Strony

14/03/2012

KONKURS WIELKANOCNY KAMIS


Dzięki uprzejmości firmy KAMIS mogę Was zaprosić do konkursu, w którym do wygrania aromatyczne przyprawy, idealne do przygotowania wielkanocnych potraw.

Nagrodami w konkursie jest aż 8 zestawów przypraw KAMIS. W skład każdego zestawu wchodzi:
•    Przyprawa do pasztetu Pasztet szlachecki z Pieca
•    Przyprawa do szynki Szynka domowa z jałowcem
•    Przyprawa do schabu Schab pieczony z żurawiną
•    Przyprawa do żurku i barszczu białego
•    Gałka Muszkatołowa   

Co musisz zrobić, aby zdobyć jeden z 8 zestawów KAMIS? To proste. 

1. Odpowiedz na pytanie – Jakie dania goszczą na Twoim wielkanocnym stole? (możesz podzielić się przepisem na sprawdzone potrawy wielkanocne).
2. Polub profil KAMIS i uwielbiamgotowac.blogspot.com na FB.
3. Podaj swój adres e-mail w celu skontaktowania się w sprawie wygranej.

Konkurs trwa do 21 marca 2012 r.



W święta apetyt rośnie w miarę pojawiających się na stole smakołyków. A tych nie brakuje. Są i tradycyjne dania mięsne ze schabem, drobiem czy wieprzowiną w roli głównej, są i wędliny, z których znakomita część przygotowywana jest w domu. Wreszcie nieodzowne jajka, bez których Wielkanoc nie byłaby Wielkanocą. W przygotowaniu tradycyjnych specjałów mięsnych pomogą specjalistyczne mieszanki przyprawowe KAMIS: Przyprawa do pasztetu Pasztet szlachecki z Pieca, Przyprawa do szynki Szynka domowa z jałowcem, Przyprawa do schabu Schab pieczony z żurawiną. Nowe przyprawy KAMIS to produkty w pełni naturalne przyprawy, bez glutaminianu sodu. Potrawy nimi przyprawione nie wymagają dodatkowego doprawiania. 
Pasztet szlachecki z pieca KAMIS
Przyprawa do pasztetu wzbogacona gałką muszkatołową, kolendrą i imbirem
Tradycja pieczenia pasztetów wywodzi się ze średniowiecznej Francji, gdzie przyrządzano ten specjał według ścisłych kulinarnych reguł wypieku, a najlepsze wyroby dedykowano ówczesnym celebrytom.
Polska kuchnia słynie z doskonałych pasztetów i niezliczonej wręcz liczby przepisów na ich przygotowanie. Pasztety można piec z różnych gatunków mięsa: wieprzowego, wołowego, drobiowego, z dodatkami takimi jak suszone śliwki, żurawina czy grzyby. Znaczną rolę odgrywa również odpowiednia porcja ziół i przypraw, która nadaje potrawie właściwy smak i aromat. Dlatego warto sięgnąć po nową mieszankę przyprawową KAMIS Pasztet Szlachecki z Pieca, dzięki której w łatwy i sprawdzony sposób można przygotować smaczny i aromatyczny, prawdziwy domowy pasztet.
Przyprawa do pasztetu Pasztet Szlachecki z Pieca KAMIS to oryginalna kompozycja przypraw wzbogacona aromatyczną gałką muszkatołową, która idealnie podkreśli smak i aromat pieczonego pasztetu. W składzie mieszanki znalazły się obowiązkowo dodawane do tej potrawy: papryka słodka i ostry pieprz czarny, pikantne i palące ziele angielskie, aromatyczny liść laurowy, szczypta czosnku, a także korzenny imbir i orzeźwiająca kolendra. Staranna receptura i harmonijne połączenie pikantnych i słodkich nut smakowych stworzyły mieszankę oryginalną w smaku i doskonale komponującą się ze smakiem mięs i składników tradycyjnego pasztetu.
Przyprawa do pasztetu Pasztet Szlachecki z Pieca KAMIS, gramatura: 17 g, cena: 1, 89 zł.
Opakowanie Przyprawy do pasztetu Pasztet szlachecki z pieca KAMIS wystarcza na około 1300 g mięsa.


Szynka domowa z jałowcem KAMIS 
Przyprawa do szynki wzbogacona jałowcem z dodatkiem czosnku, papryki i pieprzu.
Nieodzownym elementem Wielkanocnego śniadania jest pieczona szynka, która przygotowana według tradycyjnego przepisu nadaje niepowtarzalny smak. Można przygotować ją na wiele sposobów, odpowiednio długo marynując lub pozostawiając w zalewie, używając mieszanki ziół i przypraw własnej receptury lub gotowej kompozycji aromatycznych dodatków. Wbrew pozorom tradycyjna, pyszna, domowa szynka nie musi być daniem trudnym w wykonaniu.
Przyprawa do szynki Szynka domowa z jałowcem KAMIS to wyjątkowa kompozycja przypraw wzbogacona oryginalnym smakiem owoców jałowca, która doskonale podkreśla aromat i smak pieczonej szynki. Wyrazisty charakter mieszance nadają starannie dobrane składniki: intensywny czosnek i aromatyczny pieprz czarny, papryka słodka, liść laurowy oraz majeranek.
Tradycyjna receptura i harmonijne połączenie pikantnych i ziołowych nut smakowych stworzyły mieszankę oryginalną i doskonale komponującą się ze smakiem mięsa wieprzowego i tradycyjnej, pieczonej szynki.
Jałowiec jest krzewem wieloletnim, zajmującym wolne i widne miejsca między drzewami lub na krańcach lasu iglastego. Wysmukły i wyniosły krzew iglasty wyrastający od 1-3 metrów, rzadziej jako drzewo do 10 m.
Owoce jałowca są ciemnogranatowe i pokryte woskowym nalotem. Owoc ten stosowany jest nie tylko w medycynie ludowej, ale powszechnie jako lek w różnych schorzeniach. Używany w różnych postaciach, najczęściej jako składnik mieszanek ziołowych lub też jako przyprawa kuchenna. Owoce jałowca zawierają olejki lotne (pinen, sabinen, terpineol), cukry (glukoza i fruktoza), garbniki, flawonoidy, związki żywicowe i kwasy organiczne. Najczęściej stosowany jest jako środek moczopędny, zwiększający przesączanie nerek, szczególnie w obrzękach, spowodowanych niedomaganiem nerek lub krążeniem krwi. Pobudza perystaltykę jelit oraz zwiększa wydzielanie soku żołądkowego.
Przyprawa do szynki Szynka domowa z jałowcem KAMIS, gramatura: 22 g, cena na półce: 1, 89 zł.
Opakowanie Przyprawy do szynki Szynka domowa z jałowcem KAMIS wystarcza na 1200-1400 kg szynki wieprzowej.
 
Przyprawa do schabu Schab pieczony z żurawiną KAMIS to oryginalna kompozycja przypraw, wzbogacona szlachetną, suszoną żurawiną, która doskonale podkreśla smak i aromat pieczonego schabu.
Mieszanka zawiera całe owoce żurawiny, suszone rodzynki doprawione papryką słodką, czosnkiem i cebulą. Nadaje mięsu słodko-pikantny smak.
Przyprawa ma uniwersalne zastosowanie - może stanowić zarówno marynatę, jak i nadzienie schabu, świetnie się również sprawdza jako podstawa sosu.
Żurawina należy do czołówki roślin o właściwościach leczniczych. Owoce żurawiny mają dużą wartość odżywczą i leczniczą. Są one bogatym źródłem witaminy A i C, witamin z grupy B-kompleks (B1, B2, B6). Zawierają karotenoidy, sole mineralne, kwasy organiczne, a zwłaszcza kwas ascorbinowy i cytrynowy, które mają działanie przeciwgorączkowe i wzmacniające siły odpornościowe organizmu. Od dawna stosowano żurawinę w medycynie naturalnej do leczenia chorób nerek i pęcherza moczowego. Żurawina posiada również działanie antybakteryjne.
Przyprawa do schabu Schab pieczony z żurawiną, gramatura: 20 g, cena na półce: 1, 89 zł
Opakowanie Przyprawa do schabu Schab pieczony z żurawiną KAMIS wystarcza na 600-700 g schabu bez kości.

