28/09/2013

Kruche ciasto ze śliwkami i budyniem


Kruche ciasto ze śliwkami i budyniem

Niestety sezon na śliwki dobiega końca, zatem warto upiec jeszcze ciasto z dodatkiem tych jesiennych owoców. Dzisiaj zapraszam Was na smaczne, kruche ciasto przełożone śmietankowym budyniem oraz kwaskowatymi śliwkami. Całości dopełnia chrupiąca kruszonka. Moje ciasto wyszło mało słodkie, gdyż nie dodałam cukru do masy budyniowej (gotowałam budyń z cukrem w składzie). Nie radzę zwiększać ilości śliwek, gdyż ich nadmiar powoduje, że owoce w czasie pieczenia puszczą sok, a budyń stanie się płynny. Mimo tych małych uwag wypiek jest naprawdę smaczny i wart zachodu :)

Kruche ciasto ze śliwkami i budyniem

Ciasto ze śliwkami i budyniem

Składniki:
  • 4 szklanki mąki pszennej
  • 2 jajka
  • 4 żółtka
  • 250 g masła
  • 1 szklanka cukru
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 szczypty soli
  • 2 łyżki kaszy manny
  • 1 kg śliwek węgierek
Masa budyniowa:
  • 3 budynie śmietankowe z cukrem
  • 3 łyżeczki cukru
  • 4,5 szklanki mleka 
Dodatkowo:
  • cukier puder do oprószenia


W misce zagniatam mąkę, jajka, żółtka, masło, cukier, sól i proszek do pieczenia. Ciasto dzielę na dwie części - większą (60% ciasta na spód) i mniejszą (40% ciasta na wierzch). Większą częścią ciasta rozwałkowuję i wylepiam spód blachy wyłożonej papierem do pieczenia. Mniejszą część ciasta owijam w folię i chowam do zamrażarki.
Śliwki myję, osuszam, przepoławiam i wyjmuję pestki. Ciasto w blaszce posypuję manną i układam ściśle wydrylowane połówki śliwek.
Na mleku gotuję gęsty budyń. Gorący budyń wykładam na śliwki, wyrównuję łyżką. Drugą (mniejszą) część ciasta ścieram na dużych oczkach tarki prosto na budyń.
Ciasto wstawiam do nagrzanego do temperatury 180*C piekarnika i piekę ok. 50 - 60 minut. Wyjmuję ciasto, a po dokładnym wystudzeniu przechowuję w lodówce. Przed podaniem oprószam cukrem pudrem.

Smacznego! :)


 Kruche ciasto ze śliwkami i budyniem

12 komentarzy:

  1. Prezentuje się naprawdę bardzo dobrze. Z miłą chęcią przygarnęłabym kawałek, albo wpadła na kawkę, gdzie ciasto w gratisie byś dołożyła :D

    Przy okazji zapraszam na konkurs do mnie
    http://basinepichcenie.blox.pl/2013/09/KONKURS-Do-wygrania-rondel-Eala-o-wartosci-190zl.html

    OdpowiedzUsuń
  2. Pysznie się prezentuje :) uwielbiam wypieki ze śliwkami ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Smakowity to pomysł. :) Wygląda pysznie. :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo jesienna propozycja. I świetny pomysł na wykorzystanie śliwek. Pozdrawiamy!

    OdpowiedzUsuń
  5. Super wygląda to ciasto, więc postanowiłam je zrobić. Nie wiem czemu ale ciasto wyszło mi twarde, miałam wrażenie jakbym miała go za dużo np. na spodzie, bo był twardy. Przed nałożeniem śliwek spód ciasta podpiekłam ok. 15 minut czy to spowodowało że casto było twarde???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ciasto należy jak najkrócej zagniatać, długo zagniatane niestety będzie twarde

      Usuń
  6. Dobrze byłoby wiedzieć na jakich rozmiarów blaszce to wyśmienite ciasto jest pieczone. Może spód byłby wtedy właściwej grubości do tych proporcji składników. Gratuluję tego pomysłu z dodatkiem budyniu.Czy lepiej smakuje podłuższym ostygnięciu , myślę o przesiąkaniu się smaków.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. użyłam standardowej formy o rozmiarze 25 cm na 40 cm

      Usuń
  7. Jakich rozmiarów jest blaszka do tych proporcji składników,by sod nie wyszedł zbyt gruby. Ciasto lepsze jest zaraz po upieczeniu ,czy jak poleży ?

    OdpowiedzUsuń

*cieszę się, że Cię tu widzę :)
*komentarze są moderowane ze względu na spam
*obraźliwe komentarze będą usuwane