Quiche (kisz) pokazywałam już wcześniej w wersji ze szpinakiem, ale nie sądziłam, że z grzybami będzie smakował równie dobrze. Tym razem francuski wypiek nadziałam grzybową masą z jajkami i śmietaną. Może wygląd nie jest najlepszy, jednak kisz nadrabia smakiem :)
Quiche z grzybami leśnymi
[forma na tartę o średnicy 28-30 cm]
Składniki:
Ciasto:
- 300 g mąki pszennej
- 150 g masła
- 1/2 łyżeczki soli
- 3 łyżki lodowatej wody
Nadzienie:
- 200 g grzybów leśnych (lub pieczarek)
- 1 cebula średnia
- 1 ząbek czosnku
- 1 łyż. oliwy
- 3 jajka
- 200 g śmietany 18%
- 60 g parmezanu startego
- 1 szczypta soli
- 1 szczypta pieprzu
- 1 łyżeczka posiekanej natki pietruszki
- 1 szczypta oregano
- 1 szczypta bazylii
Ciasto: Składniki na ciasto szybko zagniatam, wyrabiam i wkładam do lodówki na 2 godziny.
Nadzienie: Rozmrożone grzyby kroję na mniejsze kawałki. W rondlu rozgrzewam oliwę, podsmażam posiekaną cebulę z czosnkiem. Do zeszklonej cebuli z czosnkiem dodaję pokrojone grzyby, zmniejszam ogień i smażę całość do chwili aż woda z grzybów odparuje.
Schłodzone ciasto wałkuję na placek o grubości ok. 0,5 cm. Formę na tartę o śr. 30 cm smaruję cienko masłem i wylepiam ciastem. Nakłuwam widelcem, przykrywam papierem do pieczenia i obciążam ziarnami fasoli lub ceramicznymi kuleczkami. Wstawiam formę z ciastem do nagrzanego do 200*C piekarnika na ok. 15 minut. Wtedy ostrożnie wyjmuję formę z pieca, zdejmuję papier z zawartością. Piekę jeszcze kilka minut ciasto bez obciążenia, aż spód lekko się zarumieni.
Jajka i śmietanę roztrzepuję widelcem. Dodaję do masy starty parmezan, pieprz, sól i zioła, mieszam. Na koniec dodaję uduszone i ostudzone grzyby z cebulą i czosnkiem i dokładnie mieszam.
Z reszty ciasta wykrawam grzybki i listki, piekę je osobno kilka minut w nagrzanym piekarniku. Na podpieczony spód przekładam jajeczno-grzybową masę. Wstawiam formę z zawartością do nagrzanego do 200*C piekarnika i piekę ok. 20-25 minut. Pod koniec pieczenia na kiszu kładę upieczone ciasteczka.
Smacznego! :)
Rady:
- Jeśli nie masz grzybów leśnych możesz je zastąpić pieczarkami.
- Do obciążenia ciasta możesz użyć suchych ziaren fasoli lub grochu, bądź ceramicznych kuleczek.
- Zachowaj szczególną ostrożność przy zdejmowaniu i przenoszeniu papieru z ziarnami fasoli (grochu) - najłatwiej jest chwycić papier za cztery rogi i przenieść na deskę, po czym pozostawić do całkowitego ostudzenia.
- Z reszty ciasta możesz wykonać dekoracje, pamiętaj aby osobno je upiec, gdyż ciasto położone na płynne nadzienie niestety nie uda się.
Czas na zakup formy do tarty :)
OdpowiedzUsuńMniam!
Wygląda bardzo apetycznie, pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńPo co wydawać na formę do tarty? Piekę w zwykłej tortownicy i jest OK.
OdpowiedzUsuń