44 komentarze:

  1. I znów ciekawy konkurs , a ja nie mam konta na FB.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bożenko w takim razie załóż sobie, albo skorzystaj z konta kogoś z Twojej rodziny:)

      pozdrawiam ciepło

      Usuń
    2. Miałam założone, ale zrezygnowałam ....ale córki mają ..zobaczymy...

      Usuń
  2. Schab pieczony ze śliwką, mazurek i babeczka obowiązkowo, barszczyk biały na śniadanko w niedzielę, biała kiełbaska z chrzanikiem i ćwikłą, sernik :D, sałatka jarzynowa, czasem bywa kaczka nadziewana i chyba tyle :)
    enigma-aw@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam serdecznie!
    Na moim wielkanocnym stole nie może zabraknąć przede wszystkim jajek :-)faszerowanych i nie tylko, poza tym gości na nim również babka,mazurek, sernik, wędliny, pasztet domowej roboty, sałatka z jajek i jarzynowa, żurek, śledzie w śmietanie,pieczone mięsa np. indyk, jest tego trochę :-)
    Poniżej podaję przepis na szybką i smaczną sałatkę z jajek, przy której na pewno się nie napracujecie :-)
    Składniki:
    10 jajek ugotowanych na twardo
    puszka czerwonej fasolki
    puszka kukurydzy
    majonez (słoik ok.350g)
    sól, pieprz
    1 łyżka musztardy
    Wykonanie:
    Jajka obrać ze skorupek i pokroić każde na osiem części, Odsączyć z zalewy fasolę i kukurydzę, i dodać do jajek. Wszystko wymieszać z majonezem i przyprawić do smaku.

    OdpowiedzUsuń
  4. Wielkanocna baba drożdżowa

    3 i 1/2 szkl. mąki pszennej
    50 g świeżych drożdży
    szklanka ciepłego mleka
    6 żółtek
    1 jajko
    pół ugotowanego ziemniaka
    pół szklanki drobnego cukru do wypieków
    125 g masła
    100 g mieszanki studenckiej
    szczypta soli
    kieliszek rumu
    lukier
    skórka pomarańczowa


    Z odrobiny mąki, mleka, drożdży i cukru należy zrobić rozczyn (składniki odjąć z przepisu). Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
    W tym czasie przesiać mąkę, sól i pozostały cukier, wsypać do dużej misy. Gdy zaczyn będzie gotowy dodać go do ciasta i zmiksować mikserem z przystawką lub ręcznie. Po minucie dodać roztrzepane żółtka i jajko, resztę letniego mleka, rozgniecionego ziemniaka oraz roztopione i przestudzone masło. Pod koniec dodać pokrojoną mieszankę studencką i rum, wyrobić. Ciasto ma być elastyczne. Przykryć je ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości.
    Ciasto wyjąć, wyrobić raz jeszcze. Dużą formę do babki natłuścić, obsypać bułką tartą. Ciasto nałożyć do 3/4 wysokości. Jeśli zostanie nam jeszcze możemy wyłożyć resztę do drugiej natłuszczonej babkowej formy.
    Ponownie przykryć, odstawić w ciepłe miejsce do ponownego wyrośnięcia (ciasto powinno wyrosnąć po brzegi).
    Piec 30- 40 minut w 170 st. C, aż patyczek włożony w babkę będzie suchy (bywa tak, że ciasto trzeba piec dłużej, ale nie za długo, bo ciasto będzie zbyt suche). Wyjąć nieco przestudzić i wyjąć. Dekorować lukrem i skórką pomarańczową.

    krzysiek894@onet.pl

    OdpowiedzUsuń
  5. Zapomniałam jeszcze podać email: gattek@tlen.pl

    OdpowiedzUsuń
  6. Przede wszystkim na moim stole wielkanocnym nie może zabraknąć przepysznych jajek faszerowanych w skorupkach: http://kuchenne-wedrowki.blogspot.com/2008/12/jajka-faszerowane-w-skorupkach.html - robimy je z bardzo dużej porcji, czasem nawet 50 połówek jajka powstaje :) A osób jest mało, więc jest to spora ilość.

    Poza tym od jakiegoś czasu się pojawia biała kiełbasa w sosie piwno-cebulowym http://kuchenne-wedrowki.blogspot.com/2010/11/biaa-kiebasa-w-sosie-cebulowo-piwnym.html (zdjęcie koszmarne, ale gwarantuję że kiełbasa pyszna - może w tym roku zrobię nową fotę i podmienię :P ).

    Z wędlin staramy się podawać tylko te zrobione samodzielnie, więc podajemy dwa rodzaje schabu. Najczęściej jeden klasyczny bez dodatków, drugi ze śliwką. W tym roku pierwsze święta bez dziadka, który co roku przyrządzał domowy pasztet.

    Koniecznie muszą pojawić się dwie sałatki i tutaj stawiam na różnorodność wybierając co roku jedną zupełnie nową sałatkę. Z tych znanych już od dawna bardzo lubimy sałatkę oscypkową: http://kuchenne-wedrowki.blogspot.com/2008/10/imieniny.html

    Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć pysznego żurku, który przyrządza moja mama. Zwykle też z kawałkami białej kiełbasy.

    Odnośnie wypieków to konieczna jest baba drożdżowa z dużą ilością lukru. Poza tym w ostatnich latach testuję różnego rodzaju mazurki i właśnie one się pojawiają na naszym stole. Jak na razie najlepszy, na który trafiłam to taki z lekko kwaskowatą, cytrusową masą.

    shinju1@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  7. Wielkanoc kojarzy mi się z prawdziwym - najprawdziwszym żurkiem przygotowywanym na serwatce z mleka krowiego - smak żurku w święta nieoceniony. Jeśli chodzi o przepis to trudno go spisać - trzeba dojść do wprawy lub odziedziczyć po kimś z rodziny przygotowywanie go.
    tinaW@op.pl

    OdpowiedzUsuń
  8. U nas od zeszłego roku hitem jest babka majonezowa.
    * 1/2 szklanki mąki pszennej

    * 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej

    * 1 szklanka cukru

    * 4 duże jajka

    * 3/4 szklanki majonezu

    * 2 łyżeczki proszku do pieczenia
    Wszystko razem miksujemy. Pieczemy w 175st.C przez ok.50min.

    OdpowiedzUsuń
  9. Witam!
    U mnie na stole Wielkanocnym furore robi zurek mojego taty, podawany z biala kielbasa i jajkiem. Nie moze zabraknac schabu ze sliwka, oraz karkowki pieczonej w piecu. Oraz szynka parzona z przyprawami.

    Oczywiscie nie moze zabraknac jajek: jajka podawane w szynce, z groszkiem, a od zeszlego roku robie nadziewane pomidory z pasta jajeczna (zrobily pomidorki furore:)).

    Sa tez dwie salatki, zwykla warzywna, oraz wiosenna (mojego wymyslu), a do tej salatki potrzebujemy:
    - pomidorki cherry 0,5 kg
    - peczek rzodkiewek
    - szczypiorek
    - ser feta
    - rzezucha
    Pomidorki kroimy na polowki, rzodkiewki w plasteki, szczypiorek siekamy, ser feta kroimy w kostke, rzezucha w calosci. Wszystko mieszamy i gotowe.

    A ze slodkiego pieke babke waniliowa, muffinki, i mazurek

    mariolka2004@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zapmnialam napisac polubione na facebook jako Monika Teresa:)

      Usuń
  10. U mnie na wielkanocnym stole jest żurek w chlebku,biała kiełbasa z cebulką duszona w piwie,jajka faszerowane różne rodzaje,szynki,schab ze śliwką i morelami,różnorakie rolady mięsne,suche kiełbasy,pasztety np z żurawiną,z orzechami,babki drożdżowe,mazurki,sernik,rzeżucha,chrzan,własnoręcznie zrobiona ćwikła z chrzanem i sos tatarski,dużo pisanek.

