Strony

31/08/2012

Bułgaria kulinarnie


Bułgaria kulinarnie

Nie wiem od czego zacząć, tyle się działo. Może zacznę od kulinarnej strony naszych wojaży. W piątek 17 sierpnia wyjechaliśmy autokarem pewnego biura podróży (celowo nie podaję jakiego, aby nie robić reklamy) do Bułgarii. Podróż trwała blisko 27 godzin - co trzy godziny postój, więc nie było tak źle. Przejeżdżaliśmy przez Czechy, Słowację (gdzie spróbowaliśmy słynny Smażony Syr), Węgry, Serbię i Bułgarię. Wieczorem dotarliśmy do Słonecznego Brzegu, gdzie spędziliśmy dziewięć uroczych, pełnych słońca dni.  
Najwięcej czasu spędziliśmy wylegując się na plaży oraz pływając w Morzu Czarnym. Wieczorem wychodziliśmy na miasto, gdzie czekały na nas liczne atrakcje i pyszne jedzonko. Odwiedziliśmy kilka restauracyjek, w których spróbowaliśmy lokalnych dań. Poniżej zamieszczam zdjęcia niektórych z nich.

Bułgaria kulinarnie
Smażony syr, Zupa grzybowa i Zupa czosnkowa (Słowacja)

Smażony syr to nic innego jak smażony (gruby) plaster żółtego sera panierowany w jajku, przyprawach i bułce tartej. Ten, którego my spróbowaliśmy rewelacyjnie smakował, był sycący jednak nie tłusty, panierka chrupiąca, a wnętrze płynne. Doskonale smakował ser z frytkami, jednak minusem jest zbyt ciężki sos tatarski, który przypominał raczej majonez. Cena za 1 porcję 5,5 euro.

Wracając z Bułgarii podczas postoju w Słowacji skosztowaliśmy Zupy grzybowej przygotowanej ze świeżych, leśnych grzybów oraz Zupy czosnkowej podanej z chlebem. Czosnkowa była bardziej wyrazista w smaku i pikantna - lepiej nam smakowała. Cena za porcję zupy 1 euro.
Na Słowacji można płacić w euro i PLN.

Bułgaria kulinarnie
Sałatka szopska (podawana wszędzie tak samo - posypana startym serem szopskim i udekorowana czarną oliwką)

Sałatka szopska  to najpopularniejsza (i najsmaczniejsza) sałatka w Bułgarii. Nie ma chyba takiej restauracji, w której by jej nie podawano. Wykonuje się ją z grubo pokrojonych pomidorów, zielonych ogórków, papryki i krążków cebuli (czerwonej lub białej). Wierzch obficie posypuje się startym serem szopskim (solankowy ser owczy), doprawia oliwą i dekoruje czarną oliwką i ew.  natką pietruszki. Cena w zależności od lokalu 3-4,8 leva za porcję.


Bułgaria kulinarnie
Mięsne kulki w Lutenica, Kebabcze, Kurczak w sosie śmietanowym, Kurczak w sosie paprykowym

Kebabcze to niewielkie, podłużne kotleciki z mielonego mięsa (z baraniny lub wieprzowiny), pieczone na grillu. Podaje się je zazwyczaj z frytkami. Cena za 1 sztukę ok. 1,5-2 leva.

Mięsne kulki (Meat balls with Lutenica) smakują podobnie do polskich kotletów mielonych, jedynie są inaczej przyprawione, grillowane w sosie Lutenica. Podaje się je z frytkami i surówką. Cena 3,5 leva (zszokowało nas, że tak niewiele - ale była jakaś promocja).

Kurczak w sosie śmietanowym smakuje bardzo podobnie do naszego. Jest to pokrojona pierś z kurczaka przyrządzona w sosie śmietanowym z dodatkiem pieczarek, danie posypane startym serem. Potrawa była jednak trochę mdła, może gdyby ją podać z makaronem smakowała by lepiej? Cena za danie ok. 8 leva.

Kurczak w sosie paprykowym to kawałki piersi z kurczaka w słodkawym sosie Lutenica z papryką i pieczarkami. Danie sycące, a zarazem bardzo smakowite. Cena za jedną porcję to ok. 8,5 leva.

Bułgaria kulinarnie
Souvlaki drobiowe i kebab na talerzu z pitą, frytkami, tzatziki, pomidorem, cebulą i ogórkiem
Staraliśmy się omijać budki z fast food-ową żywnością, jednak skusiliśmy się na pizzę i kebab. I nie żałujemy gdyż wszystko było smaczne.

