Szukałam w internecie przepisu na zawijak z makiem, ale nie znalazłam takiego jak ten który piekła Moja Babcia. Większość przepisów na tę roladę opiera się na drożdżowym lub krucho-drożdżowym cieście, a zawijak Babci przygotowuje się z półkruchego ciasta. Dawniej nie było gotowej masy makowej, więc nadzienie sporządzano samemu z maku zebranego z makówek. Jak dowiedziałam się od Babci, dawniej każda kobieta na wsi siała trochę maku na własny użytek. Niestety te czasy już nie wrócą, ale zawsze można spróbować odtworzyć tamten smak, kupując mak i mieląc go samemu w maszynce. Metoda może i pracochłonna, ale efekt końcowy wart zachodu. Nic nie zastąpi babcinych przepisów i opowieści... :)
W przeciwieństwie do zawijaków z makiem przygotowywanych z ciasta drożdżowego, te babcinie o wiele dłużej zachowują świeżość. I jak dla mnie są najlepsze na świecie :)
Zawijak z makiem (Zawijany makowiec w kruche ciasto)
[proporcje na 2 duże zawijaki - blacha o wym. 25 cm x 40 cm]
Składniki:
Ciasto:
- 5 szklanek mąki pszennej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 250 g masła
- 1/2 szklanki cukru pudru
- 1 jajko
- 2 żółtka
- 4-6 łyżek śmietany 18%
- 30 dag suchego maku
- 300 ml (1 szklanka) mleka
- 1 łyżka bułki tartej (lub kaszy manny)
- 3/4 - 1 szklanka cukru (w zależności od kwaśności jabłek)
- 1/2 szkl. prażonych jabłek ze słoika
- kilka kropli aromatu migdałowego
- 2 białka
- szczypta soli
- polewa czekoladowa
- cukrowe perełki
1. Ciasto: Wszystkie składniki na ciasto zagniatam, szybko wyrabiam i wkładam na pół godziny do lodówki. Masę dzielę na połowę.
2. Masa makowa: Mak zalewam gorącym mlekiem i odstawiam na całą noc. Następnego dnia odsączam mak i mielę dwukrotnie w maszynce do mięsa. Następnie zmielony mak zalewam gorącym mlekiem (300 ml) i gotuję kilka minut, dodaję cukier i gotuję, aż całość zgęstnieje. Zdejmuję garnek z ognia, dodaję prażone jabłka ze słoika, bułkę tartą i doprawiam aromatem migdałowym, mieszam dokładnie. Na koniec dodaję do masy pianę ubitą z białek.
3. Schłodzone ciasto wyjmuję z lodówki i wałkuję na podsypanej mąką stolnicy. Na każdy placek wykładam masę makową, rozsmarowuję ją równomiernie i zawijam w roladę, końce sklejam do środka. Zawinięte rolady owijam luźno w papier do pieczenia i przenoszę do blachy tak aby każda rolada była sklejeniem do dołu. W czasie pieczenia ciasto znacznie urośnie.
4. Blachę z dwoma roladami wkładam do nagrzanego do 180*C piekarnika i piekę około 70 minut. Po dokładnym ostudzeniu zawijaki ozdabiam polewą czekoladową i perełkami.
4. Blachę z dwoma roladami wkładam do nagrzanego do 180*C piekarnika i piekę około 70 minut. Po dokładnym ostudzeniu zawijaki ozdabiam polewą czekoladową i perełkami.
Smacznego! :)
Jest piękny, ciekawe czy i mi wyjdzie, bo ostatnio próbowałam zrobić z ciastem drożdżowym i była totalna klapa ;/
OdpowiedzUsuńUwielbiam makowca, szczególnie w świeta. Ja robię drożdżowe ciasto, ale Twoje tez bardzo mi się podoba.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam:)
Uwielbiam makowiec! A ten jak ładnie jest przystrojony:)
OdpowiedzUsuńmam pytanie czy obie rolady wkładasz do jednej blachy, a jeśli tak to jakie ma ona wymiary.
