30/06/2013

Muffinki z truskawkami i białą czekoladą


Muffinki z truskawkami i białą czekoladą

Bardzo proste i błyskawiczne do przygotowania, pyszne muffinki z truskawkami i kawałkami białej czekolady. Smakują zarówno na ciepło jak i na zimno. Można je zabrać na piknik czy spotkanie przy grillu. Znikają w zastraszającym tempie ;)

Muffinki z truskawkami i białą czekoladą

Inspiracja

Muffinki z truskawkami i białą czekoladą

Składniki:
  • 250 ml mleka
  • 120 ml oleju
  • 1 jajko
  • 300 g przesianej mąki
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/3 łyżeczki sody
  • szczypta soli
  • 150 g cukru
  • 100 g poszatkowanej białej czekolady
  • 250 g umytych, obranych i pokrojonych truskawek

 
W jednej misce roztrzepuje mokre składniki: mleko, olej i jajko. W drugim naczyniu mieszam sypkie składniki: mąkę, proszek do pieczenia, sodę, sól, cukier i pokrojoną czekoladę białą. Łączę zawartość obydwu misek, dodaję pokrojone truskawki i ponownie mieszam.
Ciasto przekładam do blachy wyłożonej papierowymi papilotkami. Piekę ok. 25 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 190*C. Po 10-15 minutach od upieczenia wyjmuję babeczki i pozostawiam do całkowitego ostudzenia.

Smacznego! :)


29/06/2013

Kompot truskawkowy


Kompot truskawkowy


Pyszny, truskawkowy kompot, najlepszy mocno schłodzony. Można go urozmaicić o dodatek rabarbaru, wtedy wyjdzie bardziej kwaskowaty, przez co należy wsypać więcej cukru do wody. Truskawki wrzuca się do zagotowanej, gorącej wody, ale nie gotuje się ich już dalej. Dzięki tej metodzie napój ma piękny, czerwony kolor, a owoce zachowują swój naturalny kształt.
Niestety truskawki się już kończą, ale nie mogłam się powstrzymać aby nie wstawić przepisu na ten pyszny domowy kompot :)

Kompot truskawkowy


Inspiracja

Kompot truskawkowy

Składniki:
  • 500 g truskawek 
  • 1,5 l wody
  • 3 kopiaste łyżki cukru
  • ew. sok z cytryny do smaku


Truskawki myję, usuwam szypułki. Wodę wlewam do garnka, wsypuję cukier i doprowadzam do zagotowania. Następnie garnek z wodą zdejmuję z ognia. Wkładam ostrożnie truskawki, garnek przykrywam i pozostawiam na około 15-30 minut. Nie gotuję już. Ostudzony kompot przelewam do dzbanka. Napój można doprawić do smaku sokiem z cytryny.

Smacznego! :) 


28/06/2013

Dżem truskawkowy


Dżem truskawkowy

Pyszny, słodki, gęsty dżem z truskawek. Jeden z moich ulubionych. Wspaniały do deserów, wypieków, naleśników, gofrów czy do pieczywa. Dżem przygotowałam z dojrzałych truskawek, które w tym roku pięknie obrodziły. W planach mam jeszcze frużelinę truskawkową oraz truskawki w syropie. Jedna szyflada zamrażarki zapełniona już jest tymi czerwonymi owocami, powoli szykujemy zapasy na zimę ;)

Dżem truskawkowy

Przepis znaleziony na opakowaniu dżemiksu

Dżem truskawkowy

Składniki na 8-9 słoiczków ok. 280 ml:
  • 2 kg umytych i odszypułkowanych truskawek
  • 1 kg cukru (dżem wychodzi dość słodki, więc można dodać nieco mniej cukru ok. 850 g)
  • 2 opakowania dżemiksu 2:1

 
Truskawki wkładam do garnka, miksuję za pomocą blendera. Wsypuję dżemiksy i dokładnie mieszam, doprowadzam do zagotowania. Następnie wsypuję cukier, mieszam i gotuję wszystko co jakiś czas mieszając aż do zniknięcia piany. Gorącym dżemem napełniam suche i wcześniej wyparzone słoiczki, szczelnie zamykam, ustawiam słoiki do góry dnem na 5 minut. 
Po tym czasie odwracam słoiczki, naklejam opisane etykiety i przenoszę dżem do spiżarni.
 