Suwlaki (Souvlaki) to potrawa typowo grecka. Jednak będąc w Bułgarii i próbując wielu lokalnych przysmaków zachciało nam się innego żarełka. Suwlaki to mięso (wieprzowe lub drobiowe) nadziane na szpadki. Podane zostało z frytkami, sosem tzatziki, pomidorem, zielonym ogórkiem, czerwoną cebulą oraz kawałkami pity. Danie bardzo nam smakowało. Cena też nie wygórowana - za 1 porcję zapłaciliśmy 7,9 leva.
 
Kebab z kolei każdy zna, wywodzi się z kuchni tureckiej. Jest to mięso skrawane z pionowego rożna. Podawane tak samo jak suwlaki z frytkami, pitą, sosem i warzywami. Cena 7,9 leva.
 
W Aquaparku w Nessebar jedliśmy kebab zawinięty w pita. To co nas zdziwiło to fakt, że poza mięsem, warzywami i sosem Bułgarzy do środka dodają frytki. Nie mniej jednak kebab w takiej postaci był naprawdę smaczny. Cena 6,9 leva.

Bułgaria kulinarnie
Tarator, Zupa z kurczakiem, Szaszłyk z kurczakiem, Kurczak grillowany w sosie grzybowym

Tarator - typowo bułgarski chłodnik, w skład którego wchodzi jogurt, posiekane ogórki, orzechy, oliwa i przyprawy. Niedawno przygotowałam Tarator. Jednak konsystencją bardzo odbiegał od tego, jaki spróbowałam w bułgarskiej restauracji - był o wiele rzadszy tak jakby został wymieszany z lodowatą wodą. Cena za porcję w zależności od lokalu 2-3,2 leva.

Zupa z kurczakiem (Chicken soup) to rosół, nieco inny w smaku, podany z ziemniakami, marchewką, makaronem, natką pietruszki i kawałkami mięsa drobiowego. Cena ok. 3 leva.
Szaszłyk drobiowy to nic innego jak kawałki mięsa z piersi kurczaka nadziane na szpadkę. Cena za jedną porcję z surówką 2,5 leva. Frytki płatne dodatkowo 2,5 leva za porcję o wadze 200 g.
Kurczak grillowany w sosie grzybowym stanowi grillowana pierś z kurczaka podana w aromatycznym sosie pieczarkowym. Danie podano z frytkami i siekaną kapustą. Cena ok. 13,8 leva.

Bułgaria kulinarnie
Fish and chips czyli ryba z frytkami + lampka białego wina (wieczór w Nessebar)

Fish and chips czyli filet rybny w panierce z chrupiącymi frytkami. Ryba doskonale smakowała skropiona sokiem z cytryny. Całość znakomicie smakowała z lampką schłodzonego białego półsłodkiego wina. Cena porcji to 13 leva, lampka wina 5 leva. 
To danie zajadaliśmy w starym mieście Nessebar, do którego udaliśmy się pod koniec naszej podróży. Kolację konsumowaliśmy w restauracji położonej tuż przy morzu, dzięki czemu można było rozkoszować się widokiem fal morskich. Było bardzo romantycznie i pięknie :)

Jedliśmy także (niestety nie zrobiliśmy tym potrawom zdjęć): 
Ziemniaki w mundurkach faszerowane serem żółtym, pieczarkami, szynką i papryką. Danie sycące i trochę zapychające, mimo to smakowało nam. Cena 5 leva.

Cukinię faszerowaną serem żółtym, szynką, pieczarkami, kurczakiem i papryką. Niestety nas oszukano gdyż w farszu nie znaleźliśmy ani jednego kawałka kurczaka. Ogólnie danie było smaczne.  Cena 6,8 leva.

Makrelę z frytkami i siekaną kapustą. Dobre, ale bez rewelacji, najważniejsze, że ryba nie była za słona. Cena 11,6 leva. 

Kawałki kurczaka w panierce z jajka i bułki tartej. Prosta i smaczna potrawa. Cena za porcję 200 g to 6,9 leva. Dodatkowo frytki za 2,5 leva.

Spaghetti z mięsem, które niestety było najmniej smaczne ze wszystkich dań, jakich skosztowaliśmy. Cena w hotelowej restauracji 7,5 leva.