OdpowiedzUsuńDo blachy o wymiarach 25 cm na 40 cm :)
UsuńMakowiec dzisiaj wypróbowałam, ale masę miałam gotową ( kupną), jeśli idzie o ciasto , to zrobiłam z połowy porcji i było akurat na jeden duży zawijak,i wyszło super , 60 minut i gotowy, nawet w środku przepieczony, smakuje super. Dziękuję za dobry przepis na cisto. Pozdrawiam i Zdrowych , Wesołych Świąt życzę. Grażyna
OdpowiedzUsuńZrobiłam na Święta i wyszedł przepyszny. Ja jednak dodałam ok. 0.5 szkl. cukru i jedno jajo więcej do ciasta. Moja rodzina była zachwycona. Drożdżowy zawijaniec może się schować do tego. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńMoje zawijaki właśnie wstawiłam do piekarnika. Przygotowanie ich było łatwe a bałam się, że nie dam rady. Mam nadzieję, że ładnie się upieką i będą smaczne :) Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńNa pewno tak będzie:)
UsuńWitam i mam pytanie ,jak będę miała gotową masę ,to czego nie dodaję z wypisanych składników( do maku),a co musi być .Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńGotowa masa makowa zawiera cukier i bakalie, więc nie dodajesz już tych składników, nie dodajesz także mleka, gdyż jeśli używasz gotowej masy makowej to nie gotujesz maku na mleku.
Usuńpozdrawiam,
Ilona
Chciałam spróbować upiec, ale mam jedno pytanie. Czy ten mak trzeba wcześniej namoczyć? Czy taki suchy mielic?
OdpowiedzUsuńNależy suchy mak zmielić w maszynce albo użyć gotowego zmielonego maku (dostępny w większych sklepach)
Usuńsuchy mak zmielic w maszynce?jak to zrobic?
UsuńSkoro prowadzisz niby profesjonalny blog na temat kuchni to chociaż ludzi nie wprowadzaj w błąd. Podałaś przepis na ciasto półkruche, a nie kruche. Potem nie dziwne, że ludzie mają mylną opinie na ten temat. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńSlyszalam kiedys taki cytat: 'Burakow nie trzeba sadzic, same rosna', podobnie jak z brakiem kultury. Na dokladke czytanie ze zrozumieniem to najwiekszy problem dzisiejszych maturzystow. Pozdrawiam.
UsuńChciałam wykorzystać kupną masę makową do tego zawijańca, czy dwie puszki po 850g wystarczą na dwa takie cudeńka:)? Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńJa próbowałam robic z jendej puszki jeden zawijaniec i zdecydowanie za duzo, teraz bede robic z jednej dwa, z takiej ilosci cista jak jest podoana, Pozdrawiam ;)
UsuńWitam, uwielbiam Pani przepisy! Nadeszla kolej na ten makowczyk:-) mam pytanie czy podana temp dotyczy termoobiegu? Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńWiększość ciast piekę bez termoobiegu (także zawijak z makiem) o ile w przepisie nie ma innego zapisu :) pozdrawiam serdecznie
UsuńJuż raz piekłam ten makowiec (na święta), dziś zrobię go drugi raz. Jest pycha i co tu kryć- jest łatwy do wykonania, jak się robi z gotowej masy makowej :) Beztalencia takie jak ja- makowiec z tego przepisu Wam się uda! :)
OdpowiedzUsuńW moim rodzinnym domu wypiekano wyłącznie strucle półkruche, a pielęgnuję te tradycję. Przepis ciut inny, ale efekt ten sam . Pychota
OdpowiedzUsuńPierwszy raz będę robić makowiec :) I już nasuwają się pytania. Czy jeśli kupię już zmielony mak to także trzeba go zostawić namoczonego na noc w mleku? Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńNie trzeba, zmielony mak zalewamy gorącym mlekiem i dalej postępujemy wg przepisu :)
UsuńJaka polewe zrobic?
OdpowiedzUsuńpolecam polewę z kakao: http://www.uwielbiamgotowac.com/2012/12/polewa-czekoladowa.html
Usuńi polewę z czekolady: http://www.uwielbiamgotowac.com/2015/04/polewa-z-czekolady.html
Obydwa przepisy kilkadziesiąt razy sprawdzone, zawsze się udają :)
dzieki,dzieki i Wesolych Swiąt !!!!!
OdpowiedzUsuńNajlepszy makowiec na świecie!Bardzo dziękuję za przepis😊
OdpowiedzUsuńwitam mam kilka pytan
OdpowiedzUsuńKiedys bsrdzo dawno jadlam takie dziekuje za przepis na pewno zrobię na swieta.😊
OdpowiedzUsuń