01/06/2016

Zupa szczawiowa z jajkiem

 Zupa szczawiowa z jajkiem

Szczawiowa to dla mnie zupa nieodłącznie kojarząca się z beztroskim dzieciństwem. Gotowała ją nam Babcia ze świeżo zerwanego szczawiu z pobliskiej łąki. Z wielką radością zajadaliśmy kwaśne liście, a na obiad wcinaliśmy zieloną zupę podaną z jajkiem na twardo. Dzisiaj podaję Wam uproszczony przepis na szczawiową z przecieru ze słoika. Zamiast koncentratu  możecie użyć świeżych liści szczawiu. Wystarczy je tylko posiekać i poddusić na maśle na patelni, a dalej postępować według przepisu.


Zupa szczawiowa z jajkiem


Przepis własny

 
Zupa szpinakowa z jajkiem




Składniki na 5 porcji:
  • słoik przecieru szczawiowego 280 g (lub dwa pęczki świeżych liści szczawiu)
  • 2 łyżki masła
  • 5 - 6 szklanek rosołu
  • 2 listki laurowe
  • 4 ziarna ziela angielskiego
  • 200 g śmietany 18% lub 12%
  • 1 łyżeczka mąki pszennej
  • sól
  • pieprz
  • cukier
  • zielenina (natka pietruszki i/lub koperek)
Do podania:
  • jajka ugotowane na twardo (po 1 jajku na talerz)




1. Jeśli gotuję zupę ze świeżego szczawiu to najpierw porządnie go myję, siekam nożem, po czym wrzucam na rozgrzane masło na patelnię. Smażę przez kilkanaście minut aż szczaw zmniejszy swoją objętość. Jeśli używam przecieru szczawiowego to wrzucam zawartość na patelnię z masłem i duszę przez 5 minut.

2. Szczaw (duszony na maśle lub ze słoiczka) przekładam do garnka, zalewam rosołem, dodaję ziele angielskie i listki laurowe. Następnie przykrywam garnek pokrywką i gotuję na niewielkim ogniu przez 15 minut.

3. W kubeczku mieszam śmietanę z mąką, wlewam trochę gorącej zupy, mieszam aby nie było grudek, po czym wlewam do garnka. Całość dokładnie mieszam.

4. Zupę doprawiam do smaku solą, pieprzem i cukrem. Gęstość zupy reguluję poprzez dodatek rosołu (jeśli lubicie mniej zawiesiste zupy po prostu dolejcie trochę rosołu lub wody). 

5. Szczawiową wlewam na talerze i podaję z połówkami jajka na twardo. Całość posypuję drobno posiekaną zieleniną (natką pietruszki i lub koperkiem).

Smacznego! :)

9 komentarzy:

  1. w opisie do zupy chyba powinien być napisany świeży szczaw a nie szpinak :)

    OdpowiedzUsuń
  2. A GDZIE WAŻYWA WYKLĄD ZUPY OKROPNY.
    Uproszczony sposób to zubki z torebki bardzo zdrowa chemia w nich ..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zupa szczawiowa jest najlepsza bez żadnego, niepotrzebnego kombinowania, czyli taka jak z przepisu powyżej. Jaki kolor powinna mieć zupa szczawiowa według Ciebie, czerwony?

      Usuń
    2. Co to za różnica, szczaw, czy szpinak. To nie chodzi o nazwę, tylko o smak i reprezentacje. Zupka jest wykona b.starannie, a opis jest b.przyjemnie streszczony. Jutro będę go uzywać. Nasze gratulacje !

      Usuń
    3. A gdzie się polskiego uczyłeś???

      Usuń
  3. Najpierw to trzeba wrócić do szkoły, zapoznać się z ortografią, a potem krytykować!

    OdpowiedzUsuń
  4. Super pomysł z podsmazeniem. Pierwszy raz sie z tym spotykam :) Czy smak jest bardziej kwasny czy lagodniejszy? Jaki ma wplyw podsmazenie szczawiu? Pytam z czystej ciekawosci. Mam sloiczek szczawiu i we wtorek przetestuje:) Mam tylko nadzieje ze smaku az tak nie zepsuje dodajac kostki rosolowe zamiast porzadnego rosolku. Wynika to z braku czasu.
    Pozdrawiam, Gosia :)

    OdpowiedzUsuń
  5. szczaw świeży musimy podsmażyć, a ten ze słoiczka tylko chwilę potrzymać na patelni, zupa wychodzi kwaśna :) a kostki rosołowe to rzecz gustu, ale wydaje mi się, że zupa też wyjdzie dobra :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Slicznie dziekuje za odpowiedz. Zupka wyszla przeepyszna.Nie wiem czy to zasluga duszonego na maselku szczawiu. Nastepnym razem gotuje tak samo.:)

      Usuń

*cieszę się, że Cię tu widzę :)
*komentarze są moderowane ze względu na spam
*obraźliwe komentarze będą usuwane