Smacznego! :) 

27/06/2013

Konkurs "Sosy Italia Winiary"


Konkurs Sosy Italia Winiary

Zapraszam Was do przyjemnego, letniego konkursu. Zadanie jest proste i nawiązujące do kuchni włoskiej :)

Nagrody:

W konkursie przewidziano dwa równorzędne zestawy nagród, w skład każdego wchodzą:
  • nowe produkty Winiary - Sosy Italia;
  • praktyczna łyżka do makaronu;
  • płyta z klimatyczną, włoską muzyką

Zasady konkursu:

1. Konkurs rozpoczyna się 27 czerwca 2013 r. i trwa do 4 lipca 2013 r
2. Konkurs odbywa się na blogu uwielbiamgotowac.com
3. Aby wziąć udział w Konkursie, Uczestnik powinien udzielić odpowiedzi na zadanie konkursowe, które brzmi: Dokończ zdanie: „Włoska kuchnia to dla mnie…”

4. Miło mi będzie jeśli polubisz profil Uwielbiam gotować i Winiary na FB-u.
5. Wygrywa dwóch uczestników konkursu, których odpowiedzi w największym stopniu spełnią kryteria wskazane w pkt. 8 poniżej.
6. Uczestnicy konkursu udzielają odpowiedzi pod wpisem na blogu informującym o konkursie.
7. Odpowiedzi konkursowe ocenione zostaną przez Jury składające się z: 1 osoby reprezentującej Organizatora oraz autora bloga uwielbiamgotowac.com
8. Jury jako kryteria ocen odpowiedzi konkursowych będzie brało pod uwagę: zgodność odpowiedzi z pytaniem konkursowym oraz jej kreatywność i oryginalność.
9. Zabronione jest wykorzystanie w Pracy Konkursowej wypowiedzi zawierających treści o charakterze bezprawnym, naruszających w jakikolwiek sposób obowiązujące prawo i/ lub zasady współżycia społecznego lub dobre obyczaje, w szczególności wzywających do nienawiści rasowej, etnicznej, wyznaniowej, naruszających prawa osób trzecich, reklamujących konkurentów lub produkty konkurentów Philips Polska. Wypowiedzi, wykorzystujące treści opisane powyżej zostaną wykluczone z udziału w Konkursie.


Pełny regulamin konkursu znajdziecie pod tym linkiem.

Powodzenia! :)

