W ramach akcji Gotujemy po polsku!, której patronem jest serwis zPierwszegoTłoczenia.pl przygotowałam Żurek Śląski. Tę sympatyczną akcję przygotowali dla nas Państwo Grumkowie, Irenka i Andrzej:)
Żurek to jedna z najbardziej znanych regionalnych zup Śląska. Jest sporządzana na bazie zakwasu z mąki żytniej, dzięki czemu zyskuje charakterystyczny kwaśny smak. Podaje się ją na różne sposoby, w zależności od regionu.
W mojej rodzinie, w zakwas zaopatruje nas Babcia Zosia. Jak tylko wycyganię od niej proporcje poszczególnych składników (bowiem wszystko 'robi na oko'), podam przepis:)
Taki żurek potrafi zrobić nawet mój brat, który ma dwie lewe ręce do gotowania:) Im gęstszy i kwaśniejszy żurek, tym lepszy. Jest doskonałą propozycją na smaczne niedzielne śniadanie.
Przepis autorski
Żurek Śląski
Składniki:
- 50 dag mięsa (np. żeberka)
- 50 dag kiełbasy
- około pół litra zakwasu z mąki żurkowej
- 2 ząbki czosnku
- 1 cebula
- majeranek
- 3 listki laurowe
- kilka ziaren pieprzu
- kilka ziaren ziela angielskiego
- ew. kilka suszonych grzybków
- jajka ugotowane na twardo
- sól
- pieprz
W 4 l wody gotujemy wywar z żeberek, dodajemy obraną cebulę w całości oraz pokrojony czosnek oraz grzyby. Gdy mięso będzie miękkie wyciągamy z wywaru. Następnie wlewamy ukiszony żur i gotujemy ok. 20 minut. Po zagotowaniu dodajemy pokrojoną w kostkę kiełbasę oraz przyprawy. Wyciągamy cebulę i czosnek.
Podajemy z pokrojonymi na ćwiartki jajkami ugotowanymi na twardo lub z chlebem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
*cieszę się, że Cię tu widzę :)
*komentarze są moderowane ze względu na spam
*obraźliwe komentarze będą usuwane