Pizzę z pepperoni. Ciasto jak i obłożenie bardzo nam smakowało. Za kawałek pizzy sprzedawanej w budce na deptaku płaciliśmy 2 leva. Zazwyczaj zatrzymywaliśmy się tam wracając z plaży.

Lody. Różne smaki. Najśmieszniejsze było jak zamówiliśmy po dwie gałki ulubionych smaków i ta bezcenna mina Sprzedawcy;) Okazało się, że lody są na wagę (a nie na kulki tak jak u nas), a porcja zamówionych przez nas lodów waży średnio 350 g;) Cena 1,39 leva/100 g.



Trunki - wino, piwo, Rakija

Będąc w Bułgarii koniecznie trzeba spróbować tamtejszych win. Ich cena jest przystępna a jakość przyzwoita. Doskonale smakują jako dodatek do lokalnych potraw.  Winem typowo bułgarskim jest Kadarka, którą pewnie większość z Was zna. Jest to czerwone półsłodkie wino, w restauracji kosztuje 10 leva, a w supermarkecie zaledwie 2,5 leva. Półki sklepowe aż uginają się od rozmaitych win, których jest ogromny wybór. Dominują wina czerwone, ale znajdziemy także wina białe, różowe, które warto przywieźć dla znajomych i rodziny.

Skosztowaliśmy także kilku piw bułgarskich. Najbardziej popularnymi są  Kamenitza i Zagorka. W supermarkecie kupiliśmy dużą (3 litrową) plastikową butlę z piwem, piwo smakowało jakby zostało rozcieńczone z wodą. Smakowała mi natomiast Kamenitza Fresh Lemon (orzeźwiające piwo z sokiem cytrynowym, alk. 2,1 %), znakomicie gasiła pragnienie.
W Bułgarii można dostać także Carlsberga, Heinekena, Tuborga, Beck's. Ceny piw bardzo różne od 1,5 do 4,5 leva w zależności od lokalu.

Popularnym bułgarskim alkoholem jest Rakija czyli mocna wódka z delikatnym owocowym posmakiem. W supermarkecie jest wiele odmian tego alkoholu m.in. Rakija o smaku winogron, śliwek, gruszek czy wiśni. My zakupiliśmy 0,5 litrową butelkę śliwkowej Rakiji, za którą zapłaciliśmy 9 leva.

W cenie naszej wycieczki były śniadania w formie bufetu. Obiady i kolacje jedliśmy na mieście w rozmaitych lokalach. To co nas zaskoczyło to surówka podawana do potrawy w postaci posiekanej, świeżej kapusty, którą należało sobie samemu doprawić. W większości restauracji na stole stał majonez, musztarda, ketchup, oliwa, ocet winny, sól i pieprz, które służyły do doprawiania dań. Jedliśmy w kilku różnych miejscach i jedynie mięso było odpowiednio przyprawione, a surówki, zupy czy zapiekanki trzeba było sobie po swojemu sporządzić.

Nie spróbowaliśmy Sarmi czyli gołąbków zawijanych w liście winogron, Gjuwecz (gulasz z mięsem), Kawarma, Caca (rybki w panierce smażone w całości). Może jeszcze kiedyś będzie okazja to nadrobić;)

Co warto przywieźć z Bułgarii?
Wino
Piwo
Rakiję
Ser szopski (pod warunkiem, że macie lodówkę przenośną)
Sos Lutenica.
A wkrótce pojawi się wpis nie-kulinarny traktujący o naszym pobycie w Bułgarii :)

*wpis niesponsorowany

30/08/2012

Versatile Blogger Award


Versatile Blogger Award

W nocy z wtorku na środę wróciłam do Polski ze słonecznej Bułgarii. Dziewięć dni pobytu minęło nie wiem kiedy. Przywiozłam mnóstwo wspaniałych wspomnień z którymi wkrótce pragnę się z Wami podzielić. 