26/06/2013

Włoska uczta z Winiary


Włoska uczta z Winiary

Jakiś czas temu zostałam poproszona do wzięcia udziału w akcji "Sosy Italia", którą zorganizowało Winiary dla grona Przyjaciół. Każdy z uczestników miał za zadanie zorganizować ucztę włoską z użyciem minimum jednego z czterech nowych produktów Winiary - sosów Italia. Wybrałam sos serowo-pieczarkowy, który podałam do makaronu z mięsnymi kuleczkami i pieczarkami. Sos wzbogaciłam o dodatek podsmażonych pieczarek i aromatycznej natki pietruszki. Potrawa wyszła wspaniała i wszystkim domownikom bardzo smakowała. A co najważniejsze samo przygotowanie tej potrawy zajęło tylko chwilę :) Na pierwsze danie ugotowałam lekką, włoską zupę Minestrone pełną zdrowych warzyw, którą podałam z kolorowym makaronem. Znakomita potrawa na letni obiad, sycąca i bardzo pyszna. Nie mogło obyć się również bez włoskich przekąsek tj. bruschetta oraz caprese, które świetnie orzeźwiają i idealnie smakują z lampką białego wina. Ze słodkości przygotowałam dwa rodzaje muffinek, jedne z truskawkami i białą czekoladą, a drugie z bananami i gorzką czekoladą. Do picia był mocno schłodzony, lekko słodki kompot przygotowany ze świeżych truskawek. Miało być jeszcze tiramisu, pizza lub calzone, ale niestety na wszystko nie starczyło tym razem czasu. Trwa truskawkowy sezon, więc wekujemy i mrozimy te pyszne, czerwone owoce, aby zatrzymać smak lata na dłużej.
W przygotowaniach pomagała cała rodzina i Mój K., który wyniósł stół i postawił niedaleko altany, abyśmy mogli się cieszyć tymi wspaniałościami na świeżym powietrzu. Na szczęście pogoda w miniony weekend była wymarzona na zorganizowanie włoskiej uczty, więc przy obficie zastawionym stole mogliśmy dłużej posiedzieć, pogadać, napełnić brzuszki, ale również miło spędzić wspólnie czas.
Poniżej podaję przepis na główne danie włoskiej uczty - Makaron z pulpecikami w pysznym, kremowym sosie serowo-pieczarkowym. Przepisy na pozostałe dania będą się sukcesywnie pojawiać na blogu. 
A już jutro zaproszę Was do niezwykle kreatywnego i przyjemnego konkursu, w którym do wygrania fajne nagrody. Podpowiem tylko, że zadanie będzie związane z włoską kuchnią :)

Włoska uczta z Winiary


Włoska uczta z Winiary

Makaron z pulpecikami w sosie serowo-pieczarkowym

Składniki:
  • 500 g mięsa mielonego (wieprzowo-wołowego)
  • 1 - 2 ząbki czosnku
  • 1/2 łyżeczki słodkiej papryki
  • 1/2 łyżeczki suszonej bazylii 
  • 1/2 łyżeczki suszonego oregano
  • 1/4 łyżeczki pieprzu
  • 1/4 łyżeczki soli
  • kilka łyżek bułki tartej do panierowania
  • 1/3 szkl. oleju do smażenia
Sos serowo-pieczarkowy:
Do podania:
  • ugotowany makaron

Mięso mielone umieszczam w misce, dodaję przyprawy oraz zioła, zmiażdżony czosnek, dokładnie wyrabiam i wstawiam do lodówki na ok. 30 minut. Po tym czasie z mięsnej masy formuję kuleczki wielkości dużego orzecha włoskiego, obtaczam w bułce tartej i obsmażam na rumiano na rozgrzanym tłuszczu na patelni. Wyjmuję pulpeciki na papierowy ręcznik. 
Makaron gotuję według instrukcji na opakowaniu, odcedzam.
Przygotowuję sos. Na patelni rozgrzewam masło, podsmażam posiekaną cebulę. Dodaję umyte i pokrojone w plasterki pieczarki, podsmażam aż będą miękkie. W miseczce rozpuszczam zawartość opakowania sosu Italia z 350 ml zimnej wody, mieszam aż nie będzie grudek, dodaję śmietanę i ponownie mieszam. Wlewam otrzymaną mieszankę na patelnię z pieczarkami, dokładnie mieszam. Dodaję posiekaną natkę pietruszki i ew. doprawiam całość do smaku.
Do sosu wkładam obsmażone pulpeciki, mieszam ostrożnie, przykrywam pokrywką i całość duszę na niewielkim ogniu ok. 10 minut. W tym czasie sos powinien zgęstnieć. 
Ugotowany makaron wykładam na talerze, na to kładę pulpeciki z sosem i pieczarkami. Podaję na ciepło.