    Żurek w chlebku Eli

    1 chlebek ziarnisty,okrągły-srednica 15 cm
    250 ml ugotowanego żurku według uznania
    1/2 łyżeczki chrzanu ze słoika
    1 biała kiełbasa-mała
    1 łyżeczka smalcu
    1/2 małej cebuli
    1 jajko ugotowane na twardo
    2 plasterki szynki do dekoracji
    2 paski papryki czerwonej
    4 paski papryki zielonej

    Kiełbasę sparzyć,osuszyć ręcznikiem papierowym.Cebulę pokroić w kostkę.Kięłbasę podsmażyć z jednej strony na smalcu,przewrócić na drugą stronę,dodać cebulę i usmażyć.Kiełbasę pokroić w plastry,jajko na ćwiartki.Do ugotowanego żurku dodać chrzan,wymieszać i zagotować.Z chlebka zciąć górę i wyjąć miąższ(nie wyrzucać-można zrobić klopsiki chlebowe-w mojej galerii).Do chlebka nalać żurku,dodać kiełbasę i jajko.Z szynki zrobić różyczki.Do środka różyczek włożyć kawałki papryki i od razu podawać.Smacznego!

    Przepis na jedną porcję.

    emeail:eli_555@tlen.pl

    OdpowiedzUsuń
  11. U nas nie może zabraknąć pasztetu pieczonego z jajeczkiem w środku, żurku, sałatki śledziowej i mazurka. Co roku staram się wyszukiwać jakieś nowinki i urozmaicać troszkę nasz wielkanocny stół, ale są potrawy które muszą byc i koniec, rodzina nie da się oszukać:)
    e.mail: mariola.nurzynska@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  12. U mnie na wielkanocnym stole koniecznie musi być koszyczek z ciasta drożdżowego. Każdego oczaruje ten wypiek;)

    Na ciasto:
    1 kg mąki pszennej
    50 g drożdży świeżych
    2 jajka
    90 g cukru (ok. pół szklanki)
    0,5 l mleka (letniego)
    50 g masła (roztopionego)
    1 łyżeczka soli
    na lukier
    ok. 1 szklanka cukru pudru
    4 łyżki wody
    oprócz tego:
    tłuszcz do wysmarowania miseczki
    2 żółtka (do smarowania ciasta)

    Naczynie na którym pieczemy najlepiej żeby miało 17-20 cm. średnicy, długość drutu dopasowywujemy "na oko" do miski którą mamy.

    Przygotować ciasto drożdżowe:
    Przesiać mąkę do miski, Zrobić w niej dołek, rozkruszyć i włożyć tam drożdże, posypać je odrobiną cukru i zalać 3 łyżkami letniego mleka. Przykryć ściereczką i odstawić na ok. 15 min., żeby drożdże zaczęły pracować. Gdy już widzimy, ze drożdże pracują tzn, powstają pęcherzyki, rozczyn się podnosi to mieszamy go z całą mąką, cukrem i solą. Wbijamy jajka i wyrabiamy, stopniowo dodając letnie mleko i tłuszcz. Ciasto wyrabiamy do momentu, gdy odchodzi od rąk i dna miski, jest gładkie i błyszczące.
    Przykryć miskę i odstawić na ok. 30 min, do wyrośnięcia. Ciasto musi podwoić swoją objętość.
    3/4 ciasta podzielić na dwadzieścia w miarę równych części (takie małe garstki ciasta). Uformować je w wałki jednakowej długości (wcześniej jeden przyłożyć do odwróconej miski i sprawdzić długość, jaką potrzebujemy). Upleść z nich siatkę (2 wałeczki, położyć na krzyż i dokładać po jednym wałeczku pionowo i poziomo i przeplatać je.
    Naczynie żaroodporne, posmarować od zewnątrz tłuszczem i ułożyć na niej siatkę, docisnąć ją delikatnie do miski, wyrównać brzegi i ostrym odciąć nadmiar ciasta.
    Z pozostałego ciasta uformować:
    - podstawę kosza (uformować dwa kawałki ciasta na wałki i skręcić je jak sznurek)
    - warkocz, który jest rantem kosza( uformować trzy kawałki ciasta na wałki i zapleść je jak warkocz)
    - uchwyt kosza (uformować dwa kawałki ciasta na wałki i opleść nimi wygięty drut).
    Przygotowane ciasto posmarować roztrzepanym żółtkiem.
    Należy starać się by wałki były jednakowej grubości. Raz, że ładniej to wygląda, a dwa, ze lepie, równiej j się piecze.
    Piec w temperaturze 200 stopni.
    Miskę, piekę ok 40-45 min (po 15-20 min. przykrywam folią aluminiową, żeby się ciasto się nie spiekło.)
    Te 3 pozostałe elementy piekę na złoty kolor ok20-25 min.
    Po wyjęciu z piekarnika, studzimy. Gotowe elementy koszyka łączymy utartym lukrem. Już jak zaschnie lukier, umieszczam ucho koszyka (wbijam końce drutów w ciasto. Czasami jest tak, że coś upiecze się nie równo, lub pęknie czy złamie się i lukier nie trzyma tego, wtedy zawsze można poratować się karmelem.

    emmi-86@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
  13. A ja przygotowuję na święta kolorową galaretę warzywną:
    1,5 l bulionu warzywnego
    12 plasterków szynki
    4 jajka na twardo
    papryka
    szklanka brokułów
    szklanka mrożonego groszku
    12 szparagów ze słoika
    1/2 szklanki kukurydzy z puszki
    5 dag żelatyny
    natka
    sól
    pieprz

    Żelatynę namocz w 1/2 szklanki bulionu. Resztę bulionu zagotuj w rondlu. Napęczniałą żelatynę rozpuść na parze, wlej do gorącego bulionu. Kilka łyżek wylej na dno keksowej foremki, odstaw do zastudzenia. Groszek i brokuły ugotuj osobno w osolonej wodzie, osącz. Paprykę pokrój w paski.
    Ugotowane jajka obierz, pokrój w grube plasterki. Ułóż wraz z gałązkami natki na warstwie galarety w foremce. Posyp groszkiem, zalej tężejącą galaretą. Po dwa plasterki szynki ułóż obok siebie na desce, a na nich po dwa szparagi ze słoika. Plastry zwiń ostrożnie w ciasne roladki.
    Na warstwie galaretki ułóż paski papryki, zalej galaretą, na to połóż roladki i znów zalej galaretą, ostudź. Posyp kukurydzą, ponownie zalej galaretą. Na wierzchu ułóż różyczki z brokułów, wylej resztę galarety. Chłodź 6 godz. Foremkę zanurz na chwilę w gorącej wodzie, terrinę wyjmij na talerz.

    krolewnasniezka3@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
  14. Na moim stole rok w rok pojawiają się m.in.
    - jajka faszerowane duszonymi pieczarkami
    - pasztet domowy z zająca
    - żurek na domowym zakwasie z białą kiełbasą
    - ćwikła z chrzanem
    - pieczona rolada z boczku

    To są moje klasyczne hity, nigdy się nie znudzą i dzięki nim wiem jak smakują moje święta Wielkanocne :)

    tryingtocookandbake@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  15. Na moim stole Wielkanocnym tradycyjnie goszczą jaja w majonezie, z wiosennym szczypiorkiem, sałatka jarzynowa - u każdego taka sama, lecz w każdym domu smakuje inaczej :), pyszna biała kiełbaska.. wszystkie tradycyjne potrawy. Do takich najmniej tradycyjnych potraw, które goszczą u mnie na Wielkanoc, można zaliczyć ciasto marchewkowe :). Stwierdziłyśmy razem z mamą, że będzie to idealne ciasto na Wielkanoc, ze względu na marchewki - bo przecież to ulubiony przysmak Zajączka Wielkanocnego :))

    agoooooosia@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  16. Przy moim stole Wielkanocnym nie może zabraknąć przede wszystkim..rodziny i tej magicznej atmosfery, baranka, pisanek,bazi. A na stole od lat króluje żurek przygotowywany na zakwasie, z białą kiełbasą aromatem czosnku i nieodzownym elementem tych świąt czyli jajem.