Bułgaria 2012

Ale na początku chcę podziękować za przemiłe wyróżnienia, jakie otrzymałam od Ilki z bloga In my coffee kitchen oraz od Karmel - autorki bloga Zapachy kuchni. Dziękuję Wam Dziewczyny! :)

Oto zasady:
1. nominuj 15 blogów, które Twoim zdaniem zasługują na wyróżnienie
2. poinformuj o tym nominowanych
3. ujawnij 7 faktów o sobie
4. podziękuj blogerowi, dzięki któremu otrzymałeś nominację u niego na blogu
5. pokaż nagrodę Versatile Blogger Award u siebie na blogu

Nominowane blogi:


7 faktów o mnie:
1. Jestem niepoprawną optymistką
2. Lubię odkrywać i poznawać nowe smaki, miejsca i ludzi
3. Umiem cieszyć się z małych rzeczy
4. Gotowanie to moja pasja
5. Niedawno się zaręczyłam
6. Poszukuję pracy
7. Marzę o swojej kuchni
 
:))
 

28/08/2012

Sałatka z falafelami


Sałatka z falafelami

Pyszna, kolorowa, sałatka warzywna z kuleczkami smażonego falafel z cieciorki. Stanowi smaczną przystawkę na każdej imprezie. Dowolnie można komponować warzywa, a efekt zawsze będzie znakomity :)

Sałatka z falafelami

Źródło: Blog Smaczne serki

Sałatka z falafelami

Składniki:
  • kilka rzodkiewek
  • 2 małe gruntowe ogórki
  • kilka pomidorków koktajlowych
  • kawałek czerwonej papryki
  • mała czerwona cebulka
  • 150 g sera feta
  • 20 usmażonych kulek falafel
Sos:
  • 3 łyż. oliwy
  • 1 łyżeczka octu winnego
  • sól
  • pieprz
  • listki bazylii do dekoracji

Wszystkie warzywa dokładnie myję pod bieżącą wodą. Rzodkiewki i ogórki kroję w cienkie plasterki. Paprykę kroję w niewielką kosteczkę. Cebulkę obieram i kroję w małą kosteczkę. Ser feta kroję w nieco większą kostkę. Na półmisku układam kuleczki usmażonego falafel. Układam obok nich pokrojone warzywa. Na wierzch posypuję kostki sera feta. Robię sos: Mieszam oliwę z octem winnym, solą i pieprzem, polewam sosem warzywa. Całość dekoruję listkami bazylii od razu podaję. 

Smacznego! :)

27/08/2012

Falafel


Falafel

Falafel to smażone kulki lub kotleciki ze zmiksowanej ciecierzycy. Jest to bardzo popularna wegetariańska potrawa w krajach arabskich. Najsmaczniejsza na ciepło podana ze sałatką z warzyw :)

Falafel

Źródło: Strona abcegipt.pl

Falafel

Składniki:
  • 80 dag cieciorki
  • 3 cebule
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 gałązki pietruszki
  • 2 gałązki kolendry
  • 1 żółtko
  • 2 łyżki tartej bułki
  • sól
  • pieprz
  • cukier
  • 50 dag tłuszczu

Ugotowaną cieciorkę miksuję na gładką papkę. Zamiast surowej cieciorki, którą trzeba ugotować, można użyć gotowej cieciorki z puszki. Siekam drobno czosnek, jedną cebulę i posiekane zioła. Dodaję zmiksowaną cieciorkę, surowe żółtko i bułkę tartą. Przyprawiam do smaku. Formuję kulki wielkości małego orzecha włoskiego i smażę w głębokim tłuszczu. Pozostałe cebule kroję w krążki lub drobną kostkę, posypuję falafel. Falafel podaję z ulubioną surówką. 

Smacznego! :) 
 

26/08/2012

Jacket potato (ziemniaki w mundurkach)


Jacket potato (ziemniaki w mundurkach)

Proste, sycące, niesamowicie dobre ziemniaki w mundurkach z masełkiem i startym serem żółtym. Najlepsze oczywiście na gorąco ze szklanką zimnej maślanki. Ich wykonanie zajmuje niewiele ponad 25 minut :)

Jacket potato (ziemniaki w mundurkach)

Jacket potato (ziemniaki w mundurkach)

Źródło: Filmik Nieesia25 na YouTube

Jacket potato (ziemniaki w mundurkach)

Składniki:
  • 4 średniej wielkości ziemniaki
  • 4 łyżeczki masła
  • 4 łyżki startego na dużych oczkach tarki sera żółtego
  • oliwa w sprayu
  • sól do smaku
  • szczypiorek do posypania


Ziemniaki dokładnie myjemy i szorujemy pod bieżącą wodą. Każdego ziemniaka nacinamy w kilku miejscach ostrym nożem. Ręcznikiem papierowym wycieramy ziemniaki do sucha. Następnie suchy ręcznik papierowy skrapiamy oliwą i dokładnie wycieramy każdego ziemniaka. Tak przygotowane ziemniaki wkładamy na talerz i do mikrofalówki na 20 minut na najwyższą moc (u mnie moc 800 W). Gdy ziemniaki będą miękkie wyjmujemy je z mikrofalówki, nożem robimy podłużne nacięcie na każdym ziemniaku, przykrywamy wszystko ręcznikiem papierowym i każdego kartofla przygniatamy pięścią. Za pomocą widelca rozgarniamy miąższ lekko go ubijając. Do środka wkładamy masło, oprószamy solą, posypujemy startym serem żółtym i posiekanym szczypiorkiem. Od razu podajemy.