Smacznego! :)

Włoska uczta z Winiary
Makaron z pulpecikami w sosie serowo-pieczarkowym
Włoska uczta z Winiary

Włoska uczta z Winiary
Włoska zupa Minestrone
Włoska uczta z Winiary
Bruschetta
Włoska uczta z Winiary
Muffiny z bananami lub truskawkami

25/06/2013

Jajecznica z cebulką i szczypiorkiem


Jajecznica z cebulką i szczypiorkiem

Bardzo lubię zajadać ciepłą, średnio wysmażoną jajecznicę na śniadanie. Moim ulubionym dodatkiem do tego dania jest szczypiorek. Niby takie proste, ale może kogoś zainspiruję ;) Podobną jajecznicę jadłam będąc u znajomych na Śląsku w ubiegły weekend. Chłopaki spisali się na medal :)

Jajecznica z cebulką i szczypiorkiem

Przepis podpatrzony u Adriana i Marcina

Jajecznica z cebulką i szczypiorkiem

Składniki na 1 dużą lub 2 mniejsze porcje:
  • 4 duże jajka
  • 1 łyżka masła
  • 1 mała cebulka
  • mały pęczek szczypiorku
  • sól
  • pieprz
  • pomidor i ogórek do podania


Szczypiorek myję, osuszam i drobno siekam. Cebulę obieram i kroję w małą kostkę. Jajka wybijam do miseczki, wsypuję posiekany szczypiorek, sól oraz pieprz. 
Na patelni rozgrzewam masło, wrzucam posiekaną cebulę i smażę na niewielkim ogniu, aż się zeszkli. Wtedy wlewam na patelnię jajka z dodatkami i smażę na niewielkim ogniu mieszając od czasu do czasu drewnianą łopatką, aż masa się zetnie (należy uważać, aby jajka za bardzo się nie ścięły, bo jajecznica będzie sucha i niesmaczna).
Gotową jajecznicę przekładam na talerz, posypuję szczypiorkiem, podaję z plastrami pomidora i ogórka.

Smacznego! :)

24/06/2013

Kruche rogaliki z marmoladą/nutellą


Kruche rogaliki z marmoladą/nutellą

Ulubione ciasteczka Mojego K. Wspaniale kruche, delikatne ze słodkim nadzieniem. Najlepsze jeszcze ciepłe, ale spokojnie mogą poleżeć, oczywiście jeśli wcześniej zdążycie schować kilka sztuk przed swoimi łasuchami ;) Przepis na te pyszne rogaliki znajdziecie tutaj. Radzę piec od razu z podwójnej albo nawet i potrójnej porcji, gdyż znikają w zastraszającym tempie.

Kruche rogaliki z marmoladą/nutellą

Przepis na kruche rogaliki z marmoladą

22/06/2013

Owsianka jogurtowa na zimno


Owsianka jogurtowa na zimno

Bardzo prosty, szybki, smaczny i zdrowy deser, który również może być wspaniałą propozycją na śniadanie czy lekką kolację. Najczęściej przygotowuję owsiankę na ciepło, jednak w ostatnich dniach jest tak upalnie, że postanowiłam spróbować wersji na zimno :) Do deseru można użyć dowolnych owoców bądź konfitury.

Owsianka jogurtowa na zimno

Przepis własny

Owsianka jogurtowa na zimno

Składniki na 1 dużą porcję lub 2 mniejsze:
  • 4 łyżki płatków owsianych
  • 250 ml jogurtu owocowego
  • garść truskawek
  • 1 banan
  • sok z cytryny
 
Płatki owsiane wsypuję do miseczki, zalewam jogurtem, mieszam i wstawiam do lodówki na kilka godzin lub na całą noc aż płatki napęcznieją. Truskawki myję, obieram szypułki i kroję na kawałki. Banana obieram, kroję na plasterki i skrapiam sokiem z cytryny. 
Do dwóch kieliszków lub szklaneczek kładę pokrojonego banana, wykładam jogurt z płatkami owsianymi oraz truskawki. Od razu podaję.
 
