Ćwikła z chrzanem stanowią znakomity dodatek do wędlin, mięs czy jajek. Ten przepis z pewnością przyda się na zbliżające się święta wielkanocne. W recepturze celowo nie podałam dokładnych ilości przypraw, gdyż każdy z nas lubi nieco bardziej lub mniej ostre/słodkie/wyraziste smaki. Ćwikła przyprawia się stopniowo i próbuje, w razie czego dodając nieco więcej cukru czy soku z cytryny :)
Ćwikła można także przygotować w szybszej wersji. Wystarczy, że macie w spiżarni słoik z buraczkami i chrzan w lodówce w słoiczku, trzeba to tylko wymieszać, doprawić do smaku i gotowe :)
Ćwikła z chrzanem
Składniki:
- 1/2 kg buraków ćwikłowych
- 80 g chrzanu ze słoiczka (+/- w zależności od gustu)
- szczypta soli
- sok z cytryny lub ocet do smaku
- cukier do smaku
Buraki myję i gotuję w mundurkach do miękkości. Ostudzone buraki obieram ze
skórki i ścieram na tarce na małych oczkach, osączam na sitku z nadmiaru soku. Do startych buraczków dodaję sok z cytryny, chrzan, sól i cukier aż do uzyskania odpowiedniego smaku. Wszystko dokładnie mieszam i wstawiam do lodówki na kilka godzin lub na całą noc, aby całość się przegryzła. Następnego dnia przekładam ćwikłę do małych słoiczków.
Ćwikła można przechowywać w lodówce przez ok. 2 tygodnie, a jeśli chcesz trzymać je dłużej to musisz je zapasteryzować w słoikach przez 5 minut od zagotowania wody w garze i przechowywać w spiżarni.
Smacznego! :)
Do jajek idealna :-)
OdpowiedzUsuńLubię taką własnej roboty :-) Też robimy ;-)
OdpowiedzUsuńUwielbiam. :)
OdpowiedzUsuńnasz język ojczysty jest coraz bardziej kaleczony. ćwikłą to miesznina buraków (ćwikłowych) z chrzanem i przyprawami. czyli wg autorów przepisu do ćwikły (buraki, chrzan, przyprawy) należy dodać jeszcze trochę chrzanu? jest to sprzeczne z podanym przepisem. pozdrawiam
OdpowiedzUsuńZawsze musi sie znalezc jakis madralinski.
UsuńBardzo dobrze. Trzeba dbać o naszą kulturę słowa.
Usuńczyli co? do ćwikły nie można już dodać chrzanu? Do herbaty z cukrem też już nie można dodać cukru. Pomyśl zanim coś napiszesz "ćwikłą i miesznina" i nie czepiaj się bo to jest bardzo dobry przepis dziekuję .
UsuńTa ćwikła , ten ćwikieł
UsuńA Ty jestes burakiem czy cwikla? Skoro ostro rżniesz buraka i chrzanisz głupoty? Każdy wie o co chodzi wiec się nie czepiaj. Przepis idealny
UsuńWidzę, że dyskusja stara, ale niedokończona. Nie masz racji. Ćwikłą to potocznie używana nazwa w Wielkopolsce buraka ćwikłowego Mamy więc ćwikłę (czyli buraka) z chrzanem. Ja przyczepiłbym się do "Ćwikła można przechowywać". Skoro "ćwikła" to buraki, to odmienimy "tę ćwikłę".
Usuńa ile słoiczków (o jakiej pojemności) wychodzi z tego przepisu?
OdpowiedzUsuń3 słoiczki o pojemności ok. 200 ml
UsuńA ocet do smaku?myślę, że nie zaszkodzi;-)
OdpowiedzUsuńFajny, prosty przepis z bardzo dobry opisem.
OdpowiedzUsuńosobiście polecam pieczenie buraków zawiniętych w folię aluminiową, 200 stopni, przez 1,5 do 2 godzin w zależności od "rozmiaru" buraków, raz upieczcie a już nigdy nie będziecie gotować buraków, pozdrawiam
OdpowiedzUsuńMoim zdaniem wszystko jest ok. prócz chrzanu ze słoiczka. Proponuję samemu zetrzeć na tarce ręcznej odpowiednią jego ilość i zaznaczam aby nie był chiński!!
OdpowiedzUsuńJak prowadzisz blog kulinarny i dajesz chrzan ze słoiczka ?
OdpowiedzUsuńSuper wyszło ale zamiast chrzanu ze słoiczków staram świeży i wtedy zero konserwantów
OdpowiedzUsuńwielki krytyk języka a na niczym się nie zna, bo mamusia mu gotuje.Przepis bardzo dobry z ĆWIKŁY
OdpowiedzUsuńach, nawet pod przepisem kulinarnym ludzie muszą sobie do gardeł skakać...
OdpowiedzUsuńWyszła pyszna cwikla wypróbowane
OdpowiedzUsuń