Smacznego! :)

25/08/2012

Jajka zapiekane z pomidorami (Byde b'Banadoura)


Jajka zapiekane z pomidorami

Potrawa rodem z kuchni libańskiej. Cząstki słodkich pomidorów zapiekane w masie jajecznej. Bardzo ciekawie smakuje, zwłaszcza że w składnikach dania znajduje się aromatyczny cynamon oraz natka pietruszki. Całość jest sycąca, pożywna, idealna na śniadanie :)

24/08/2012

Egipski deser Muhallebi


Egipski deser Muhallebi

Muhallebi to słodki deser pochodzący z kuchni egipskiej. W smaku i konsystencji przypomina znany wszystkim budyń. Smakuje zarówno na ciepło jak i na zimno :)

Egipski deser Muhallebi

Źródło: Blog Filozofia smaku

Egipski deser Muhallebi

Składniki:
  • 6 łyżek mąki kukurydzianej
  • 6 łyżek cukru
  • 4 szklanki mleka
  • 2 żółtka
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • 1 łyżka wody różanej

Do rondla wlewam 3 szklanki mleka, ekstrakt waniliowy, wodę różaną oraz wsypuję cukier. Z pozostałą szklanką mleka (zimnego) mieszam dokładnie mąkę i żółtka. Gotuje cały czas mieszając, do momentu uzyskania konsystencji gęstej śmietany , masa zacznie gęstnieć, kiedy mleko doprowadzimy do temperatury wrzenia. Mieszamy cały czas, aby nie utworzyły się grudki. Gotowy deser przekładam do pucharków, dekoruje ulubionymi bakaliami, tj. wiórkami kokosowymi, płatkami migdałowymi, rodzynkami. Można także podać deser z miodem lub golden syropem. 

Smacznego! :)

23/08/2012

Fasolka po egipsku


Fasolka po egipsku

Wcześniej pokazywałam sałatki z kuchni egipskiej, tym razem prezentuję danie na ciepło, sycące i pyszne. W skład wchodzi biała fasola, czerwona papryka, cebula i curry. Dodatkowo dodałam posiekany koperek. Potrawa doskonale smakuje na gorąco z kromką świeżego chlebka.
Zamiast suchej fasoli można użyć gotowej fasoli z puszki, nie gotujemy jej już i dodajemy na koniec. 

Fasolka po egipsku

Źródło: Strona gotujmy.pl

Fasolka po egipsku

Składniki:
  • 300 g białej fasoli
  • 2 czerwone papryki
  • 2 cebule
  • 1 łyżka oleju
  • sól
  • pieprz
  • curry
  • ew. koperek

Fasolę przebieram, płuczę, zalewam zimną wodą, doprowadzam do zagotowania i pozostawiam na 2 godziny. Następnie gotuję fasolkę w tej samej wodzie. Paprykę oczyszczam z nasion, płuczę i kroję w cienkie paseczki, dodaję do fasoli w połowie gotowania. Cebulę obieram, płuczę, kroję w małą kostkę, smażę nie rumieniąc (do tzw. zeszklenia). Dodaję zeszkloną cebulkę do fasoli razem z przyprawami, odparowuję pozostałą wodę. Ew. dodaję drobno posiekany koperek. Od razu podaję na gorąco z kromką chleba.
Smacznego! :)

22/08/2012

Egipska sałatka pomidorowa


Egipska sałatka pomidorowa

Kolejna prosta i smaczna sałatka z kuchni egipskiej. Bardzo aromatyczna, wyrazista w smaku, podobna do naszych pomidorów z cebulką, jednak z dodatkiem czosnku, soku z cytryny i bazylii. Koniecznie jej spróbujcie :)