Smacznego! :) 

Owsianka jogurtowa na zimno

21/06/2013

Naleśniki z serem i truskawkami

 Naleśniki z serem i truskawkami

Ponoć siła tkwi w prostocie, bo nie ma nic prostszego i szybszego niż naleśniki z serem ;) Wczoraj wieczorem przygotowałam ciasto naleśnikowe, schowałam na noc do lodówki, aby dzisiaj przygotować pyszne naleśniki z serowym nadzieniem, krówkową polewą i soczystymi truskawkami. Nie muszę chyba mówić, że z tych składników powstał naprawdę wspaniały, smaczny deser :) Naleśniki wzbogaciłam o dodatek masy krówkowej oraz orzeźwiającej mięty. Oczywiście truskawki można zmiksować i tak otrzymanym musem polać nadziane naleśniki. Poza sezonem można wykorzystać inne, ulubione owoce tj. jagody, banany, brzoskwinie czy maliny. 
Naleśniki z serem i truskawkami

Przepis własny
Naleśniki z serem i truskawkami
Składniki:
Naleśniki:
  • 500 ml (2 szklanki) mleka 3,2%
  • 200 g (1 szklanka i 3 płaskie łyżki) mąki pszennej
  • szczypta soli
  • 1 całe jajko
  • 1 łyżka oleju
  • olej do smażenia
Nadzienie:
  • 250 g białego sera
  • 250 g śmietany 18%
  • 3 łyżki cukru pudru (mniej lub więcej w zależności od smaku)
  • 1 łyżka cukru waniliowego 
Wierzch:
  • truskawki
  • kilka łyżek masy krówkowej
  • kilka listków świeżej mięty


Naleśniki: Mąkę przesiewam z solą do miski, wlewam 250 ml mleka, wbijam jajko. Całość roztrzepuję rózgą, aż ciasto będzie jednolite i bez grudek. Wtedy wlewam pozostałe mleko oraz olej.  Mieszam wszystko, aż składniki dokładnie się połączą.
Na rozgrzaną patelnię z odrobiną oleju wlewam wazówką ciasto naleśnikowe, w niewielkiej ilości, tak aby dno patelni było przykryte cienką warstewką ciasta. Smażymy naleśniki z dwóch stron (obracając przy pomocy drewnianej łopatki lub podrzucając patelnią) do lekkiego zarumienienia. Na patelnię wlewam odrobinę oleju po usmażeniu jednego czy dwóch naleśników (w zależności od patelni na jakiej smażycie).
Masa serowa: Ser rozgniatam widelcem, wsypuję cukier puder i cukier waniliowy, rozcieram. Dodaję śmietanę i dokładnie mieszam.
Naleśniki smaruję masą serową, składam w chusteczkę. Wierzch smaruję masą krówkową. Całość dekoruję truskawkami pokrojonymi w plasterki i listkami mięty. Od razu podaję.
 
Smacznego! :)
 Naleśniki z serem i truskawkami

20/06/2013

Truskawki z pieprzem i octem balsamicznym


Truskawki z pieprzem i octem balsamicznym

Truskawki świetnie smakują same w sobie jak i w słodkich deserach czy wypiekach, ale mało kto wie, że można je podać również w wytrawnej wersji. Dodatek pieprzu, octu balsamicznego i mięty wspaniale podkreśla smak tych czerwonych owoców. Jeśli jeszcze nie próbowaliście tego oryginalnego połączenia to koniecznie musicie to nadrobić :) Truskawki przygotowane z poniższego przepisu można podawać zarówno na ciepło jak i na zimno. Myślę, że fajnie by smakowały z sałatą i mozarellą.

Truskawki z pieprzem i octem balsamicznym


Truskawki z pieprzem i octem balsamicznym

Składniki:
  • 1/2 kg truskawek
  • sok z 1/2 cytryny
  • 4 łyżki cukru
  • 1 łyżka octu balsamicznego
  • pieprz kolorowy lub czarny mielony (spora ilość)
  • kilka listków świeżej mięty



Truskawki myję, obieram szypułki, osączam. Na patelni rozpuszczam cukier z sokiem z cytryny. Gdy się rozpuści cukier dodaję truskawki, ocet balsamiczny i pieprz. Całość mieszam i smażę 2 - 3 minuty na niewielkim ogniu uważając aby owoce się nie rozpadły i zachowały kształt. Po tym czasie przekładam owoce do naczynia, redukuję sos, aż trochę zgęstnieje. Truskawki ułożone w pucharku polewam sosem. Całość dekoruję listkami świeżej mięty. Podaję na ciepło lub na zimno.