    Na stole- pojawiają się dania gorące i zimne wśród nich jaja w sosie tatarskim, z pastą z karczochów oraz najbardziej cieszące oczy jaja z niespodzianką:)

    Przepis na jaja z niespodzianką:

    12 jaj kurzych- 8 ugotowanych na twardo+4 gotowanych w łupinach.
    1 średniej wielkości pomidor
    1 ogórek kiszony
    2 ogórki konserwowe pokrojone w drobną kosteczkę
    2 łyżki pokrojonych w kosteczkę pieczarek marynowanych
    3 łyżki gęstego majonezu
    łupiny z kilku cebul
    2 łyżki kawioru(najlepiej każda łyżka w innym kolorze- np. czarny i czerwony)
    10 jajek przepiórczych
    kminek
    5 plasterków łososia wędzonego
    szczypiorek
    natka pietruszki
    4 liście cykorii
    4 łyżki drobno pokrojonego w kosteczkę ogórka zielonego ( świeżego)
    4 łyżki drobno pokrojonych w kostkę rzodkiewek
    2 łyżki śmietany
    łyżka posiekanego szczypiorku
    sałata/jarmuż do dekoracji talerza

    Wykonanie:
    1. Z 4 jaj obcinamy czubki stawiamy na plastrach ogórka i nakrywamy kapeluszami zrobionymi z pomidora ( z pomidora odciąć 4 ,,piętki" ze skórką). Za pomocą szprycy wycisnąć z majonezu kropki na pomidorze -otrzymamy 4 jajka muchomorki:)
    2.Jaja przepiórcze ugotować, zdjąć skorupki. Z łyżki majonezu 1 łyżeczki śmietany,musztardy, pieczarek oraz ogórków zrobić sos posmarować na środku plaster łososia, położyć jajeczko i związać szczypiorkiem - formując sakiewki. ( z 5 jajek)
    3.osuszone liście cykorii napełniamy sosem przygotowanym z rzodkiewki, ogórka zielonego, koperku oraz śmietany( doprawiamy do smaku pieprzem i solą)kładziemy jajeczko i obsypujemy szczypiorkiem
    4. Łupiny cebuli gotować 5min., 4 jaja (skorupki nadtłuc łyżką) włożyć do garnka z łupinami i gotować ok 6-8 min.Ugotowane, obrane ułożyć na talerzu.-Otrzymamy jaj z mozaiką
    5.Pozostałe jaja(4) obrać, przekroić na pół, wyjąć żółtka a w ich miejsce włożyć kawior.Majonez utrzeć z żółtkami i kminkiem i przykryć warstwę kawioru, a na wierzchu położyć kilka kuleczek kawioru oraz listki pietruszki.- Otrzymamy jajka kawiorowe.


    Poza tym na stole mamy pasztet z królika, ćwikłę i chrzan domowy, kilkanaście rodzajów domowych ciast ( bo rodzina łasuchów duża), baby wśród nich moje 2 ulubione cytrynowo-orzechowa i majonezowa, mazurek kajmakowy, mazurek z musem z malin i bitą śmietaną,
    sałatki zazwyczaj 2-3 rodzaje, deska domowych wędlin, tołpyga nadziewana pistacjami i figami oraz danie główne- smaki lasu czyli sakiewki nadziewane borowikami..aż już nie mogę się doczekać świąt...

    mgwiazdeczka79@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  17. Na śniadanie wielkanocne obowiązkowo barszcz czerwony gotowany na rosole. Buraki na zakwas buraczany dziś już nastawiłam. Do barszczu dodaję kiełbasę wędzoną, kawałki szynki,pokrojone mięso wołowe z rosołu, troche chrzanu i jajka gotowane.
    Poza tym pascha i babka gotowana na deser.
    teskonieczna@vp.pl

    OdpowiedzUsuń
  18. Na naszym stole Wielkanocnym po pierwsze znajdują się ... koszyczki ze święconką ;) Jako, ze spotykamy się całą rodziną - każdy przynosi swój i w pierwszej kolejności to nimi właśnie się dzielimy. Później na stół wjeżdżają ... bochenki z żurkiem. Moja mama zamawia specjalne małe okrągłe chlebki w osiedlowej piekarni - nie dość, ze super smakują to jeszcze fantastycznie wyglądają na stole! By żurek był wyjątkowy i nieziemsko smaczny używamy do gotowania go wody pozostałej z wędzenia szynki. Wędliny na święta - szybkę i polędwicę - wędzi mój tata osobiście i jest to kolejny smakołyk. Nie da się opisać tego smaku - aromat dymu i świeżutkie, zbite mięso zamiast śliskiego plasterka z nie wiadomo czego... A pomyśleć, że kiedyś takie wędliny były czymś normalnym...

    OdpowiedzUsuń
  19. casablanca12@wp.pl
    Na moim stole wielkanocnym królują jaja, baby, mazurki, szynki i pasztety, bo wszyscy je uwielbiają i za smak kochają. Moją potrawą popisową jest pasztet z grzybami i szynka po amerykańsku z coca-colą, która znakomicie smakuje i każdy, dzięki niej, dłużej przy stole ucztuje.
    Pasztet z grzybami
    Składniki: 50 wołowiny rosołowej bez kości, 50dag łopatki wieprzowej bez kości, 10dag boczku, 30dag wątróbki cielęcej, 2 cebule, 10 grzybów suszonych, 1/4 czerstwej bułki paryskiej, 3 jaja, 5 ziaren ziela angielskiego, tymianek, sól, kolorowy pieprz, tłuszcz i bułka tarta.
    Wykonanie: Grzyby suszone namoczyć w letniej wodzie, odstawić na 30 minut, odsączyć. Cebule obrać, opłukać, pokroić w piórka. Mięsa umyć, pokroić w kostkę, zalać wodą, dodać sól i pieprz. Gotować 30 minut. Dołożyć pokrojoną wątróbkę, cebule oraz grzyby. Gotować, aż mięsa będą miękkie. Wywar przecedzić, ostudzić. Wszystkie składniki dwukrotnie zemleć.
    Bułkę namoczyć w wywarze, odcisnąć. Ziele angielskie i jałowiec rozetrzeć w możdzierzu. Bułkę dodać do masy mięsnej, wbić jajka, doprawić solą, pieprzem, łyżeczką tymianku, zielem angielskim i jałowcem, dokładnie wyrobić.
    Formę wysmarować tłuszczem i wysypać 3/4 wysokości, wyrównać. Piec godzinę w piekarniku, rozgrzanym do temperatury 200 stopni C.
    Szynka po amerykańsku w coca-coli
    Składniki: 2kg surowej szynki wieprzowej ze skórą, cebula, 2l. coca-coli, łyżka miodu, łyżka musztardy, 2 łyżki brązowego cukru.
    Wykonanie: Cebulę przekroić na pół, nie obierać. Szynkę włożyć do dużego garnka, dodać cebulę, zalać coca-colą. Zagotować, następnie zmniejszyć ogień, przykryć garnek i gotować szynkę ok. 2,5godziny.
    Wyciągnąć mięso, ostudzić- płyn z gotowania zachować. Wymieszać miód z musztardą, posypać cukrem. Przełożyć na blachę, wyłożoną foią aluminiową, polać niewielką ilością płynu z gotowania. Wstawić do piekarnika rozgrzanego do temp. 250 stopni C, piec ok. 15minut. Wyjąć z piekarnika, przełożyć na półmisek i zaraz podawać.

    OdpowiedzUsuń
  20. A ja cały rok czekam na Wielkanoc, bo z nią kojarzy mi się przede wszystkim jedno danie: sos tatarski! Uwielbiam Wielkanocne śniadanie i smak sosu, którego nic nie zastąpi!

    Sos tatarski

    - 10 jajek ugotowanych na twardo,
    - 1 małe opakowanie ogórków kiszonych,
    - 2 spore cebule,
    - 1 majonez,
    - 1 czubata łyżka musztardy,
    - sól, pieprz.

