 500 g mąki pszennej (3 szklanki)
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/2 szklanki cukru pudru
- 200 g masła lub margaryny
- 6 żółtek
Masa kremowa:
- 2 szklanki mleka
- 3 łyżki mąki pszennej
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 2 żółtka
- 3 łyżki cukru
- 16 g cukru waniliowego
- 200 g masła
Beza:
- 6 białek
- 1,5 szklanki drobnego cukru lub cukru pudru
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
Ponadto:
- 1 słoiczek dżemu z czarnej porzeczki (450 g)
- 100 g posiekanych orzechów lub migdałów
1. Kruche ciasto: Wszystkie składniki zarabiam na jednolite ciasto, dzielę na pół. Owijam w folię spożywczą i wkładam do lodówki na 1 godzinę.
2. Beza: Białka ubijam ze szczyptą soli na sztywną pianę. Następnie stopniowo dodaję cukier i dalej miksuję. Na koniec wsypuję przesianą mąkę ziemniaczaną, delikatnie mieszam.
3. Blachę o wymiarach 25 cm na 35 cm wykładam papierem do pieczenia. Jedną część rozwałkowanego ciasta wykładam spód blaszki. Następnie wykładam połowę dżemu i rozsmarowuję po całej powierzchni. Wykładam połowę masy bezowej, wyrównuję łyżką. Piankową masę posypuję połową posiekanych orzechów.
4. Blachę z ciastem wstawiam do nagrzanego do 175*C piekarnika i piekę przez około 40 minut. Tak samo postępuję z drugą częścią ciasta. Obydwa placki można piec razem w piekarniku (na opcji termoobieg) lub jeden placek po drugim (jeśli nie mamy dwóch takich samych form). Upieczone placki odstawiam do całkowitego ostudzenia.
5. Masa kremowa: Jedną szklankę mleka doprowadzam do zagotowania z cukrami. Drugą szklankę mleka roztrzepuję z żółtkami i mąką, mieszankę wlewam do gotującego się mleka, mieszam do zgęstnienia na wolnym ogniu. Zdejmuję z palnika, odstawiam do całkowitego ostudzenia.
6. Miękkie masło miksuję na puszystą masę. Następnie stopniowo dodaję zimny budyń, cały czas ucierając. Ostudzone placki przekładam kremem. Wstawiam na kilka godzin do lodówki.
Smacznego! :)
kocham to ciasto :)
OdpowiedzUsuńTo zdecydowanie coś dla mnie, mmm... :)
OdpowiedzUsuńNa ile stopni ustawić piekarnik bez Termoobiegu? Ciasto wygląda pysznie.
OdpowiedzUsuń175*C
UsuńWłaśnie skończyłam to ciasto składać i zaraz spróbowałam po prostu pyszne. Zamiast dżemu porzeczkowego dałam truskawkowo-agrestowy,Pewnie z porzeczkowym jest jeszcze lepsze,ale dla mnie i tak bomba.Dziękuję
OdpowiedzUsuńja zamiast dżemu daje powidła śliwkowe ....
OdpowiedzUsuńwyszło super polecam!
OdpowiedzUsuńRobiłam wszystko według przepisu, postępowałam krok w krok a kruche ciasto wyszło mi suche, że aż niesmaczne. W rezultacie całe ciasto nie nastaje się na świąteczny stół...
OdpowiedzUsuń