Smacznego! :)

19/06/2013

Lemoniada (Cytrynada)


Lemoniada (Cytrynada)

Przepyszny, mocno orzeźwiający napój cytrynowy z dodatkiem świeżej mięty i limonki. Zamiast cytryn i limonek można użyć pomarańczy czy innych cytrusów. Lemoniada najlepiej smakuje mocno schłodzona z dodatkiem lodu. Wspaniale gasi pragnienie :)

 Lemoniada (Cytrynada)

Przepis znaleziony w internecie

Lemoniada (Cytrynada)

Składniki na 1,5 l napoju:
  • 1 l wody mineralnej gazowanej
  • 1 szklanka gorącej przegotowanej wody
  • 4 łyżki cukru
  • 2 duże cytryny
  • 1 limonka
  • garść listków świeżej mięty
  • 1/2 szklanki kostek lodu 



W gorącej wodzie rozpuszczam cukier i pozostawiam do całkowitego ostudzenia. Cytryny i limonkę sparzam wrzątkiem i osuszam. Z jednej cytryny wyciskam do dzbanka sok (usuwając pestki). Drugą cytrynę i limonkę kroję na plasterki i dodaję do naczynia. Do dzbanka wlewam ostudzoną słodką wodę, dodaję listki mięty, kostki lodu i uzupełniam wodą gazowaną. Mieszam całość i od razu podaję.

Smacznego! :)

Lemoniada (Cytrynada)

18/06/2013

Eton Mess z truskawkami


Eton Mess z truskawkami

Eton Mess (w wolnym tłumaczeniu słodki bałagan z Eton) to tradycyjny deser kuchni angielskiej. W jego skład wchodzą kawałki świeżych, dojrzałych truskawek, pokruszone słodkie bezy oraz bita śmietana, której nie trzeba dodawać cukru, gdyż deser jest wystarczająco słodki. 
Oczywiście zamiast truskawek można użyć dowolnych, ulubionych owoców :)

Eton Mess z truskawkami

Przepis znaleziony w internecie

Eton Mess z truskawkami

Składniki na 3 porcje:
  • 200 ml śmietany 30%
  • 9 - 12 bez (mogą być bezy domowej roboty)
  • garść świeżych listków mięty
  • 300 g dojrzałych truskawek
  • 1 łyżeczka cukru (lub więcej w zależności od smaku truskawek)
  • 1 łyżeczka octu balsamicznego
  • kilka kropli soku z cytryny


Truskawki myję, usuwam szypułki, kroję na mniejsze kawałki, przekładam do miski, dodaję cukier, ocet balsamiczny i sok z cytryny - dokładnie mieszam i odstawiam na kilka minut.
Schłodzoną śmietanę ubijam na sztywno. Listki mięty myję, osuszam i rwę na mniejsze części. Do truskawek dodaję posiekaną miętę, mieszam. 
Do pucharków lub kieliszków na wino nakładam warstwami truskawki, pokruszone bezy, bitą śmietanę, znów truskawki, bezy itd. aż do wyczerpania składników. Wierzch deseru dekoruję listkami mięty. Od razu podaję.

Smacznego! :)
 
Eton Mess z truskawkami

17/06/2013

Orzechowe ciasteczka



Smaczne kruche ciasteczka w orzechowej posypce. Pierwotnie kuleczki miały zostać nadziane słodką marmoladą, jednak z jej braku powstał taki oto wypiek ;) Ciastka znakomicie pasują do kawy z mlekiem.


