Strony

14/12/2013

Wigilijne kapuśniaczki


 Wigilijne kapuśniaczki

Kapuśniaczki to drożdżowe paszteciki nadziane kapustą kiszoną z grzybami. Stanowią idealną przekąskę, którą można podać na wigilijny stół wraz z czerwonym barszczem. Do tej pory nie znałam tej potrawy, w domu na większe uroczystości przygotowywało się paszteciki z mięsem. A kapuśniaczki wyszły naprawdę pyszne, zachęcam do ich zrobienia :)

 

Wigilijne kapuśniaczki

Wigilijne kapuśniaczki

Wigilijne kapuśniaczki

Wigilijne kapuśniaczki

Kapuśniaczki
[proporcje na 50 sztuk]

Ciasto:
  • 350 ml ciepłego mleka
  • 560 g mąki pszennej
  • 25 g świeżych drożdży
  • 60 g roztopionego, ostudzonego masła
  • 2 łyżeczki cukru
  • 2 łyżeczki soli
  • 2 jajka rozmiar L
Nadzienie:
  • 1 kg kapusty kiszonej
  • 100 g suszonych grzybów
  • kilka pieczarek
  • 3 średnie cebule
  • 2 łyżki oleju
  • 1 łyżeczka cukru
  • sól
  • pieprz
Ponadto:
  • 50 g roztopionego masła
  • do posypania mak (lub sezam czy siemię lniane)





1. Ciasto: Drożdże rozcieram z cukrem w połowie ciepłego mleka, odstawiam na kilka minut aż drożdże zaczną pracować. Resztę ciepłego mleka mieszam z 60 g masła, cukrem oraz jajkami. Mąkę przesiewam z solą, dodaję rozczyn drożdżowy i pozostałe składniki. Zagniatam na gładkie, miękkie i elastyczne ciasto. Odstawiam w misce na około 1,5 godziny do wyrośnięcia w ciepłe miejsce.
2. Nadzienie: Kiszoną kapustę przekładam do garnka, zalewam wodą do przykrycia kapusty. Doprowadzam do zagotowania. Następnie gotuję pod przykryciem na niewielkim ogniu przez około 2 godziny do miękkości. Ugotowaną kapustę odcedzam na durszlaku, pozostawiam do ostudzenia, odciskam dokładnie wodę i drobno siekam. 
3. Dzień wcześniej (wieczorem) suszone grzyby zalewam niewielką ilością wody i pozostawiam do napęcznienia. Kolejnego dnia gotuję grzyby w wodzie, w której się moczyły. Gotuję pod przykryciem przez 1 godzinę do miękkości. Odcedzam, studzę i drobno siekam.
4. Cebulę obieram i drobno siekam, solę i smażę na rozgrzanym oleju na złoty kolor. Pieczarki kroję w kostkę, dodaję pod koniec smażenia cebuli i razem  podsmażam.

5. Do dużej miski lub garnka przekładam ugotowaną kapustę z grzybami oraz cebulę z pieczarkami. Całość doprawiam do smaku solą, pieprzem i cukrem. Dokładnie mieszam.

6. Wyrośnięte ciasto dzielę na połowę. Pierwszą część ciasta wałkuję na prostokąt o wymiarach 25 cm na 45 cm. Placek przekrawam na pół. Na każdej połowie ciasta rozkładam 1/4 nadzienia. Każdą połowę ciasta zwijam w rulon. Tak samo postępuję z pozostałą częścią ciasta. Ruloniki kroję po lekkim skosie - można to zrobić przy pomocy nitki podkładanej pod ciasto i zaciskanej nad ciastem. Kapuśniaczki układam na dużej blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pozostawiam na pół godziny w ciepłym miejscu do podwojenia objętości. Wyrośnięte kapuśniaczki smaruję roztopionym masłem i posypuję makiem.
7. Wstawiam do piekarnika nagrzanego do temperatury 190*C i piekę ok. 25 - 30 minut do lekkiego zarumienienia. Podaję na ciepło jako dodatek do czerwonego barszczu.

Smacznego! :)

 Wigilijne kapuśniaczki

9 komentarzy:

  1. jest godz 23 a mi własnie slinka pociekła, i Ty jestes za to odpowiedzialna !:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Warto dodać, że przepis pochodzi z "Moje wypieki". To, że pozamieniałaś kolejność składników i po swojemu przedstawiłaś etapy przygotowania nie zmienia tego faktu....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Drogi czytelniku, podałam źródło przepisu na jakim się inspirowałam :) pozdrawiam serdecznie

      Usuń
  3. czy mogę przygotować nadzienie wcześniej, dzień przed pieczeniem kapuśniaczków? jeśli, tak to jak je przechowywać?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, oczywiście można przygotować nadzienie wcześniej i przechowywać po ostudzeniu w lodówce. Przed pieczeniem należy ocieplić farsz do temp. pokojowej tzn. wyjąć z lodówki i pozostawić na kilka godzin.

      Usuń
  4. Fajny przepis :) już wiem, co w tym roku zrobię na wigilię ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Witam zamiast drożdży świeżych mam suszone to ile ich dać tyle samo?

    OdpowiedzUsuń
  6. ile dać suchych drożdży jeśli nie mam świeżych, przepis idealny dla mnie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 1 opakowanie drożdży suszonych = 7 g = 2 i 1/4 łyżeczki = 17 g drożdży świeżych
      Drożdży świeżych dajemy zawsze ponad 2 x tyle, co suszonych.

      W tym przepisie należy użyć 10,5 g suszonych drożdży tj. 1,5 opakowania

      Usuń

*cieszę się, że Cię tu widzę :)
*komentarze są moderowane ze względu na spam
*obraźliwe komentarze będą usuwane