Egipska sałatka pomidorowa

Źródło: Strona Przepisy Nigelli Lawson

Egipska sałatka pomidorowa

Składniki:
  • 1 obrana szalotka
  • 1 obrany ząbek czosnku
  • 3−4 łyżki oliwy
  • 5 średnich, soczystych pomidorów, ok. 750g
  • sok z 1 cytryny
  • sól
  • pieprz
  • garść świeżo posiekanej bazylii

Szalotkę i czosnek siekam jak najdrobniej, następnie przesypuje do miseczki, dodaję oliwę i po szczypcie soli oraz pieprzu. Odstawiam. Pomidory umieszczam w misce, zalewam wrzątkiem, tak żeby całkowicie je przykrył. Pozostawiam na 5 minut, następnie przekładam na sito i wstawiam pod bieżącą, zimną wodę. Za pomocą ostrego noża zdejmuję skórkę i kroję pomidory na plastry. Pokrojone pomidory układam w salaterce i polewam sosem, mieszając palcami. Przed podaniem sałatkę skrapiam sokiem z cytryny, posypuję solą i mniej więcej łyżką świeżo posiekanej bazylii. Sałatkę należy podawać w temperaturze pokojowej, a nie z lodówki, ponieważ nie będzie już taka smaczna. 

Smacznego! :) 

21/08/2012

Sałatka egipska


Sałatka egipska

Prosta, niedroga i naprawdę smaczna sałatka. Do jej wykonania zamiast suchej fasoli można użyć gotowej fasolki z puszki, której nie trzeba moczyć i gotować, wtedy przygotowanie dania zajmuje około 10 minut :)

Sałatka egipska

Źródło: Strona abcegipt.pl

Sałatka egipska

Składniki:
  • 2 szklanki fasoli (lub puszka białej fasoli)
  • 2 ząbki czosnku
  • sól
  • pieprz
  • pół szklanki oliwy
  • sok z cytryny
  • 1 cebula

Fasolę moczę kilka godzin w wodzie (najlepiej zalać fasolkę wodą na noc i zostawić na następny dzień), gotuję do miękkości, pozostawiam do całkowitego ostudzenia. Czosnek obieram i drobno siekam, dodaję fasolkę, oliwę, sok z cytryny i mieszam. Na koniec doprawiam do smaku solą i pieprzem. Wstawiam do schłodzenia na około pół godziny do lodówki. Posypuję drobno posiekaną cebulą i podaję.

Smacznego! :) 
 

20/08/2012

Jajka egipskie z dukkah


Jajka egipskie z dukkah

Mam kilka zaległych wpisów, które powinnam opublikować jeszcze w tamtym roku, ale korzystając z tego, że jestem na wczasach - zaplanowałam po jednym poście z przepisem na każdy dzień podczas mojej nieobecności, tak aby blog nie pokrył się kurzem za bardzo;)
Z racji tego, że mamy wakacje - a wielu z nas wyjeżdża zagranicę - będę umieszczać w najbliższym okresie potrawy inspirowane kuchnią świata. 
Dzisiaj zapraszam na oryginalne, smażone jajka na twardo w pysznie chrupiącej panierce z dukkah - jest to mieszanka prażonych migdałów (ew. orzechów) z ziarnami sezamu doprawiona aromatycznym kminem i kolendrą. Aby przekonać się jak niesamowicie smakuje to nietypowe danie należy je jak najszybciej popełnić :)

Jajka egipskie z dukkah

Źródło: Blog Grumków

Jajka egipskie z dukkah 

Składniki:
  • 4 jajka
  • mąka do panierowania
  • olej do głębokiego smażenia
  • 1-2 łyżki mieszanki dukkah
  • kilka małych pomidorków
  • 80 g sera typu feta
  • 1 łyżka natki pietruszki
  • 1 mała czerwona cebula pokrojona w plasterki
  • 60 ml oliwy z oliwek
  • sok z cytryny lub limonki do smaku
  • 1 łyżka suszonej lub świeżej mięty
  • sól
  • pieprz

Najpierw przygotowuję sałatkę: Pomidorki myję dokładnie i przekrawam na ćwiartki. Siekam drobno natkę pietruszki i miętę. Cebulę obieram i kroję w półplasterki. Sałatkę polewam sosem przygotowanym z oliwy, soku z cytryny, soli i pieprzu. Jajka gotuję przez 3 minuty. Po ugotowaniu delikatnie obieram jajka ze skorupek, aby nie uszkodzić białka. Następnie panieruję jajka w mące i smażę w głębokim oleju, aż będą ładnie zezłocone. Po usmażeniu obtaczam je w mieszance dukkah. Jajka układam na sałatce. Dodaję kawałki sera feta i od razu podaję.  