    Wszystkie składniki (jajka, ogórki i cebulę) kroimy na drobną kosteczkę. Mieszamy razem z majonezem, musztardą i przyprawiamy do smaku. Smacznego! Proste i szybkie - najlepsze!

    marikac1@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  21. Wielkanoc to moje ulubione święto - dlaczego? Dlatego, że jej smak kojarzy mi się z jajkami, białą kiełbasą i rzeżuchą. ;)

    W moim domu głównie króluje pieczona biała kiełbasa z dużą ilością cebuli i sosem chrzanowym z żurawiną. ;)

    3 kg białej kiełbasy
    2 kg cebuli
    piwo miodowe

    sos chrzanowy:

    1 słoik majonezu
    1 jogurt
    1 słoiczek chrzanu
    garść suszonej żurawiny

    ;)

    Kiełbasę należy ułożyć ściśle w prodiżu, obsypać pokrojoną cebulą i podczas pieczenia podlewać miodowym piwem. ;)

    Podawać polane sosem z kubkiem gorącego barszczu białego. ;)

    OdpowiedzUsuń
  22. Na naszym stole zawsze goszczą te same potrawy, sprawdzone i kojarzące się ze świętami, czyli pasztety, schab, sałatki warzywne, dużo jajek, baby i mazurki, i inne pyszne ciasta, chociaż staramy się co roku o jakiś debiut kulinarny.

    Jednak nie wyobrażam sobie Świąt bez żurku. Oczywiście najlepszy jest domowy żurek przygotowany na własnym zakwasie, z domową kiełbasą, jajkami i domowym chlebem lub podany w chlebowych miseczkach, doprawiony bardzo aromatycznymi ziołami i przyprawami. Więc łączy kilka składników charakterystycznych dla tych właśnie Świąt – składników, które wcześniej były w koszyku ze święconką.

    Ja już poczyniłam pierwsze kroki i już czekam na zakwas.
    http://www.magielkuchenny.pl/outer/img/zakwas-na-zurek.jpg

    Przepis na żurek

    Składniki:
    • ok 500 ml zakwasu na żurek;
    • ok. 2 litry wywaru lub wody;
    • ok. 600 g kiełbasy lub wędliny którą lubimy np. wędzonki, białej kiełbasy – najlepiej, lub boczku;
    • 1-2 liście laurowe;
    • 2-3 ząbki czosnku;
    • 1 łyżeczka pieprzu;
    • 1 łyżka majeranku;
    • 1 łyżeczka przyprawy do żurku KAMIS;
    • 1 łyżeczka soli;
    • śmietana do zabielenia;
    • jajka do pokrojenia na talerz;
    • można też dodać odrobinę chrzanu.

    Przygotowanie:

    Na początku nastawiamy jajka aby ugotowały się na twardo. Do drugiego garnka wlewamy wodę, dodajemy kiełbasę, czosnek , pieprz i liście laurowe. Gotujemy ok. pół godziny. Następnie wyciągamy kiełbasę i odkładam by lekko przestygła i kroimy w plasterki. Do wywaru dodajemy zakwas, wszystko należy dobrze wymieszać i zabielić śmietanę. Na końcu dodajemy kiełbasę, doprawiamy ziołami i jeszcze chwilkę gotujemy.
    Nakładamy jajka na talerz i zalewamy zupą.
    Żurek najlepiej podać odgrzany drugiego dnia kiedy przejdzie aromatem przypraw i wędlin.

    kasiek.k@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
  23. Olaboga, ileż tu pysznych pomysłów! To fascynujące, że taka różnorodność panuje na naszych stołach! :D I nic dziwnego, że potem ciężko nam się podnieść z krzesła ;) tu babka, tam mazurek, jeszcze szyneczka pieczona, sałatki, żurki, kiełbaski z cebulką... szaleństwo!
    Pozwól, że podzielę się z Wami przepisem, który gości w naszej rodzinie już od kilku dobrych lat.
    Lubią go zwłaszcza mężczyźni :)

    ŻUR CHRZANOWY Z WĘDZONKĄ

    Składniki:
    50 dag kości
    25 dag włoszczyzny
    5 łyżek startego chrzanu
    20 dag wędzonej ogonówki
    3 ząbki czosnku
    listek laurowy
    sól
    pieprz
    cukier

    1. Ugotować wywar z kości, warzyw, listka laurowego; odcedzić.
    2. Dodać pokrojoną ogonówkę, posiekany czosnek i chrzan. Zagotować i doprawić.
    Żur podawać z krokietami faszerowanymi jajkami.
    * Można go też zabielić śmietaną i podawać z jajkami.

    A w te święta na deser chcę zrobić krem pistacjowy z musem brzoskwiniowym lub truskawkowym (taki na kremówce, z żelatyną, wanilią) ale zobaczymy czy mi to wyjdzie... :)

    dzismamochotena@onet.eu

    OdpowiedzUsuń
  24. O tej porze nie będę nawet próbowała przywoływać w myślach obrazu mojego Wielkanocnego Stołu. Myślenie o jedzeniu o godzinie 23 nigdy nie kończy się dobrze:) Zdecydowałam się więc na przywołanie tylko, a może aż jednego dania. Myślę, że chyba najbardziej popisowego w czasie Wielkanocnego Ucztowania:)

    Szynka dzicza ze śliwkami i jałowcem

    Składniki:
    Szynka z dzika ok. 3 kg są święta wiec można zaszaleć a dziczyzna jest dostępna w wielu dużych marketach,
    Kilogram warzyw:
    Marchew
    Cebula
    Pietruszka
    Seler
    Por
    20 dag słoniny
    5 dag tłuszczu
    50 g dobrej jakości ginu
    Majeranek
    Sól
    ziarno jałowca
    przyprawa do szynki domowej z jałowcem KAMIS
    czosnek
    pół butelki dobrego czerwonego wina
    2 cytryny
    Ziele angielskie
    Liść laurowy
    Tymianek
    Kolendra
    Estragon
    1 szklanka oliwy
    Boczek
    Sól
    Pieprz
    Przygotowanie:
    Warzywa kroimy lub ścieramy na tarce na grubych oczkach uważając przy tym na palce, każdy z nich jest na wagę złota i z pewnością przyda nam się podczas świątecznych wyzwań kulinarnych, Aby przygotować bejcę wciskamy sok z 2 cytryn, dodajemy pokrojoną skórkę z jednej cytrynki. Dodajemy przyprawy : ziele angielskie, liście laurowe, pieprz, pokruszony jałowiec, majeranek, tymianek, kolendrę estragon, a także przyprawę do szynki domowej z jałowcem KAMIS. Kluczową sprawą jest, aby spróbować nasze pyszne winko, czy aby na pewno się nadaje. Próbujemy też gin. I znowu winko. I gin. Kiedy już wystarczy tego próbowania, wracamy do Kamisowego gotowania. Następnie wlewamy szklankę oliwy, pół butelki wina (albo tyle ile nam zostało;) ) i jeden kieliszek ginu. Szynkę umieszczamy w naczyniu kamionkowym (najlepiej takim, które jeszcze pamięta wypieki naszej Babci), do którego przenosimy bejcę i pozostawiamy w lodówce na najniższej półce na 2-5 dni, (jeżeli najniższa półka niestety jest pełna proponuję zaprosić koleżanki, które doniosą winko, którego zabrakło a przy okazji pomogą opróżnić ostatnią półkę ze smakołyków ) pamiętając by codziennie rano i wieczorem przekładać szynkę, wówczas równo przejdzie bejcą. Po wyjęciu mięsa z bejcy szpikujemy je słoniną uprzednio natartą w czosnku, w celu uzyskania jak najcieńszych słupków można słoninę lekko zamrozić, bo i taką da się łatwo kroić, do szpikowania wykorzystujemy specjalne igły do nadziewania mięsa, umożliwiające bardzo regularne umieszczenie słoniny. Szynkę należy osolić i dodać preferowanych przez nas przypraw, w szczególności przyprawy do szynki z Jałowcem KAMIS, pieprzu, majeranku, posypać czerwoną papryką. Jeżeli tak jak Moi Domownicy przepadacie za intensywnymi smakami, proponuję także wykonać pastę z rozgniecionych ząbków czosnku i zmiażdżonych w moździerzu owoców jałowca, którą zasmarowuje się szynkę (pamiętajcie jednak o podstawowej zasadzie przetrwania: jeśli inni jedzą czosnek, należy również do nich dołączyć, inaczej zapach będzie dla nas zabójczy;) ). Tak przyprawioną szynkę obkładamy plastrami boczku i pieczemy do miękkości, co jakiś czas polewając ją sokiem z niej wypływającym oraz wrzątkiem, którym na początku pieczenia należy podlać pieczeń. Pod koniec pieczenia należy zdjąć z szynki boczek i nadać jej złocisty kolor, można do tego wykorzystać cukier, posypując delikatnie pieczeń cukrem. Tak przygotowaną pieczeń pozostawiamy do ostygnięcia w piecu, dzięki temu pieczeń będzie bardziej soczysta. Jeżeli w domu biegają Łasuchy, nie spuszczać pieczeni z oczu nawet na minutę! Gdy będzie już zimna należy ją pokroić w plastry i schować jak najgłębiej, jeśli ma doczekać świąt. Z cieczy która powstała podczas pieczenia należy wykonać sos, w którym podgrzewa się plastry pieczeni i tak przygotowane podaje na stół. Zaraz, zaraz … a gdzie jest pieczeń, którą schowałam??
    Smacznego!
    Pozdrawiam, DD