Inspiracja

Orzechowe ciasteczka

Składniki:
  • 350 g mąki pszennej 
  • 50 g mąki ziemniaczanej
  • 220 g miękkiego masła
  • 100 g cukru pudru
  • 2 żółtka 
  • 1 łyżeczka aromatu waniliowego
Dodatkowo:

  • 100 g mielonych orzechów włoskich
  • 1 białko
 

Miękkie masło miksuję na puszystą masę. Następnie wsypuję do utartego masła przesiany cukier puder i dalej miksuję. Cały czas miksując dodaję po jednym żółtku, na koniec wlewam aromat waniliowy i mieszam.
Do maślanej masy wsypuję przesianą mąkę pszenną, ziemniaczaną i mieszam wszystko za pomocą łyżki. Z ciasta formuję kulę, owijam w folię spożywczą i wkładam na 1 godzinę do lodówki do schłodzenia.
Z ciasta lepię kulki o średnicy ok. 2,5 cm. Obtaczam je w roztrzepanym białku, a potem w orzechach. Ciastka układam na blasze wyłożonej papierem do pieczenia zachowując odstępy. W każdej kulce palcem robię dołek.
Wstawiam ciastka do piekarnika rozgrzanego do 180*C i piekę ok. 13-15 minut. 

Smacznego! :) 

15/06/2013

Serowe wiatraczki z marmoladą


Serowe wiatraczki z marmoladą

 Na te wiatraczki czaiłam się dość długo, aż wreszcie udało mi się je upiec. Nie dość, że fajnie wyglądają, to w dodatku są pyszne. Wiatraczki to krucho-serowe ciasteczka, mięciutkie, z pyszną słodką marmoladą owocową. Po upieczeniu można je oprószyć cukrem pudrem, ale nie jest to konieczne :)
 Serowe wiatraczki z marmoladą
Inspiracja

Serowe wiatraczki z marmoladą

Składniki:

Ciasto:
  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 100 g sera jak na sernik
  • 1 jajko
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego
  • 115 g miękkiego masła
  • 2/3 szklanki cukru pudru
Dodatkowo:
  • małe opakowanie twardej marmolady
Miękkie masło ucieram z cukrem pudrem i cukrem waniliowym na gładką masę. Do masy dodaję ser i dalej ucieram. Wbijam jajko i mieszam aż wszystko się połączy. Na koniec wsypuję przesianą mąkę z proszkiem, zarabiam ciasto. Z ciasta formuję kulę, owijam ją w folię spożywczą i wstawiam na ok. 2 godziny do lodówki.
Ciasto dzielę na kilka części, po czym każdą wałkuję na kwadrat o grubości około 3 mm. Placek dzielę nożem na mniejsze kwadraty o boku 5 cm. Każdy rożek nacinam nożem (zostawiając środek na marmoladę). Na środek każdego kwadracika kładę po około 3/4 łyżeczki marmolady. Co drugi rożek zawijam do środka lekko dociskając.
Ciastka układam na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piekę około 10 minut w temp. 180*C do lekkiego zarumienienia. Po ostudzeniu wiatraczki można oprószyć cukrem pudrem.

Smacznego! :)

13/06/2013

Deser z galaretką, brzoskwiniami i bitą śmietaną


Deser z galaretką, brzoskwiniami i bitą śmietaną

Orzeźwiający, dwukolorowy deser z galaretką, brzoskwiniami z puszki i bitą śmietaną. Bardzo prosty do przygotowania i niezwykle smakowity :) 
Należy tylko zachować ostrożność przy ustawianiu pucharków z płynną galaretką przy ściance lodówki, aby się nie przewróciły. Zamiast brzoskwiń możecie użyć dowolnych sezonowych owoców np. truskawek czy czereśni.