Smacznego! :) 

Dukkah

Dukkah

Składniki:
  • 50 g całych, blanszowanych migdałów lub orzechów laskowych
  • 40 g ziarna sezamowego
  • 25 g nasion kolendry
  • 5 g nasion kminu rzymskiego
  • 1/2 łyżeczki grubej soli morskiej
  • 1/4 łyżeczki roztłuczonych ziarenek czarnego pieprzu

Najpierw przygotowuję orzechy bądź migdały, które blanszuję, tj. zalewam wrzątkiem, pozostawiam na kilka minut, po czym obieram ze skórki. Następnie rozgrzewam patelnię, przekładam na nią migdały i wszystkie rodzaje nasion. Cały czas mieszając prażę je przez około 1-2 minuty na niewielkim ogniu, aż ziarna sezamu zezłocą się. Przesypuję wszystko do pojemnika i miksuję gruboziarnistą mieszankę za pomocą blendera. Dodaję do smaku sól i pieprz. Dukkah stosuję jako posypkę do wielu sałatek.  

Smacznego! :)

19/08/2012

Bliny


Bliny

W Rosji smaży się je w dużych ilościach w okresie ostatków, w tygodniu poprzedzającym Wielki Post. Bliny to lekkie, puszyste drożdżowe placuszki, które doskonale smakują na ciepło z cukrem pudrem i ze słodkim, owocowym sosem :)

Bliny

Źródło: Blog Waniliowa chmurka

Bliny

Składniki:
  • 200 g mąki pszennej
  • 400 ml mleka ciepłego
  • 2 łyżeczki drożdży
  • 2 jajka
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 szczypta soli
  • 2 łyżki cukru pudru
  • sos malinowy do podania


Drożdże rozpuszczam w 100ml mleka, dodaje pozostałe składniki. Energicznie mieszam łyżką, bądź też mikserem. Ciasto powinno mieć konsystencję gęstej śmietany. Przykrywam ciasto i odstawiam w ciepłe miejsce na około 1 godzinę (aby urosło). To ważne, ponieważ dzięki temu ciasto będzie puszyste. Nagrzewam patelnię, wlewam odrobinkę oleju-bliny nie mają pływać w tłuszczu, należy dać tylko tyle, aby ciasto nie przywierało do patelni. Łyżką nalewam partie ciasta i smażę małe placuszki - rozmiaru spodka. Do czasu podania trzymam pod przykryciem. Podaje z cukrem pudrem i ulubioną konfiturą lub sosem owocowym.

Smacznego! :)

18/08/2012

Kupterma



Kupterma

Kupterma to popularne w kuchni rosyjskiej, a właściwie w tatarskiej niewielkie placuszki. Są puszyste, delikatne i sycące. Przygotowuje się je z ciasta drożdżowego i kaszy manny. Pozytywnie zaskakują smakiem. Najlepsze na ciepło oprószone cukrem pudrem, smakują dobrze z sosem owocowym czy dżemem.

Kupterma

Źródło: Blog Atinki

Kupterma

Składniki:
  • 250 ml mleka
  • 50 g masła
  • 1 jajko
  • 1 łyżka cukru
  • 3/4 szkl. kaszy manny
  • 1/2 szkl. mąki pszennej
  • 3,5 g drożdży instant
  • 2 łyżki oleju do smażenia
  • 2 łyżki cukru pudru

Do rondla wlewam mleko, dodaję masło i podgrzewam, aż masło się rozpuści, pozostawiam do ostudzenia. Jajko roztrzepuję, przekładam do ostudzonego mleka z masłem. Do dużej miski wsypuję kaszę mannę, cukier, szczyptę soli, mąkę i drożdże, dodaję mokre składniki. Wszystko dokładnie mieszam na gładkie ciasto. Przykrywam miskę z ciastem i odstawiam w ciepłe miejsce na około 2 godziny do wyrośnięcia.
Na rozgrzanej patelni na niewielkiej ilości oleju smażę niewielkie placuszki na wolnym ogniu pod przykryciem. Po kilku minutach przewracam placki na drugą stronę i też smażę. Podaję posypane cukrem pudrem z owocowym sosem lub konfiturą.