    dagus90
    dagus90@tlen.pl

    OdpowiedzUsuń
  25. W moim domu na wielkanocnym stole nie może zabraknąc żurku, białej kiełbasy, szynki, jajek w różnych postaciach, baby, mazurka a także bigosu, sałatek.
    Ostatnio bardzo smakuje nam biała kiełbasa zapiekana z suszonymi śliwkami
    Składniki:5 kawałków białej kiełbasy, 3 cebule, 15 dag suszonych śliwek,20 ml oliwy z oliwek, pieprz czarny mielony
    Wykonanie:
    Cebulę obrac i pokroic na plasterki. W naczyniu żaroodpornym ułożyc połowę cebuli, na to kiełbaski. Na wierzch kiełbasek położyc suszone śliwki i drugą częśc cebuli. Podlac oliwą, posypac zmielonym pieprzem i zapiekac w piekarniku o temp.180 stop.C przez 30-40 minut aż puszczą sok i się zarumienią.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. r.helt@wp.pl
      Podaję adres do przepisu na kiełbasę zapiekaną z suszonymi śliwkami.

      Usuń
  26. Moim ulubionym daniem świątecznym, które zawsze jest na stole wilkanocnym jest ŚWIĘCONKA zwana też Trzęsionką. Robi ją mój tata. Podawana jest zawsze na obiad jako "dodatkowa" zupa oprócz żurku. Przygotowywało się ją z serwatki i z tego co zostało z "święconego koszyka".

    Składniki:
    -wiejska serwatka (tzn z wiejskiego mleka, inna nie daje tego smaku)
    -wszelkiego rodzaju kiełbasy i wędliny święcone w sobotę (ilość zależy od tego jaką gęstą chcemy Święconkę)
    -jajka także święcone
    -chrzan oczywiście święcony
    -sól, pieprz

    Przygotowanie (bardzo proste):
    Zagotować serwatkę, wędliny, kiełbasę i jajka pokroić w kostkę dodać do serwatki, następnie dodać chrzan (ilość zależy od tego jak bardzo lubimy chrzan :) ), doprawić solą i pieprzem.

    Smacznego!
    Pozdrawiam!

    Maciek
    m_wilq@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  27. na moim wielkanocnym stole przede szystkim króluje święconka. Od kiedy pamiętam jest ona najważniejszym posiłkiem podczas świąt, w drugiej kolejności pasztet z dzika, jaja pod każda postacią szczególnie takie pisanki, nie do końca pomalowane przez naszych najmłodszych domowników budza najwięcej radości. Galareta, wielki talerz z wiejską, własnoręcznie wędzoną szynką, schabem i baleronem. Oczywiście gdy najemy się do syta nie brakuje orzeźwiającego kompotu babci i żurku z białą kiełbasą. Po kilku dniach ucztowania jest kilka kg więcej ale warto. Takie chwile są wspaniałe.

    trycja13@interia.pl

    OdpowiedzUsuń
  28. Większość potraw jakie spożywamy podczas Świąt Wielkiej Nocy to dania wytrawne. Zaczynamy od bogatego w kolory i smaki śniadanka, na którym nie może zabraknąć jajek faszerowanych pieczarkami oraz pasztetów np. pasztetu z indyka z podgrzybkami jaki zrobiłam w ubiegłym roku http://wlodarczyki.net/mopswkuchni/?p=1403. Obowiązkowym punktem programu są sałatki, np. lekka sałatka wielkanocna mojego autorstwa:
    http://wlodarczyki.net/mopswkuchni/?p=1258. Na obiad jest zazwyczaj tradycyjna zalewajka z regionu Polski Środkowej z jajkiem i kiełbaską http://wlodarczyki.net/mopswkuchni/?p=1130. Chociaż w poprzednim roku była zupa chrzanowa, którą gorąco polecam! Drugie danie to soczysta pieczeń wieprzowa z dodatkiem ćwikły. W Wielki Piątek jemy śledzie w śmietanie http://wlodarczyki.net/mopswkuchni/?p=1384.
    W tym roku planuję przygotować też jakieś słodkości.
    ania@wlodarczyki.net

    OdpowiedzUsuń
  29. U mnie na wielkanocnym stole królują mazurki, paschy, serniki i baby. Nie może także zabraknąć pasztetu, schabu ze śliwką czy pieczeni. Są także jajka pod różnymi postaciami.

    Polecam Babkę Panettone

    50 dkg mąki (+ ok. 2 łyżki do posypania)
    12 dkg margaryny
    250 ml mleka
    5 dkg drożdży (+ 1 łyżeczka soli + 1 łyżeczka cukru)
    ¾ szklanki cukru
    6 żółtek
    25 ml rumu lub spirytusu
    ½ olejku rumowego lub pomarańczowego
    100g migdałów (najlepiej bez skórki)
    200g rodzynek (+ ok. 2 łyżki mąki)
    100ml rumu lub wódki
    1 łyżka kandyzowanej skórki z pomarańczy

    Lukier:
    ok. 4 łyżek cukru pudru + 3 łyżeczki mleka na lukier

    Na początek rodzynki przepłukujemy gorącą wodą, a następnie wsypujemy je do słoika i zalewamy alkoholem, aby moczyły się w nim co najmniej 30 minut.
    Drożdże, sól i cukier umieszczamy w kubku lub szklance i mieszamy widelcem do momentu, gdy staną się całkowicie płynne. Dolewamy do nich letniego mleka, tak aby było trochę ponad pół szklanki. Rozczyn pozostawiamy do wyrośnięcia. Osobno rozpuszczamy margarynę, do której wlewamy resztę mleka. Do miski wsypujemy mąkę, robimy dołek, do którego wlewamy mieszankę letniego mleka z margaryną. Jeśli jest zbyt gorące, odstawiamy na chwilę do przestygnięcia, a następnie dodajemy alkohol, olejek, żółtka i cukier. Na koniec dodajemy drożdże i całość wyrabiamy na jednolitą masę. Ja do tego celu używam widelca. Ciasto po wyrobieniu ma wolną konsystencję. Przykrywamy je ściereczką i pozostawiamy do wyrośnięcia. Do wyrośniętego ciasta dodajemy pokrojoną skórkę z pomarańczy, migdały (można zostawić kilka sztuk na górę) i rodzynki, które wcześniej osuszamy z alkoholu i przesypujemy mąką.
    Ciasto jeszcze raz mieszamy z bakaliami, a następnie przekładamy do formy wysmarowanej tłuszczem i pozostawiamy by podwoiło swoją objętość. Ja piekłam w blaszce keksówce 41 x 12,5cm i na tą ilość ciasta była idealna. Jeśli chcesz upiec babkę Panettone o tradycyjnym kształcie, wysmaruj spód tortownicy tłuszczem, a do jej boków włóż papier do pieczenia. Wówczas babka będzie miała więcej miejsca by rosnąć w górę. Ciasto pozostawiamy by podwoiło swą objętość, a następnie wkładamy do gorącego piekarnika i pieczemy w temperaturze około 200°C przez 5 minut, a następnie zmniejszamy temperaturę do 175°C i pieczemy kolejne 35 minut.
    Gotową babkę można polukrować lub posypać cukrem pudrem.

    madzia_0073@buziaczek.pl

    OdpowiedzUsuń
  30. Wielkanoc to jajka w różnej odsłonie a do nich sosy: chrzanowy, czosnkowy, ziołowy, zurawinowy i koniakowy. Ten ostatni jest w rodzinie od kilku pokolen- sprawdzony, pochodzi z domu rodzinnego mojej prapraprababci.