Deser z galaretką, brzoskwiniami i bitą śmietaną

Przepis własny

Deser z galaretką, brzoskwiniami i bitą śmietaną

Składniki na 3 porcje:
  • 1 galaretka brzoskwiniowa
  • 450 ml gorącej wody
  • 250 ml śmietany 30%
  • 2 łyżki cukru pudru
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego
  • 2 połówki brzoskwiń w syropie
  • kolorowa posypka do dekoracji


Galaretkę rozpuszczam w gorącej wodzie, mieszam dokładnie i pozostawiam do ostudzenia. Zimną, ale płynną galaretkę wlewam do 3 pucharków, które ustawiam pod skosem przy ściance w lodówce. Pozostawiam do stężenia.
Schłodzoną śmietanę ubijam na sztywno z cukrem pudrem i cukrem waniliowym. Z lodówki wyjmuję pucharki ze stężoną galaretką, wykładam i bitą śmietanę i wyrównuję powierzchnię łyżką. Połówki brzoskwiń osączam z syropu i kroję w plasterki, które układam na wierzchu. Deser dekoruję kolorową posypką i od razu podaję.

Smacznego! :)

Deser z galaretką, brzoskwiniami i bitą śmietaną

12/06/2013

Pasta słonecznikowa


Pasta słonecznikowa

Lubię przeróżne smarowidła do chleba i uwielbiam prażony słonecznik, więc postanowiłam, że przygotuję pastę słonecznikową. Niestety nie należy ona do niskokalorycznych produktów, wręcz odwrotnie, ale mimo to nie żałuję, że ją przygotowałam. Smakiem przypomina masło orzechowe. Najlepiej smakuje na kromce świeżego chleba albo z waflem ryżowym. Próbowałam połączyć pastę z krakersami, ale jednak wyszedł zbyt słony duet ;) Smarowidło możecie doprawić po swojemu według własnych kubków smakowych i dodać ulubioną zieleninę, pełna dowolność :)

Pasta słonecznikowa


Pasta słonecznikowa

Składniki:
  • 1/2 szklanki słonecznika łuskanego
  • 1 ząbek czosnku
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 1/4 łyżeczki pieprzu kolorowego
  • 1 łyżka oleju
  • 2 - 3 łyżki wody (więcej lub mniej)
  • kilka kropel soku z cytryny
  • szczypta cukru
  • 1 łyżka posiekanego szczypiorku (i/lub koperku)



Słonecznik podprażam na suchej patelni bez tłuszczu na niewielkim ogniu aż zmieni kolor na lekko złoty, zdejmuję z ognia i pozostawiam do ostudzenia. Do pojemnika przekładam uprażone ziarna słonecznika, dodaję obrany ząbek czosnku, sól, pieprz, cukier, sok z cytryny, posiekany szczypiorek, olej i wodę. Całość miksuję na jednolitą masę. W razie czego dolewam trochę więcej wody tak aby uzyskać pożądaną konsystencję.
Gotową pastę przekładam do słoiczka i trzymam w lodówce do kilku dni. Podaję z pieczywem lub waflami ryżowymi.

Smacznego! :) 

11/06/2013

Kruche ciastka z napisami


Kruche ciastka z napisami

Kruche, lekko słodkie ciasteczka zdobione napisami wykonanymi stempelkiem z napisem "HOME MADE", czyli wyprodukowane w domu :) Do ich przygotowania możecie zaprosić dzieciaczki, na pewno będą uradowane z tej przesympatycznej, słodkiej zabawy :)

Kruche ciastka z napisami

Do wykonania ciasteczek użyłam stempelków HOME MADE, które możecie spotkać w sklepie GoodsToys.pl :)

Kruche ciastka z napisami

Inspiracja

Kruche ciastka z napisami

Składniki:
  • 250 g mąki pszennej
  • 125 g cukru pudru
  • 125 g masła
  • 1 jajko
 
Mąkę przesiewam z cukrem pudrem do miski. Dodaję pokrojone na kawałki masło i wbijam całe jajko.  Wszystko wyrabiam na jednolite ciasto. Formuję kulę, owijam kawałkiem folii spożywczej i wkładam na 1 godzinę do lodówki.
Po tym czasie wyjmuję ciasto z lodówki. Wałkuję na  placek o grubości ok. 4 mm i wykrawam szklanką ciastka. Na każdym odciskam napis za pomocą stempelka. Ciastka układam na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piekę w piekarniku nagrzanym do temperatury 180*C przez ok. 15 minut.

Smacznego :)