Smacznego! :)

Kupterma
 

17/08/2012

Rosyjskie syrniczki


Rosyjskie syrniczki

Rosyjskie syrniczki to nic innego jak smażone placuszki, których głównym składnikiem jest tłusty twaróg i grysik - czyli kasza manna. Są bardzo pożywne, w smaku przypominające sernik, stąd ich nazwa :)

Rosyjskie syrniczki

Źródło: Strona Gotowanie Onet

Rosyjskie syrniczki

Składniki:

  • 300 g twarogu półtłustego
  • 2 jajka
  • 1/2 szkl. śmietany 18-procentowej
  • 1/2 szkl. kaszy manny
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/3 szkl. cukru
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego


Ubijam jajka z cukrem na biały puch, dodaję do nich stopniowo ser twarogowy, śmietanę i kaszę mannę. Następnie dodaję proszek do pieczenia. Miksuję do uzyskania gładkiej masy. Kładę niewielkie placuszki na gorący olej na patelnię i smażę z obu stron na złoty kolor. Osączam na ręczniku papierowym z nadmiaru tłuszczu. Syrniczki podaję posypane cukrem pudrem z ulubioną konfiturą. 



Smacznego! :) 

16/08/2012

Marokańska sałatka pomidorowa


Marokańska sałatka pomidorowa

Smaczna, kolorowa sałatka z papryką, pomidorami z czosnkową nutą, prosto z Maroko :)

Marokańska sałatka pomidorowa

Źródło: Blog Lejdi of the house

Marokańska sałatka pomidorowa

Składniki:
  • 2 zielone papryki
  • 4 pomidory
  • 1 czerwona papryka
  • 1 mała czerwona cebula
  • 1 ząbek czosnku, drobniutko posiekany
  • 1 łyżka drobno posiekanej natki pietruszki
  • 5 łyżek oliwy
  • 1 łyżka octu z czerwonego wina

Papryki myję, osuszam, usuwam białe błonki i pestki, a następnie kroję w mniejsze kawałki. Przekładam paprykę do miski. Pomidory polewam wrzątkiem, obieram ze skórki. Pomidory kroję na pół, wyjmuję pestki, a miąższ kroję na kawałki. Dodaję pomidory do papryki. Cebulę obieram, przekrawam na pół, siekam na cienkie plasterki. Dodaję do miski, razem z posiekaną natką pietruszki i drobno posiekanym czosnkiem. Mieszam oliwę z octem winnym w miseczce. Dodaję 1/2 łyżeczki soli i sporą szczyptę pieprzu. Polewam sosem sałatkę i dobrze mieszam. 

Smacznego! :)

Marokańska zupa marchewkowa


Marokańska zupa marchewkowa

Bardzo aromatyczna, pikantna, słodkawa, gęsta zupa z marchewki, papryki z dodatkiem pasty harissa. Danie dodaje pozytywnej energii. Na zdjęciu moja zupa wygląda na bardzo gęstą, jednak to była resztka, która pozostała w garnku. Nie przepadam za takimi brejami, więc po obstrykaniu dania zawartość miseczki wyłożyłam z powrotem do garnka i dolałam trochę rosołu, aby całość rozrzedzić :)

Marokańska zupa marchewkowa

Źródło: Blog Filozofia smaku

Marokańska zupa marchewkowa

Składniki:
  • 1/2 dużej cebuli
  • 3 ząbki czosnku
  • 2 łyżki oleju
  • 1 większa marchewka
  • 1/2 czerwonej papryki
  • 3 szklanki wywaru warzywnego
  • 1/2 szklanki przecieru pomidorowego
  • 1,5 łyżeczki pasty harissa
  • sól 
  • pieprz
  • 1/2 łyżeczki tymianku
Do podania:
  • kwaśna śmietana
  • świeże pieczywo

1. Cebulę i czosnek obieram i kroję w małą kostkę. Paprykę myję, oczyszczam z gniazd nasiennych i kroję w niewielką kostkę. Na rozgrzanym oleju smażę cebulę. Kiedy się zeszkli dodaję czosnek oraz  paprykę. Po chwili dodaję obraną i pokrojoną w plastry marchew, smażę przez 5 minut.

2. Warzywa zalewam gorącym wywarem, dodaję przecier pomidorowy, harissę i tymianek. Gotuję przez pół godziny aż marchewka będzie miękka.

3. Doprawiam do smaku solą i pieprzem. Na koniec miksuję całość na gładką masę. Podaję z kleksem kwaśnej śmietany. 
 
Smacznego! :)