    Sos koniakowy
    3 łyżki masla
    100ml wody
    2 lyzki startego parmezanu
    7 lyzek koniaku
    2 lyzeczki łagodnej musztardy
    1 stołowa lyzka miodu lipowego
    200ml slodkiej smietany

    W garnuszku roztopic maslo, dodac wode, koniak, parmezan, musztardę. Podgotować i dodać miod. Mieszac na wolnym ogniu az wszystko sie rozpusci.
    Dodac smietane, zostawic na ogniu jeszcze 2 min caly czas mieszajac. Zredukować.
    Można podawać na zimno ale i na cieplo. Jeśli ktoś lubi mozna dodać ulubione zioła.

    anjanoc@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  31. www.mojalbum.com.pl/Zdjecie-GITTCFJR-D.jpg

    PASZTET WEGETARIAŃSKI :)

    250 gramów czerwonej soczewicy
    2 szklanki utartej marchewki
    1 cebula
    1 por
    czosnek
    150 ml oleju wielkopolskiego
    3 jajka
    przyprawy:
    przyprawa do pasztetu - pasztet szlachecki z pieca Kamis
    curry z imbirem, sól i pieprz ziołowy
    1/4 szklanki butłki tartej
    3 łyżeczki masła orzechowego
    starte migdały - do posypania

    Soczewicę zalewamy 500 ml wody, dodajemy sól i pieprz, następnie gotujemy około 7-10 minut. Cebulę i pora kroimy w kostkę, dodajemy marchewkę, posiekany czosnek i doprawiamy. Dusimy pod przykryciem około 15-20 minut. Dokładamy masło orzechowe. Do ostudzonych warzyw dodajemy jajka, soczewice, olej i bułkę tartą. Mieszamy i masę przenosimy do silikonowej formy. Sypiemy po wierzchu migdałami. Pieczemy około 40 minut w temperaturze 220 stopni.

    Tak na smaczek zamiast wędlinki :)
    bianconero@op.pl

    :)

    OdpowiedzUsuń
  32. Jak na prawdziwa gospodynię domową przystało,co roku na Wielkanoc z wielką radością zabieram się za pieczenie wspaniałych bab,placków i mazurków.Potem stawiam z dumą te wysokie baby i ślicznie ubrane mazurki na przepięknie nakrytym stole i podziwiam.A w całym domu roznosi się ich słodki smak,jedyny w swoim rodzaju.
    A moja rodzina nie wyobraża sobie wielkanocnego stołu bez Mazurka Szlacheckiego.
    Aby go przyrządzić potrzebujemy:35 dag mąki,półtorej kostki masła,12 dag cukru pudru,5 żółtek ugotowanych na twardo,10dag migdałów,łyżkę soku z cytryny,jajo,ćwierć łyżeczki skórki otartej z cytryny,sól.
    A na polewę:3 łyżki cukru pudru,2 łyżki soku z cytryny,łyżeczka wody,konfitura owocowa.
    -Masło ucieramy z cukrem na pianę i stopniowo dodajemy ugotowane na twardo żółtka przetarte przez sitko,posiekane drobno migdały i surowe żółtko.
    -Dodajemy sok i skórkę z cytryny,szczyptę soli i przesianą mąkę,dokładnie wyrabiamy ciasto i odstawiamy na godzinę.
    -Potem 2/3 ciasta rozwałkować,wyłożyć na wysmarowaną masłem blachę,z pozostałego utoczyć wałeczki i ułożyć na cieście w kratkę.
    -Ciasto posmarować roztrzepanym białkiem,wstawić do nagrzanego piekarnika,piec 30-35 minut na złoty kolor w temp.160-170 stopni.
    -Na maleńkim ogniu utrzeć cukier z wodą i sokiem z cytryny na gładka polewę.
    -Gdy ciasto ostygnie,ułożyć w kratkach owoce z konfitury i pokryć letnią polewą.

    barbaraniecko@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  33. Wielkanoc to bardzo piękne święta,przypadają w najpiękniejsza porę roku,jako gospodyni przed swiętami zawsze duzo czasu spędzam w kuchni robiać rózne smakolyki moja rodzina uwielbia ciasto,przepis podaje nizej

    Miodownik białostocki
    Składniki:
    3 jajka,
    1 szklanka cukru(ja daję trochę mniej)
    1,5 łyżki miodu,
    3 szklanki mąki pszennej
    1 łyżeczka sody oczyszczonej.


    Krem:
    0,5 l mleka ,3 łyżki kaszy manny
    25 dkg masła
    0,5 szklanki cukru
    2 łyżeczki cukru waniliowego


    Sposób przygotowania:
    W naczyniu rozgrzać miód.
    Zmiksować jajka z cukrem i rozgrzanym miodem.
    Na stolnicę przesiać mąkę,dodać sodę i zmiksowane jajka z miodem.
    Wyrobić ciasto ( w wyrabianie trzeba włożyć sporo siły),owinąć w
    folię i odstawić do lodówki na 30 min.
    Ciasto po wyjęciu podzielić na 4 części.
    Każdą część rozwałkować cienko i piec placki kolejno na złoty
    kolor.
    Po upieczeniu wyrównać ostrym nożem brzegi każdego placka.
    Uwaga! Placki są twarde i praktycznie na tym etapie jeszcze niejadalne.
    Z obciętych resztek zrobić kruszonkę,którą na końcu posypiemy wierzch
    ciasta.
    Krem:
    Ugotować na mleku kaszę mannę-ostudzić.
    Masło miksować z cukrem aż do uzyskania puszystej masy.
    Do masła nadal miksując dodawać cukier waniliowy i po łyżce ostudzonej
    kaszy,aż do wyczerpania.
    Przygotowanym w ten sposób kremem przełożyć placki.
    Wierzchni placek posmarować kremem i posypać kruszonką.
    Ciasto wstawić na dno lodówki na 8 godzin.

    agama321@interia.pl

    OdpowiedzUsuń
  34. Profil na fb: Natalia Anna Gil
    mail: vingag@wp.pl

    Na moim wielkanocnym stole, co ważne,w tym roku po raz pierwszy przygotowanym samodzielnie, zagoszczą na pewno dania, które pamiętam z rodzinnego domu.
    Będą to własnoręcznie zdobione gorącym woskiem pisanki, których część trafi też do barszczu białego, domowej roboty masło, wędliny wędzone w dziadkowej wędzarni na tydzień przed świętami, chrzan wykopany w domowym ogródku i starty na płaty, wędzona kiełbaska, baba wielkanocna. Jednak moim ulubionym smakiem Wielkanocy jest niepozorna potrawa - własnoręcznie przygotowany żółtobiały serek. Ma przepyszny smak i aromat, a powstaje na bazie zwykłego twarogu i na naszym Wielkanocnym stole gości co roku, od kiedy sięgam pamięcią.
    Przepis jest banalnie prosty, bo pół kilo zwykłego twarogu trzeba wymieszać z dwoma żółtkami i dość mocno doprawić solą i pieprzem. Następnie potrzebujemy złożyć na trójkąt tetrową pieluchę i zszyć, tak by powstał "rożek', do którego wkładamy ser, pieluchę związujemy i wieszamy, by ser spokojnie odciekł. Po kilku godzinach ściągamy pieluchę z serem z wieszaka, przygniatamy deską i czymś ciężkim, co nadaje serkowi fajny, trójkątnopłaski kształt. Serek zostawiamy tak przez dzień lub dwa, po czym wyciągamy z pieluchy -ostrożnie - końcówka łatwo się kruszy - i kładziemy kilka godzin w słońcu, by zżółkł. Po tych zabiegach chowamy go w lodówce, gdzie czeka na Wielkanoc:)
    Polecam jeść ten serek z domowym chlebem i masełkiem, posypany wiórkami tartego chrzanu. O dziwo, jako jego wielbicielka próbowałam go kiedyś zrobić, bez okazji, ale okazało się, że smakuje tylko w Wielkanoc:)
    Ważna jest też uczta dla oka, stąd też żółte obrusy, serwetki, doniczka z rzeżuchą i żonkilami i baranek w zielonej oprawie. Uwielbiam Wielkanoc, dlatego, że stawiamy głównie na domowe, tradycyjne pochodzenie potraw, a nie nowoczesne wygibasy kuchenne:)

