Placek ziemniaczany pieczony na blasze. Babcia piekła taki placek w sabatniku opalanym drewnem. Przepis jest w mojej rodzinie odkąd pamiętam, zazwyczaj piekło się wersję podstawową, bez dodatków. W dzisiejszym wydaniu ciasto występuje z dodatkiem kiełbasy, jednak zapewniam Was, że same tarte ziemniaki z cebulą po upieczeniu smakują nieziemsko. Obowiązkowym dodatkiem do placka jest zimne, prawdziwe masło, które idealnie rozpływa się na gorącym cieście. Przy wykonaniu ziemniaczanego placka trzeba się trochę napracować - utrzeć dość sporo kartofli, ale zapewniam Was, że wysiłek wart jest zachodu :) Jeśli jeszcze nigdy nie próbowaliście ziemniaczanego ciasta z pieca koniecznie to zmieńcie i upieczcie ten smakołyk. Placek najlepszy jest oczywiście na gorąco podany z masłem. Jeśli nie będziecie w stanie zjeść całej blachy, to nic straconego, zimny placek z łatwością pokroicie w plastry, które potem możecie odgrzać na maśle przypiekając do zrumienienia.
Przepis Babci Zosi
Placek ziemniaczany (Babka ziemniaczana)
[blacha o wymiarach 25 cm na 40 cm]
Składniki:
- 3 kg ziemniaków
- 3 krótkie kiełbaski (lub 250 g chudego wędzonego boczku)
- 3 cebule
- 2 łyżki oleju
- 3 jajka
- 2 - 3 listki laurowe
- 4 ziarna ziela angielskiego
- 1 płaska łyżka soli
- 1/2 łyżeczki pieprzu
- 1/2 łyżeczki pieprzu ziołowego
- 5 - 9 łyżek mąki pszennej (ilość mąki zależna od odmiany ziemniaków)
1. Cebule obieram i kroję razem z kiełbasą w kostkę. Wrzucam na rozgrzany olej na patelnię i smażę przez kilka minut do zrumienienia.
2. Ziemniaki obieram, płuczę i ścieram na małych oczkach tarki (tak jak na placki ziemniaczane). Jeśli ziemniaki są mocno wodnite, odlewam nadmiar powstałego płynu, a ziemniaczaną pulpę przekładam do miski.
3. Do startych ziemniaków dodaję przesmażoną kiełbasę z cebulą. Następnie wbijam jajka, dodaję listki laurowe, ziele angielskie, sól, pieprz czarny i ziołowy. Na końcu dodaję mąkę w takiej ilości, aby masa była dość gęsta. Mieszam dokładnie.
4. Ziemniaczaną masę wykładam do blachy o wymiarach 25 cm na 40 cm cienko wysmarowanej olejem.
5. Blachę z masą wstawiam do nagrzanego do 190*C piekarnika. Piekę przez 1 godzinę. Po tym czasie wyłączam piec i pozostawiam w nim placek na około 20 minut.
6. Upieczony placek wyjmuję z piekarnika, gorący kroję na kwadraty i podaję z dodatkiem masła.
Smacznego! :)
A na keksowke ile ziemniakow trzeba ? I co z tym lisciem w babce rak ma zostac ?
OdpowiedzUsuń1/3 ilości składników, a liść ma zostać, po upieczeniu z łatwością można go wyjąć :)
UsuńŚwietny przepis, babka wygląda obłędnie! Właśnie takie regionalne smaki mają szansę na wygraną w naszym konkursie kulinarnym. Wystarczy, że dodasz do wpisu grafikę konkursową i kilka zdań od siebie (info dostępne na stronie https://e-turysta.net/konkurs-kulinarny/), a będziesz mogła wygrać chociażby aparat cyfrowy i promocję na Smaker.pl. Pozdrawiam i powodzenia! :)
OdpowiedzUsuń