W tym roku postanowiłam sporządzić przyprawę do piernika domowej roboty, którą wiele blogerów tak bardzo zachwala. Za produkcję tej korzennej mieszanki zabrałam się w minioną sobotę. Na początku przygotowałam wszystkie produkty, okazało się, że w przepisie został podany imbir, którego niestety nie miałam w szafce, więc pominęłam ten składnik. Zamiast niego do mieszanki dodałam ziarenka wyskrobane z dwóch lasek mięsistej wanilii. Na poniższym zdjęciu wśród produktów znajduje się również skórka z pomarańczy, jednak ostatecznie jej nie dodałam do przyprawy.
Wykonanie przyprawy do piernika nie jest trudne, ale zajmuje trochę czasu. Na początku należy wyskrobać ziarenka z lasek wanilii, ziarenka z kardamonu oraz nasionka z gwiazdek anyżu.
Po czym następuje etap mielenia przypraw, można to zrobić ucierając je w moździerzu bądź w młynku do kawy. Ja mieliłam wszystko w młynku do kawy, partiami tak aby nie przegrzać urządzenia.
Gdy wszystko jest już zmielone przesypujemy przyprawy do miski lub na głęboki talerz i dokładnie mieszamy. Potem wystarczy przesypać mieszankę do szczelnie zamykanego słoiczka i gotowe :)
Zrobiłam test, w którym porównałam obie przyprawy - domową i sklepową. Pierwsza bije torebkową we wszystkim, ma cudowną, ciemną barwę, wspaniale pachnie korzennymi przyprawami i jest o wiele mocniejsza niż ta z torebki. Do piernika czy pierniczków dodaje się o połowę mniej przyprawy niż to zaleca przepis.
Mieszanki tej użyłam do przygotowania mięciutkich pierniczków śnieżynek. Można ją także stosować do pieczenia pierników, jako dodatek do grzańców, rozgrzewającej kawy czy deserów.
Z podanej ilości składników otrzymałam równiutkie 100 gramów przyprawy :)
Składniki potrzebne do przygotowania przyprawy |
Do wykonania domowej przyprawy do piernika wykorzystałam aromatyczne przyprawy z linii Specialite tj. laski wanilii, korę cynamonową, gałkę muszkatołową, owoce kardamonu oraz gwiazdki anyżu.
Porównanie domowej przyprawy do piernika ze sklepową |
Wymieszane przyprawy wsypać do zamykanego słoiczka |
Domowa przyprawa do piernika
[proporcje na 100 g przyprawy]
Składniki:
- 50 g kory cynamonu
- 20 g suszonego imbiru (pominęłam, bo nie miałam)
- 15 g goździków całych
- 12 g wyłuskanych ziaren kardamonu
- 9 g gałki muszkatołowej (2 całe kulki)
- 10 g ziela angielskiego
- 5 g czarnego pieprzu (może być kolorowy)
- 3 g ziarenek anyżu wyłuskanych z gwiazdek
- 2 laski wanilii
1. Na początku wyłuskuję czarne ziarenka z łupinek kardamonu oraz nasionka z gwiazdek anyżu. Laski wanilii przekrawam wzdłuż na pół i nożem wyskrobuję ziarenka.
2. Wszystkie
składniki mielę partiami w młynku do kawy lub ucieram w moździerzu. Przesypuję mieszankę do głębokiego talerza i dokładnie mieszam.
3. Następnie przesypuję przyprawę do suchego słoiczka, szczelnie zamykam i wstawiam w zacienione miejsce.
Smacznego! :)
takie własnej produkcji są najlepsze, jak kiedyś przeczytałam skład kupnej to się przeraziłam :) bezsensowne dodatki mąki i cukru, a po co?
OdpowiedzUsuńJa w tym roku też robię domową przyprawę do piernika :) Pięknie pachnie!:)
OdpowiedzUsuńAleż musi u Ciebie pachnieć ..mmm:))
OdpowiedzUsuńFajny przepis, choć ja wolę jeszcze lekko podprażyć przyprawy przed zmieleniem. Wtedy pachnie w domu cały dzień :)
OdpowiedzUsuńWitam, odkąd przecztałam to u Pani ,robię tylko tę przyprawę-jest wyśmienita...a piernik???pychota...cała rodzina uwielbia :)Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńWitam ,przyprawa rewelacyjna ,już nie jeden piernik upieczony-pychotka ,nie wpadłabym na to by skomponowac swoją przyprawę -Pozdrawiam serdecznie :)
OdpowiedzUsuń