    OdpowiedzUsuń
  35. Uwielbiam Wielkanoc. Pachnie wtedy w domu naprawdę pięknie- jajami, tartym chrzanem, żurem i babkami. Żur na zakwasie z białą kiełbaską, do tego pieczony schab ze śliwką. Mnóstwo jajek, od tych faszerowanych począwszy, a skończywszy na tych w galarecie. Na deser mazurek, babka czekoladowa, babka marmurkowa i obowiązkowo sernik. To wszystko zwieńczone zielenią rzeżuchy na stole i ciepłymi promykami słoneczka wpadającymi przez okna.

    OdpowiedzUsuń
  36. Na wielkanocnym śniadaniu w naszym domu nie może zabraknąć żurku, który przepis otrzymałam jeszcze od mojej babci. Przepis wymaga troszkę roboty ale warto;)
    Do przygotowania żurku potrzebujemy:
    20 dag mąki żytniej, 4 ząbki czosnku, 4 cebule, 1 szklanka śmietany, szczypta majeranku, sól, pieprz - oczywiście przyprawy firmy KAMIS.

    Przegotować 1,5 l wody i lekko przestudzić. Mąkę wymieszać z częścią wody (najlepiej w kamiennym garnku), dodać pozostałą wodę i pokrajany czosnek. Przykryć gazą i pozostawić w temperaturze pokojowej na 5 dni. Obraną cebulę opłukać, pokrajać, zalać 2 szklankami wody, ugotować wywar, przecedzić, połączyć z 1/2 l przegotowanego zakwasu, zagotować, odstawić, dodać śmietanę i majeranek. Przyprawić do smaku. Można również wzbogacić żurek dodatkiem posiekanego szczypiorku ewentualnie zielonych listków estragonu.

    henia2207@buziaczek.pl

    OdpowiedzUsuń
  37. Wielkanoc to dla nas czas świętowania i delektowania się różnymi daniami. Jesteśmy tradycyjni jeśli chodzi o potrawy, bo przygotowuję z moją rodziną tradycyjne polskie dania:
    Na śniadanie wielkanocne przede wszystkim żurek – w mojej lekkiej wersji, do tego biała kiełbasa. Białą kiełbasę robię zarówno gotowaną jak też pieczoną z czosnkiem i majerankiem. Białą kiełbasę robię również na popołudniową przekąskę. Wtedy piekę ją z rozmarynem, czosnkiem i cebulą.
    Następnie wędliny w różnej wersji- pieczona szynka, pieczona rolada boczkowa, szynka wędzona tradycyjnie, wiejska kiełbasa, pieczona karkówka, i pieczona rolada z indyka….
    Roladę boczkową lubimy w wersji pieczonej. Robię ją w następujący sposób:
    Surowy płat z boczku, wybieram taki, który jest cienki i nie koniecznie bardzo tłusty. Nacieram go solą zmiękczającą, solą zwykłą, pieprzem. Następnie posypuję obficie majerankiem. Czosnek kroję na plasterki, następnie nakłuwam lekko boczek i wkładam w to czosnek. Zwijam całość w rulon i z zewnątrz posypuję solą, czosnkiem w kostce i majerankiem. Tak przygotowany boczek przetrzymuję w lodówce całą noc. Piekę w temperaturze 200 stopni około 2 godz, ( w zależności od wielkości boczku). Muszę dodać, że boczek wkładam do naczynia i podlewam wodą nie dodając żadnego tłuszczu. Piekę go pierwszą godzinę pod przykrywka a drugą odkryty – wtedy robi się taka przypieczona skórka…pycha.
    Na naszym wielkanocnym stole nie może zabraknąć chrzanu w różnej wersji. Robię krem chrzanowy ze śmietaną, ale również chrzan z jajkiem – specjalna wersja mojej mamy. Robię też chrzan czerwony– korzeń chrzanu obieram, ścieram ( koniecznie na zewnątrz) i sparzam wrzątkiem. Następnie mieszam z chrzanem ze słoiczka, cytryną i lekką śmietaną ( 12%) i żurawiną.
    Trzeba dodać, że na śniadanie zawsze robimy wędliny w wersji na ciepło – wszystkie wędliny podsmażamy na patelni i podajemy na talerz.
    Po śniadaniu czas na ciasto: tzw. krówka, sernik z musem truskawkowym, ciasteczka, miodownik z masa orzechową itd……..

    email: kuchnia_breni@gazeta.pl
    polubione jako Kuchnia Breni

    OdpowiedzUsuń
  38. Żurek - własny zakwas żytni, woda, krojona cebulka, 2 ząbki czosnku, suszone warzywa korzenne, majeranek, kminek, liść laurowy, ziele angielskie, kiełbasa śląska w kostkę krojona, ziemniaki w kostkę - wszystko zagotować, dodać jajo gotowane

    chlebek - własny zakwas żytni 100gr, 100gr pszennej mąki typ750 i 10-12 łyżeczek wody - wymieszać i zostawić do wyrośnięcia (podwojenia), w tym czasie zalać pół szklanki otrąb żytnich i odrobiną kminku szklanką gorącej (nie wrzącej wody) potem dodać do tego: 300 gr mąka żytnia razowa 2000, 300 gr mąka pszenna typ 750, 400gr woda, 2 łyżeczki soli; wyrobić razem z ostudzonymi otrębami i kminkiem (sól dodawać rozmieszaną w ostatniej porcji wody) wyrabiać około 5 minut, przerwa, kolejne 5 minut, odstawić do wyrośnięcia w naczyniu wysmarowanym olejem. Po wyrośnięciu przenieść do formy wysmarowanej olejem i wysypanej otrębami. Znowu wyrastanie i do piekarnika rozgrzanego do 250 stopni, spryskać spryskiwaczem ścianki i szybko zamknąć, po 30 minutach wyjąć, ostudzić i chleb gotowy

    szynka - marynata: musztarda, przyprawa kamis do mięsa wieprzowego, odrobina chrzanu (ok. jednej łyżeczki), sól, gorczyca, bazylia, oregano, czosnek, jałowiec, papryka słodka i ostra - zalać i zostawić na noc (albo jeszcze dłużej), do piekarnika w naczyniu żaroodpornym piec w 240 st. 40 minut

    jaja w majonezie

    pisanki - malowane gorącym pszczelim woskiem, gotowane w cebulniku

    baranek z masła (wysmarować wilgotną formę do baranka solą i załadować masłem, włożyć do lodówki i baranek gotowy)

    rzeżucha (oczywiście siana przez dzieci)

    babka piaskowa

    mazurki (malowane przez dzieci)

    laccerta@bajkownia.org
    polubione profile

    OdpowiedzUsuń
  39. jajo jajo jajem pogania;)
    mika19@poczta.onet.pl

    OdpowiedzUsuń

*cieszę się, że Cię tu widzę :)
*komentarze są moderowane ze względu na spam
*obraźliwe komentarze będą usuwane